6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja chce tajnego głosowania ONZ w sprawie potępienia „aneksji” regionów Ukrainy

Rosja chce tajnego głosowania ONZ w sprawie potępienia „aneksji” regionów Ukrainy

UNITED NATIONS (Reuters) – Rosja naciska na tajne głosowanie zamiast publicznego głosowania, gdy 193-osobowe Zgromadzenie Ogólne ONZ w przyszłym tygodniu rozważa, czy potępić ruch Moskwy, by zaanektować cztery częściowo okupowane regiony Ukrainy po zorganizowaniu tego, co określiła jako. Referenda.

Ukraina i jej sojusznicy potępili głosowanie w Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu jako nielegalne i obowiązkowe. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ zredagowana na Zachodzie potępiłaby „rzekomo nielegalne referenda” w Rosji i „próbę nielegalnej aneksji” regionów, w których podjęto głosowanie.

„Jest to wyraźnie upolityczniony i prowokacyjny rozwój, mający na celu pogłębienie podziałów w Zgromadzeniu Ogólnym i dalsze wyobcowanie jego członków” – napisał ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia w liście do krajów ONZ widzianych przez Reutersa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Twierdził, że tajne głosowanie było konieczne, ponieważ presja Zachodu oznaczała, że ​​„może być bardzo trudne, jeśli stanowiska będą wyrażane publicznie”. Dyplomaci powiedzieli, że Zgromadzenie Ogólne prawdopodobnie będzie musiało głosować publicznie w tajnym głosowaniu.

W zeszłym tygodniu Rosja zawetowała podobną rezolucję w 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa.

„Dopóki społeczność międzynarodowa nie odpowie, mogą pojawić się zarzuty, że nikt nie zwraca na to uwagi i jest to teraz carte blanche dla innych krajów, aby zrobiły to samo lub uznały to, co zrobiła Rosja”, Olof Skoog, ambasador Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych. Narodów, powiedział w środę.

Powiedział, że UE prowadzi szerokie konsultacje z państwami członkowskimi ONZ przed możliwym głosowaniem w środę.

Rosja nie kontroluje jednak w pełni żadnej z czterech prowincji, które twierdzi, że zaanektowała, a od początku września siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad tysiącami mil kwadratowych terytorium.

Posunięcia w ONZ odzwierciedlają to, co wydarzyło się w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. W Radzie Bezpieczeństwa Rosja zawetowała projekt rezolucji sprzeciwiającej się referendum w sprawie statusu Krymu i wzywającej państwa do jego nieuznawania.

READ  Polska twierdzi, że dwie osoby zginęły po tym, jak rosyjski pocisk uderzył w wioskę w pobliżu granicy z Ukrainą

Następnie Zgromadzenie Ogólne przyjęło uchwałę o unieważnieniu referendum stosunkiem głosów 100 do 11, przy 58 oficjalnych wstrzymujących się, a 24 kraje nie wzięły udziału.

Rosja próbuje otrząsnąć się z międzynarodowej izolacji po tym, jak prawie trzy czwarte Zgromadzenia Ogólnego zagłosowało za upomnieniem Moskwy i zażądaniem wycofania swoich sił w ciągu tygodnia od inwazji na sąsiednią Ukrainę 24 lutego.

Przed kwietniowym głosowaniem Zgromadzenia Ogólnego w sprawie zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka Moskwa ostrzegła kraje, że głosowanie na tak lub wstrzymanie się od głosu zostanie uznane za „nieprzyjazne” z konsekwencjami dla ich stosunków.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Michelle Nichols; Montaż przez Granta McCalla

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.