7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny są dumne ze swojej zdolności do oblegania Tajwanu podczas trwających ćwiczeń wojskowych

Chiny są dumne ze swojej zdolności do oblegania Tajwanu podczas trwających ćwiczeń wojskowych

Chiny są opisane Ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu Jako dowód jej zdolności do zablokowania autonomicznej wyspy w przypadku wojny, operacje były odpowiedzią na wizytę przewodniczącego Izby Reprezentantów USA

Nancy Pelosi

Wszedłem na drugi dzień.

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu poinformowało, że co najmniej 68 chińskich samolotów bojowych i 13 okrętów wojennych przeprowadziło w piątek ćwiczenia u wybrzeży Tajwanu. Ministerstwo podało, że podczas operacji niektóre samoloty i statki wysłane przez chińskie wojsko przekroczyły linię środkową w Cieśninie Tajwańskiej. Jest to teoretyczna granica, która według Tajpej wyznacza obszary skutecznej kontroli.

Nawałnicę lotów wojskowych Pekinu w piątek — ustanawiając rekord takiej aktywności od czasu, gdy wojsko Tajwanu zaczęło ujawniać dane we wrześniu 2020 r. — nastąpiła po tym, jak dzień wcześniej Chiny otoczyły Tajwan pociskami rakietowymi i balistycznymi. Szkolenie przez cztery dni opisany jako bezprecedensowy przez chińskich ekspertów wojskowych i państwowe media. W Kambodży na spotkaniu regionalnym sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że jest to „poważna eskalacja”.

Siły chińskie prowadziły żywy ogień w sześciu wyznaczonych obszarach naprzeciwko baz wojskowych Tajwanu i jego największych portów handlowych, co pozwoliło Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Aby utworzyć oblężenie wokół wyspy? Po raz pierwszy przełom dokonały media państwowe w Pekinie. Obszary pokrywają się z wodami terytorialnymi, które Tajwan twierdzi.

Generał major Meng Xiangqing, profesor na Uniwersytecie Obrony Narodowej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, powiedział chińskiemu państwowemu radiu, że Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wystrzeliła pociski nad główną wyspą Tajwan w czwartek, po raz pierwszy, gdy zrobiło to wojsko. Generał Meng nie sprecyzował, ile zostało wystrzelonych, ale powiedział, że przeszli nad obszarem z tajwańskimi stacjami baterii przeciwrakietowych Patriot, które są monitorowane przez US Navy. Tajwan poinformował, że Pekin wystrzelił w pobliżu wyspy 11 rakiet balistycznych.

READ  Oto, co wydarzyło się, gdy Biden przemawiał na szczycie klimatycznym COP27

Generał Meng powiedział, że ćwiczenia symulowały prawdziwą wojnę, ponieważ Chiny zademonstrowały celność i ruch broni, która może teraz objąć całą wyspę.

„Możemy powiedzieć, że w każdej chwili mamy możliwość przekształcenia ćwiczeń w prawdziwą wojnę” – powiedział.

W pekińskiej restauracji pojawia się ekran pokazujący wiadomości z chińskich ćwiczeń wojskowych w pobliżu Tajwanu.


obrazek:

Tingshu Wang / Reuters

Była to również pierwsza okazja, kiedy chińskie lotniskowce uczestniczyły w ćwiczeniach grupowych, powiedział generał Meng. Dwa chińskie lotniskowce, Liaoning i Shandong, trenowały razem na początku tego tygodnia przed przybyciem pani Pelosi na Tajwan, co zbiegło się z 95. rocznicą powstania Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Nie udało się ustalić lokalizacji przewoźników.

Tymczasem Biały Dom ogłosił, że lotniskowiec USS Ronald Reagan i jego statki eskortowe pozostaną w okolicy, aby monitorować sytuację. Biały Dom wezwał również chińskiego ambasadora Qin Ganga.

„Daliśmy jasno do zrozumienia ambasadorowi, że działania Pekinu dotyczą Tajwanu oraz nas i naszych partnerów na całym świecie” – powiedział w piątek rzecznik Białego Domu John Kirby.

W czwartek po południu Dowództwo Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformowało, że pomyślnie zakończyło wszystkie operacje ogniowe na wodach wschodniego Tajwanu. Podnoszenie kontroli ruchu w okolicy. Pod koniec piątku powiedziała, że ​​drugi dzień prób przebiegł zgodnie z planem. Nagrania radiowe państwowe pokazujące latające myśliwce i żaglujące okręty wojenne, ale nie zawierały obrazów żywego ognia.

Ponad 200 statków pływających regularnie po wodach wokół Tajwanu przeniosło się z sześciu regionów. Dane Lloyd’s List Intelligence wykazały, że tylko garstka statków nadal pływała w tych rejonach w piątek, w porównaniu ze średnią 240 dziennie w ciągu ostatniego tygodnia. Cieśnina Tajwańska jest głównym szlakiem żeglugowym, z około połowy światowej floty kontenerowej i 90% największych statków na świecie pod względem tony przepływających drogą wodną w zeszłym roku.

Dane pokazują, że Kaohsiung i Keelung, dwa największe porty Tajwanu, pozostają otwarte dla biznesu, ale liczba zawinięć statków spadła o jedną czwartą w ciągu ostatnich dwóch dni.

Tajwan nie eskaluje konfliktu, ale zdecydowanie będziemy bronić naszej suwerenności, bezpieczeństwa i demokracji.


– Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen

Podczas gdy ogólne nastroje na Tajwanie po zakończeniu ćwiczeń zakończyły się w czwartek, tajwański prezydent Tsai Ing-wen wezwał Pekin do działania z rozwagą i powściągliwością.

„Tajwan nie eskaluje konfliktu, ale zdecydowanie będziemy bronić naszej suwerenności, bezpieczeństwa i demokracji” – powiedziała w filmie opublikowanym w czwartek.

W piątek wybitna postać w wiodącej na świecie branży półprzewodników na Tajwanie ogłosiła darowiznę w wysokości 100 milionów dolarów na wzmocnienie obrony cywilnej wyspy i walkę z wojną psychologiczną Chin.

Robert Cao, założyciel

Wielka Mikroelektronika korp.

, lub UMC, powiedział, że na Tajwanie są ludzie, którzy nie byliby narażeni na ryzyko kuszenia potęgi gospodarczej Pekinu lub zastraszania ich potęgą militarną. Wezwał więcej ludzi do obrony wyspy.

UMC, tajwański producent chipów, który prowadzi również dwie fabryki w Chinach, zwrócił się z prośbą o komentarz do samego pana Cao, bez dalszych wyjaśnień. Pan Cao pozostaje Honorowym Prezesem UMC po przejściu na emeryturę i nie jest zaangażowany w codzienną działalność firmy.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone nie pozwolą Chinom izolować Tajwanu, zabraniając amerykańskim urzędnikom podróżowania tam. Przemawiałem w Tokio na ostatnim etapie podróży do Azji, która rozgniewała Chiny, które rozpoczęły ćwiczenia wojskowe z żywym ogniem na Tajwanie. Zdjęcie: Richard A. Brooks/AFP/Getty Images

W piątek po południu Chiny poinformowały, że zawiesiły rozmowy w sprawie zmian klimatycznych ze Stanami Zjednoczonymi i odwołały niektóre wymiany wojskowe w odpowiedzi na wizytę pani Pelosi. Środki zaradcze obejmują anulowanie połączeń między dwoma dowódcami wojskowymi i dwoma siłami bezpieczeństwa oraz wstrzymanie współpracy w walce z przestępczością. Zapowiedział również sankcje wobec pani Pelosi i jej najbliższej rodziny.

Pani Pelosi, która odwiedziła Japonię podczas ostatniego etapu swojej azjatyckiej trasy, powiedziała, że ​​Pekin mógł to zobaczyć odwiedzić ją Jako okazję do przeprowadzenia prób powiedział Stany Zjednoczone nadal będą miały do ​​czynienia z Tajwanem Pomimo krytyki z Chin.

„Nie pozwolimy im izolować Tajwanu” – powiedziała na konferencji prasowej w Tokio w piątek.

Podczas swojej wizyty na Tajwanie pani Pelosi przeciwstawiła się wielokrotnym ostrzeżeniom z Pekinu. Samolot Sił Powietrznych USA przewozi swoją delegację z Kuala Lumpur w Malezji do Tajpej Skręcił na trzy godzinyPrzeleciał nad Indonezją i Filipinami przed lądowaniem w Taipei.

Chiński ekspert wojskowy, generał Ming, powiedział państwowej stacji telewizyjnej China, że ​​rondo było odpowiedzią na odstraszający efekt, jaki miało rozprzestrzenienie się Chin na Tajwanie.

Powiedział, że Armia Ludowo-Wyzwoleńcza śledziła podróż pani Pelosi na Tajwan i trzymała ją pod obserwacją podczas podróży. Nie powiedział, czy chińskie samoloty bojowe rzucały cień na jego samolot.

Napisz do Fan Wenxin pod adresem [email protected] i Joyo Wang pod adresem [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8