29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży we wtorek swoją drugą międzynarodową wizytę od czasu inwazji na Ukrainę w lutym – i pierwszą w tym czasie poza granicami byłego Związku Radzieckiego.

Putin przebywa z wizytą w Iranie, gdzie spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i przywódcą Iranu Ibrahimem Raisi.

Dzieje się tak w kontekście ukraińskich zarzutów, że ponad 20 milionów ton zboża wciąż tkwi na Ukrainie z powodu rosyjskiej blokady różnych portów Morza Czarnego. Według oficjalnych agencji informacyjnych RIA Novosti i TASS Kreml przed wyjazdem poinformował, że Putin i Erdogan będą rozmawiać o eksporcie zboża z ukraińskich portów.

„Praca jest bardzo aktywna. Wiecie, że 13 lipca odbyło się pierwsze czterostronne spotkanie na temat zboża w Stambule z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ. Jesteśmy gotowi kontynuować prace nad tym – powiedział asystent prezydenta Rosji Jurij Uszakow na briefingu przeprowadzonym przez agencję informacyjną RIA. Praca ta będzie kontynuowana.

Tymczasem relacje Putina z Iranem zaalarmowały zachodnich urzędników, gdy przygotowuje się do zintensyfikowania ataków naziemnych na wschodniej Ukrainie po tym, jak jego siły przejęły kontrolę nad regionem Ługańska.

Niedawno odtajnione przez amerykański wywiad Wskazuje Iran ma zaopatrywać Rosję Z „setkami” dronów — w tym drony zdolne do wytwarzania broni — do wykorzystania w wojnie na Ukrainie, ponieważ Iran przygotowuje się do rozpoczęcia szkolenia sił rosyjskich w zakresie działania je wcześnie pod koniec lipca, według urzędników Białego Domu.

„Uciekanie się Rosji do Iranu po pomoc mówi wiele o stopniu, w jakim oba kraje, z powodu ich działań w różnych regionach świata, są coraz bardziej izolowane przez społeczność międzynarodową” – powiedział koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Komunikacji Strategicznej, John Kirby. CNN. zeszły tydzień.

Putin ma przeprowadzić dwustronne rozmowy z dwoma przywódcami we wtorek.

READ  EKSKLUZYWNIE: Europa zwraca się do SpaceX, aby Musk wypełnił lukę startową pozostawioną przez rosyjskie napięcia