1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rishi Sunak zostaje premierem Wielkiej Brytanii w obliczu kryzysu gospodarczego i politycznego

Rishi Sunak zostaje premierem Wielkiej Brytanii w obliczu kryzysu gospodarczego i politycznego

Londyn – Rishi Sunak A Były menedżer funduszu hedgingowego Brytyjski kanclerz skarbu oficjalnie został premierem Wielkiej Brytanii we wtorek po tym, jak został mianowany przez króla Karola III, przysięgając, że poprowadzi Wielką Brytanię przez okres narastających zawirowań politycznych i gospodarczych.

W swoim pierwszym przemówieniu jako premier Al-Sinak ostrzegał przed „głębokim kryzysem gospodarczym”, w obliczu którego stoi kraj, który cierpi na stagflację A ostatnio pogrążył się w głębszej politycznej niepewności z trzema różnymi premierami w ciągu siedmiu tygodni.

Pan Sunak powiedział, że zatrzyma obecnego sekretarza skarbu, Jeremy’ego Hunta, który interweniował przez Wycofanie planu obniżenia podatków pani Truss i przywrócić zaufanie rynku.

Pierwszy przywódca hinduski w Wielkiej Brytanii obiecuje naprawić szkody spowodowane katastrofą Doświadczenie w brytyjskiej reaganomice Od swojej poprzedniczki Liz Truss,

kto został zmuszony do opuszczenia biura Po tym, jak rynki wystraszyły się masowe, niefinansowane obniżki podatków i hojne dotacje na koszty energii w gospodarstwach domowych.

„Popełniono pewne błędy. Nie zrodziły się ze złej wiary lub złych intencji. Wręcz przeciwnie, ale mimo to błędy. Zostałem wybrany na lidera mojej partii i premiera, po części po to, by je naprawić” – powiedział Sunak. stojąc przed Downing Street. „Umieszczę stabilność gospodarczą i zaufanie w centrum programu tego rządu”.

Król Karol III przyjmuje we wtorek nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka w Pałacu Buckingham.


obrazek:

basen / przez Reuters

Pan Sunak przejmuje kontrolę nad Partią Konserwatywną, która od dziesięcioleci ma najniższą ocenę w sondażach. Analitycy twierdzą, że będzie musiał zaaranżować jedną z największych zmian politycznych we współczesnej brytyjskiej historii politycznej, jeśli ma poprowadzić ich do zwycięstwa w wyborach oczekiwanych w 2024 roku.

Pan Sunak szybko przeniósł się we wtorek, aby zainstalować Partię Konserwatywną. Mianował deputowanych z różnych walczących frakcji na wyższe stanowiska rządowe, próbując odbudować pewną jedność w partii, która przez wiele lat obaliła trzech poprzednich premierów. Prawie wszystkie nominacje na wyższe stanowiska były członkami gabinetu byłego premiera

Boris Johnsonktóry w lipcu został skłoniony do dymisji partyzanckiej.

Na znak wyzwań stojących przed panem Sunak, nowy premier zerwał z tradycją i nie miał sojuszników na Downing Street, którzy oklaskiwali go w budynku, podkreślając mroczne czasy gospodarcze, z jakimi zmagał się naród, gdy przygotowuje się do nadzorowania trudnych decyzji dotyczących mostu szacowany przez rząd deficyt budżetowy na 40 miliardów funtów, co odpowiada 45 miliardom dolarów.

„Zjednoczę nasz kraj nie słowami, ale działaniem” – powiedział Sunak. „Będę pracował dzień w dzień, aby cię wybawić”.

Prezydent Biden pogratulował panu Sunak. „Razem oczekuję zacieśnienia naszej współpracy w kwestiach krytycznych dla globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu, w tym kontynuowania naszego silnego wsparcia dla Ukrainy” – powiedział prezydent na Twitterze.

42-letni Sunak, najmłodszy brytyjski przywódca od ponad 200 lat, ma do czynienia z przerażającą pocztą przychodzącą. Brytyjczycy walczą z kryzys kosztów życia Ponieważ inflacja osiągnęła 10,1%, ze względu na wyższe koszty energii z powodu Wojna na Ukrainie. Ponieważ rynki finansowe martwią się teraz o stabilność finansów brytyjskiego rządu, Sunak będzie musiał przywrócić zaufanie rynku poprzez kombinację szkodliwych politycznie cięć wydatków i podwyżek podatków, które prawdopodobnie pogłębią recesję i wyrządzą więcej szkód w dochodach, twierdzą analitycy. .

Rząd ma wprowadzić cięcia wydatków w poniedziałek, na kilka dni przed spodziewaną podwyżką stóp procentowych przez Bank Anglii.

„To będzie trudny czas dla gospodarki dla każdego, kto jest u władzy” – powiedziała Jill Rutter, była urzędniczka rządowa i starszy pracownik naukowy Wielkiej Brytanii w think-tanku Changing Europe. „Byłoby to bardzo trudne z jakimkolwiek rządem, aby przez to przejść, a wyborcy mówią:„ To było świetne ”.

Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli koniec rządu pani Truss i zmianę polityki w kierunku większej ostrożności fiskalnej. Funt w pełni odzyskał wartość po sprzedaży po ogłoszeniu obniżki podatków 23 września, kiedy to funt na krótko spadł do rekordowo niskiego poziomu 1,0349 USD. We wtorek funt był notowany po 1,1480 USD, prawie 2% powyżej poziomu sprzed budżetu.

Brytyjskie obligacje rządowe, które znalazły się w centrum ostatnich zawirowań na rynku brytyjskim, zorganizował mocny rajd Trwało to we wtorek, kiedy pan Sunak objął urząd. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w Wielkiej Brytanii wyniosła we wtorek 3,647%, znacznie poniżej poziomu 4,643% ustalonego na początku tego miesiąca, zgodnie z danymi Tullett Prebon. Plony rosną wraz ze spadkiem cen.

„Pomaga, przynajmniej na razie, znaleźć rozwiązanie na szaleństwo ostatnich kilku tygodni”, powiedział Fraser Lundy, szef rynków publicznych o stałym dochodzie w Federated Hermes w Londynie. „Dzisiaj i wczoraj po raz pierwszy możesz zacząć myśleć w tygodniach zamiast w dniach. Może w nadchodzących tygodniach możesz zacząć myśleć za miesiące.”

Dodał jednak, że gdy inwestorzy zaczynają patrzeć z dystansu, mogą nie podobać im się to, co widzą w brytyjskiej gospodarce. „W miarę upływu dni myślę, że ludzie bardzo szybko zmienią swoją uwagę z tego szalonego okresu kryzysu na obserwowanie Banku Anglii, obserwowanie obrazu gospodarczego. Szczerze mówiąc, nie wygląda to wspaniale” – powiedział.

Oświadczenie otwierające pana Sunaka wyszło nieco ponad godzinę po tym, jak pani Truss broniła swojej wizji niskopodatkowej gospodarki o wysokim wzroście.

Pan Sunak przejmuje kontrolę nad Partią Konserwatywną, która od dziesięcioleci ma najniższą ocenę w sondażach.


obrazek:

Henry Nichols/Reuters

Jak napisał rzymski filozof Seneka: „Nie ośmielamy się robić rzeczy, bo są trudne. I powiedziała w przemówieniu pożegnalnym przed Downing Street, zanim przekazała swoją rezygnację królowi Karolowi, ponieważ nie ośmielamy się nazwać tego trudnym. „Po prostu nie możemy sobie pozwolić na bycie krajem o niskim poziomie rozwoju, w którym rząd przejmuje coraz większy udział w naszym bogactwie narodowym”.

Sondaże w tym tygodniu wykazały, że pani Truss ma najniższy wskaźnik poparcia spośród wszystkich premier w epoce nowożytnej, a jeden sondaż daje jej 6% poparcia.

Matthew Goodwin, profesor politologii na Uniwersytecie Kent, powiedział, że Partia Konserwatywna „swobodnie spada i nie wiem, czy ma spadochron, czy nie”.

Podczas zmiany gabinetu Sunak utrzymał na stanowisku sekretarza obrony Bena Wallace’a oraz sekretarza stanu Jamesa Cleverly’ego. Suila Braverman, popularna w libertariańskim skrzydle partii i opowiadająca się za ścisłymi restrykcjami imigracyjnymi, została mianowana ministrem spraw wewnętrznych.

Pan Sunak dziedziczy machinę polityczną przyzwyczajoną do szybkiego rebrandingu. Partia Konserwatywna, założona w 1834 roku, jest jedną z najstarszych i odnoszących największe sukcesy franszyz wyborczych na świecie. Jego sukces polega na jego zdolności do częstego zrzucania skóry i ponownego pojawiania się, aby odwoływać się do ciągle zmieniających się potrzeb jej składników.

Przykładem są ostatnie 12 lat rządów konserwatywnych. Pod przywództwem Sunaka partia zakończy pełny krąg ideologiczny, który rozpoczął się, gdy David Cameron objął urząd w 2010 r. jako liberał i malijski konserwatysta społeczny, gdy jego rząd próbował zreformować finanse kraju po kryzysie finansowym z 2008 r. Po Brexicie głosowanie w 2016 r. Theresa May próbowała wprowadzić partię w nowym społecznie konserwatywnym kierunku. Jego następca, pan Johnson, przekształcił ją w bardziej populistyczną markę, gdy minęła Brexit i weszła w okres interwencji państwa i wysokich podatków. Pani Truss przejęła dowodzenie i szybko próbowała rozwiązać problem z nieudanym przejściem na wolny rynek i niższe podatki.

Oczekuje się, że pan Sunak powróci do epoki Camerona, skupiając się na deficytach z pewnym stopniem liberalizmu społecznego, obejmując kwestie takie jak zmiany klimatyczne. Nie jest jasne, czy wyborcy kupią ostatnią markę Torysów.

Rutter pamięta, jak był w rządzie, kiedy konserwatyści zdołali zmienić swoją politykę gospodarczą po „czarnej środzie” w 1992 roku, kiedy spekulant George Soros i inne fundusze hedgingowe zmusiły funta szterlinga do zerwania powiązania walutowego z walutami europejskimi. Mimo najlepszych starań wyborcy nigdy całkowicie nie wybaczyli konserwatystom, a później spędzili 13 lat poza urzędem. Po tak ciężkiej pracy nad odbudową swojej marki jako ekonomistów po 2010 roku, konserwatyści „mieli premię wydajności ekonomicznej, a Truss był w stanie przejść dalej” – powiedziała Rutter.

W przemówieniu wygłoszonym w lutym pan Sunak, ówczesny kanclerz skarbu, przedstawił swoje poglądy na temat wyzwań stojących przed Wielką Brytanią i innymi zachodnimi gospodarkami w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego i stagnacji produktywności. Ostrzegł, że niepowodzenie polityków w tworzeniu warunków dla szybszego wzrostu podważy poparcie społeczne dla gospodarki wolnorynkowej i demokracji w świecie, w którym Reżimy autorytarne, takie jak Chiny Są w marszu.

Rishi Sunak zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii i pierwszą kolorową osobą, która stanie na czele kraju. David Luno z Wall Street Journal wyjaśnia, jak były bankier inwestycyjny szybko awansował w rankingach, by stać na czele jednej z największych gospodarek świata. Tytuł Zdjęcia: Ryan Trevis

Ale ostrzegł także przed tym, co określił jako dwa błędne wyobrażenia na temat tego, jak stymulować wzrost. Pierwszym z nich jest zwiększenie wydatków rządowych, niezależnie od ich wpływu na pożyczki i zadłużenie. Drugi to niesfinansowane obniżki podatków, pomysł, że obniżki podatków wywołają wzrost, który ostatecznie da rządowi więcej pieniędzy z dynamicznej gospodarki, które można wydać na usługi społeczne i inwestycje. Ten ostatni pomysł jest dokładnie tym, co jego poprzedniczka, pani Truss, próbowała bezskutecznie zrealizować około siedem miesięcy po przemówieniu pana Sunaka.

„Pułapką tych dwóch pomysłów – że możemy po prostu pobudzić gospodarkę poprzez wydatki publiczne lub rzekomo samofinansujące się obniżki podatków – jest to, że obie stanowią bardzo łatwe i kuszące odpowiedzi” – powiedział. „To nie jest ani poważne, ani wiarygodne; nikt nie zmieni wzrostu sam. Ponieważ ignorują kompromisy nieodłącznie związane z polityką gospodarczą, obaj są nieodpowiedzialni”.

Zamiast tego Sunak zidentyfikował trzy obszary, które nazwał kapitałem, ludźmi i pomysłami, które mają na celu zachęcenie firm do większych inwestycji. Powiedział, że kapitał zainwestowany przez brytyjskie firmy stanowi średnio 10% rocznej produkcji gospodarczej w porównaniu do średnio 14% w klubie bogatych krajów OECD. Zobowiązał się do wspierania innowacji poprzez stworzenie odpowiedniego otoczenia podatkowego i regulacyjnego dla biznesu, aby pobudzić inwestycje kapitałowe i wydatki na badania i rozwój, a także wezwał do większej liczby szkoleń zawodowych dla pracowników już zatrudnionych oraz systemu wizowego, aby przyciągnąć przedsiębiorców i wysoko wykwalifikowanych pracownicy.

Powiedział: „Mniej »my to zbudujemy, a oni przyjdą«, a więcej »niech przyjdą i to zbudują«”.

Pan Sunak będzie musiał przezwyciężyć sprzeciw prawodawców w swojej partii wobec wszelkiego rodzaju zwiększonej imigracji.

W poniedziałek Sunak ostrzegł prawodawców podczas prywatnego spotkania, że ​​nie mają innego wyjścia, jak współpracować, jeśli chcą uniknąć przegranej w nadchodzących wyborach, według obecnych osób. Jedna osoba dodała, że ​​ma nadzieję, że dążenie torysów do samozachowania przebije ich własne ideologiczne inklinacje.

Pan Sunak dziedziczy zdrową większość w parlamencie po zwycięstwie pana Johnsona w wyborach w 2019 r., więc powinien mieć swobodę uchwalania ustawodawstwa, o ile może powstrzymać bunty.

Sunak powiedział, że będzie się trzymać oświadczenia z 2019 r., które pomogło Johnsonowi zapewnić zwycięstwo wyborcze. Obejmowało to zobowiązanie do pomocy pozostałym częściom kraju i wyeliminowania nielegalnej imigracji. Powiedział: „Dotrzymam jej obietnicy”.

Napisz do Max Colchester na [email protected] i David Luhnow na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Putin obiecuje wzmocnić rosyjskie bezpieczeństwo IT przed cyberatakami