29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Psy, które żyją dłużej niż ich nos

Psy, które żyją dłużej niż ich nos

Naukowcy zauważyli, że istnieją wyjątki od tych ogólnych trendów, a ustalenia mogą nie dotyczyć psów spoza Wielkiej Brytanii, gdzie praktyki hodowlane i pule genów mogą się różnić.

Konieczne będą dalsze badania, aby ustalić, dlaczego niektóre rasy żyją krócej niż inne. Eksperci twierdzą, że niektóre rasy są genetycznie predysponowane do poważnych problemów zdrowotnych, ale związane z rasą różnice w zachowaniu, stylu życia, diecie, środowisku lub inne czynniki mogą również odgrywać rolę w skracaniu życia niektórych psów.

„Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy grupy zagrożone przedwczesną śmiercią, możemy zacząć zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje” – powiedziała Kirsten McMillan, autorka nowego badania i menedżerka danych w Dogs Trust, brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się dobrostanem psów. To doprowadziło do badań. „Daje nam to szansę na poprawę życia naszych psów”.

Badanie opiera się na bazie danych 584 734 brytyjskich psów, którą badacze zebrali z rejestrów ras, firm ubezpieczeniowych dla zwierząt domowych, firm weterynaryjnych i innych źródeł. Naukowcy przyznali, że tego typu dane, które mogą podlegać różnym błędom, niekoniecznie są reprezentatywne dla ogólnej populacji psów w Wielkiej Brytanii.

Jednak dr Audrey Rubel, epidemiolog weterynaryjny w Virginia Tech, która nie była zaangażowana w nowe badanie, stwierdziła, że ​​wykorzystanie przez badaczy wielu różnych źródeł danych było jedną z mocnych stron badania. „Myślę, że to świetne podejście” – stwierdziła.

Większość psów była rasowa i reprezentowała jedną ze 155 ras; Resztę połączono w jedną kategorię hybrydową. Naukowcy sklasyfikowali ogólną wielkość ciała każdej rasy jako małą, średnią lub dużą, a kształt głowy jako płaską, średnią lub długą.

Naukowcy odkryli, że średnia długość życia wszystkich psów wynosiła 12,5 roku, ale według dr McMillan średnia długość życia różniła się „uderzająco” w zależności od rasy. Lancashire Heelers, rasa małych psów pasterskich, była potomkami Metuszelacha, żyjącymi średnio 15,4 lat. the Dużo większy Jednak średnia długość życia owczarków kaukaskich wynosiła zaledwie 5,4 roku.

READ  Tankowiec spłonął w Zatoce Adeńskiej po ataku rakietowym Houthi