12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wielka Brytania twierdzi, że działania Rosji w elektrowni w Zaporożu mogą zagrozić jej bezpieczeństwu”

Bombardowanie linii energetycznych uderzyło w ukraińską elektrownię atomową, winę ponoszą obie strony handlowe

  • Technicy wyłączają reaktor w największej elektrowni jądrowej w Europie
  • Trzy statki zbożowe opuszczają ukraińskie porty Morza Czarnego
  • Turecki Erdogan spotyka Putina w Rosji
  • Walki we wschodnich ośrodkach o ufortyfikowaną wioskę

Kijów (Reuters) – Bombardowanie linii wysokiego napięcia w piątek uderzyło w dużą ukraińską elektrownię jądrową przejętą przez Rosję, co skłoniło operatorów elektrowni do odłączenia reaktora, mimo że nie wykryto radioaktywnego wycieku.

Ukraińska państwowa energetyka jądrowa Energoatom oskarżyła Rosję o zniszczenie największej w Europie elektrowni w Zaporożu. Na początku tego tygodnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ zaapelowała o dostęp do stacji, którą według Waszyngtonu Rosja używa jako tarczy na polu bitwy. Czytaj więcej

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oskarżyło siły ukraińskie o zbombardowanie zakładu, który rosyjskie siły przejęły na początku marca w pierwszej fazie wojny, twierdząc, że wycieku promieniowania udało się uniknąć tylko dzięki szczęściu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W rezultacie, jak powiedziała, spadła moc produkcyjna jednego bloku, a zasilanie innej jednostki zostało odcięte. W oświadczeniu ministerstwa stwierdzono, że pobliskie miasto Inerhodar ma problemy z zaopatrzeniem w energię elektryczną i wodę.

To nie pierwszy raz, kiedy działania wojskowe wzbudziły zaniepokojenie w Zaporożu, gdzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ od czasu do czasu zgłaszała utratę kontaktu z systemami monitorującymi, które śledzą materiały jądrowe.

Utworzona przez Rosję administracja Enerhodara poinformowała w oświadczeniu, że wybuchł pożar i odcięto prąd niezbędny do bezpiecznej pracy reaktorów. Zakładem nadal zarządzają ukraińscy technicy.

Energoatum powiedział, że elektrownia, około 200 km na północny zachód od kontrolowanego przez Rosję portu Mariupol w południowo-wschodniej Ukrainie, nadal działa i nie wykryto żadnych zrzutów radioaktywnych.

Dodała, że ​​podjęto decyzję o odłączeniu jednego reaktora od sieci z powodu uszkodzenia 330-kilowatowej linii wysokiego napięcia łączącej stację z ciepłownią.

READ  Sankcje wywierające presję na Shi i rozłączanie

Na wschodzie obie strony ogłosiły niewielkie postępy, podczas gdy rosyjska artyleria bombardowała miasta i wsie na dużym obszarze w znanej już taktyce.

Amerykański pakiet broni

Trzy źródła zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że pakiet zbrojeniowy sprowadzany na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych miał wynieść miliard dolarów, co jest największą dotychczasową transakcją. Czytaj więcej

Źródła podały, że w przypadku podpisania w obecnej formie, obejmie ona amunicję do broni dalekiego zasięgu i opancerzonych wozów transportu medycznego.

Oczekuje się, że pakiet zostanie ogłoszony w poniedziałek i zwiększy około 8,8 miliarda dolarów pomocy, jaką Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie od rosyjskiej inwazji 24 lutego.

W innych wydarzeniach, trzy statki zbożowe opuściły ukraińskie porty w piątek, a pierwszy przypływający statek towarowy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę miał zostać załadowany, co oznacza dalsze kroki w wysiłkach rządu Kijowa na rzecz ożywienia gospodarki po pięciu miesiącach wojny.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w rosyjskim mieście Soczi z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który jest mediatorem wojny.

„Społeczność międzynarodowa nie może zakończyć wojny na Ukrainie ignorując Rosję” – powiedział Fahrettin Altun, główny doradca Erdogana.

Turcja pomogła w negocjowaniu umowy, która w poniedziałek zobaczyła pierwszy od czasu inwazji statek z ziarnem z ukraińskiego portu na rynki zagraniczne.

Jak podało tureckie Ministerstwo Obrony, w piątek z Czarnomorska wyruszyły dwa statki z zbożem i jeden z Odessy, przewożące łącznie około 58 000 ton kukurydzy.

Administracja regionalna w Odessie poinformowała, że ​​turecki masowiec pod banderą Liberii Osprey S ma przybyć do Czarnomorska w piątek, aby załadować go zbożem.

Rosja i Ukraina zwykle produkują około jednej trzeciej światowej pszenicy, a ONZ ostrzega, że ​​wstrzymanie dostaw zboża przez zdominowane przez Rosję Morze Czarne może doprowadzić do głodu w innych krajach, szczególnie w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

READ  Ukraina kontynuuje ofensywę na Charków pomimo widocznego rosyjskiego odwetu | Ukraina

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa naszych partnerów z ONZ i Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku” – powiedział ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kobrakow.

W poniedziałek Zarząd Ukraińskich Portów Morskich poinformował, że w ukraińskich portach zawinęło 68 statków z 1,2 mln ton ładunku na pokładzie, z czego dwie trzecie to żywność.

Bitwa o silną pięść

Odkąd Rosja najechała Ukrainę w ramach tego, co Putin nazwał „specjalną operacją wojskową”, konflikt przekształcił się w wojnę na wyczerpanie, w dużej mierze toczoną we wschodniej i południowej Ukrainie.

Moskwa próbuje kontrolować głównie rosyjskojęzyczny region Donbasu, składający się z obwodów Ługańska i Doniecka, gdzie promoskiewscy separatyści zajęli terytorium po aneksji Krymu przez Kreml w 2014 roku.

W piątek rosyjska agencja informacyjna TASS cytowała siły separatystów, mówiąc, że one i siły rosyjskie przejęły całkowitą kontrolę nad Peskim w obwodzie donieckim, ufortyfikowanej wiosce kontrolowanej przez siły ukraińskie i położonej w pobliżu miasta Donieck, które jest w rękach Rosjan. wspierane przez siły separatystyczne.

Ale ukraiński doradca prezydenta Ołeksij Aristowicz powiedział: „Mało jest tu dowodów na jakikolwiek ruch. Oni (Rosjanie) próbowali awansować, ale nie udało im się”.

Ukraina przekształciła wioskę w twierdzę, postrzegając ją jako strefę buforową przed wspieranymi przez Rosję siłami kontrolującymi miasto Donieck około 10 kilometrów na południowy wschód.

TASS poinformował również, że walki miały miejsce w mieście Bachmut, na północ od Doniecka, kolejnego głównego celu Rosji.

Aristovich powiedział, że siły ukraińskie odbiły dwie wioski w pobliżu Izyum w regionie Charkowa, graniczącym z Rosją, i posuwają się w kierunku trzeciej wioski.

Reuters nie był w stanie zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron dotyczących wydarzeń na polu bitwy.

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Nicka McPhee, Angusa McSwana i Daphne Psalidakis; Montaż przez Marka Heinricha i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.