22 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin świętuje Dzień Zwycięstwa, Rotobi Hakid, rosyjski kanał telewizyjny

Putin świętuje Dzień Zwycięstwa, Rotobi Hakid, rosyjski kanał telewizyjny

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Kierowałem się do Budapesztu W poniedziałek, gdzie spotkała się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, aby spróbować przekonać Węgry Podpisać embargo na rosyjską ropę. Nie zabezpieczono ostatecznej umowy.

Niespodziewana wizyta pani von der Leyen nastąpiła po weekendzie negocjacji między Węgrami a Komisją Europejską, organem wykonawczym UE, w sprawie pomocy, jakiej Bruksela udzieli rządowi Orbána w ponownym uruchomieniu węgierskiego systemu energetycznego w celu odstawienia rosyjskiej ropy.

Minister spraw zagranicznych Węgier powiedział w poniedziałek, że jego rząd nie może poprzeć embarga Unii Europejskiej na ropę, będącego podstawą najnowszego pakietu sankcji bloku, ponieważ według rzecznika rządu „wyeliminowałoby to nasze stabilne dostawy energii”. Jednak w Brukseli były nadzieje, że podróż pani von der Leyen pomoże przekonać Budapeszt do zaakceptowania zakazu.

„Dzisiejsza rozmowa z premierem Viktorem Orbanem była pomocna w wyjaśnieniu kwestii związanych z sankcjami i bezpieczeństwem energetycznym” – powiedziała w poniedziałek wieczorem von der Leyen na Twitterze. „Poczyniliśmy postępy, ale potrzeba więcej pracy”.

Przewodnicząca komisji powiedziała, że ​​przeprowadzi wirtualną rozmowę z regionalnymi przywódcami w sprawie infrastruktury naftowej. Nie ustalono daty.

Na poniedziałkowe rozmowy rząd Węgier nie skomentował. Urzędnicy UE mieli nadzieję, że w zeszłym tygodniu uzyskają aprobatę dla pakietu sankcji.

A Komisja, przy wsparciu innych państw członkowskich, jest gotowa dać Węgrom więcej czasu na zatrzymanie importu rosyjskiej ropy, gwarancje i pomoc w znalezieniu przez Węgry alternatyw energetycznych.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska rozdysponowała szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę. W pakiecie zaproponowano państwom członkowskim UE zaprzestanie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i zaprzestanie importu produktów naftowych do końca roku. Sankcje potrzebują wsparcia wszystkich 27 państw członkowskich.

Komisja zaoferowała Węgrom i Słowacji 20 miesięcy na zaprzestanie importu rosyjskiej ropy. Kraje te powiedziały, że to za mało czasu; W zrewidowanej propozycji w piątek komisja powiedziała, że ​​może dać je do końca 2024 roku. Komisja oferuje również Czechom dwa lata na pozbycie się rosyjskiej ropy. Bułgaria i Chorwacja również szukają pomocy UE lub więcej czasu.

READ  Norweski statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie na Dominikanie

Rozmowy z Węgrami komplikują wieloletnie napięcia między Orbanem, który niedawno wygrał wybory w reelekcji, a władzami UE. Obejmuje to wstrzymanie przez Unię Europejską miliardów euro w funduszach odzyskiwania koronawirusa z powodu obaw związanych z praworządnością na Węgrzech oraz niedawną decyzję o zamrożeniu potencjalnych przyszłych płatności budżetowych dla Węgier.

Orbán utrzymywał bliskie stosunki z Moskwą i odmówił zezwolenia na dostawy broni z Zachodu na Ukrainę przez swój kraj, co doprowadziło do tarć z rządem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.