19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Podczas ostatniego kryzysu na Tajwanie siły amerykańskie przewyższały liczebnie armię chińską.  nie teraz.

Podczas ostatniego kryzysu na Tajwanie siły amerykańskie przewyższały liczebnie armię chińską. nie teraz.

Trzy francuskie myśliwce Mirage 2000 taksują na pasie startowym przed hangarem w bazie lotniczej Hsinchu 5 sierpnia 2022 r. Chiny przeprowadziły największe w historii ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu pomimo potępienia ze strony Stanów Zjednoczonych, Japonii i Unii Europejskiej .

Sam Yeh | AFP | Obrazy Getty

Ostatni raz Eskalacja napięć między Pekinem a Waszyngtonem Nad Tajwanem Marynarka Wojenna USA wysłała okręty wojenne przez Cieśninę Tajwańską i Chiny nie mogły na to nic poradzić.

Te dni przeminęły.

Chińska armia ma Przeszłam transformację Od połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy kryzys Wybuchła ona w związku z wizytą prezydenta Tajwanu w Stanach Zjednoczonych, która wywołała gniewną reakcję Pekinu.

„Obecnie sytuacja jest zupełnie inna” – powiedziała Michelle Flournoy, była podsekretarz obrony ds. polityki w administracji Obamy. „To sporne środowisko, które jest znacznie bardziej zabójcze dla naszych sił”.

Chiński prezydent Xi Jinping, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, ma teraz do dyspozycji poważną siłę militarną, w tym pociski zabijające statki, potężne siły morskie i coraz bardziej sprawne siły powietrzne. Ta nowa siła militarna zmienia rachunek strategiczny Stanów Zjednoczonych i Tajwanu, twierdzą byli urzędnicy i eksperci, podnosząc potencjalne ryzyko konfliktu lub błędnej kalkulacji.

Podczas kryzysu 1995-1996, w echu obecnych napięć, Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe z żywym ogniem, wydały surowe ostrzeżenia dla Taipei i wystrzeliły rakiety na wody w pobliżu Tajwanu.

Ale wojsko amerykańskie odpowiedziało największym pokazem siły od czasu wojny w Wietnamie, wysyłając grupę okrętów wojennych do regionu, w tym dwie grupy lotniskowców. Lotniskowiec Nimitz i inne okręty wojenne przepłynęły wąską drogą wodną oddzielającą Chiny od Tajwanu, przynosząc do domu ideę amerykańskiej dominacji militarnej.

Ówczesny sekretarz obrony William Perry powiedział: „Pekin powinien wiedzieć, że najsilniejszą potęgą militarną na zachodnim Pacyfiku są Stany Zjednoczone”.

W tym czasie Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) była słabo rozwiniętą technologicznie, wolno poruszającą się siłą, która nie mogła się równać z armią amerykańską, z słabą siłą morską i powietrzną, która nie była w stanie zapuścić się daleko od chińskiego wybrzeża. dawne i obecne Stany Zjednoczone. Powiedzieli urzędnicy.

READ  Urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii pozywają rząd za rzekome profilowanie rasowe

„Zdali sobie sprawę, że są bezbronni, że Amerykanie mogą prosto w twarz żeglować po lotniskowcach i nic nie mogli na to poradzić” – powiedział Matthew Kronig, który był szefem wywiadu i obrony dla Busha, Obamy i Trumpa. działów.

Chińczycy, zaskoczeni ofertą zaawansowanej technologii amerykańskiej armii podczas pierwszej wojny w Zatoce, „poszli do szkoły amerykańskiego stylu wojennego” i podjęli wspólny wysiłek, aby zainwestować w swoją armię – przede wszystkim – aby wzmocnić swoją pozycję w Cieśninie Tajwańskiej. – powiedział Kroenig.

Pekin wyciągnął wiele lekcji z kryzysu 1995-1996, dochodząc do wniosku, że potrzebuje nadzoru satelitarnego i innych danych wywiadowczych, aby dostrzec przeciwników na horyzoncie, a także sił morskich i powietrznych „niebieskiej wody” zdolnych do nawigacji i latania przez zachodni Pacyfik. David Finkelstein, dyrektor ds. bezpieczeństwa Chin i regionu Indo-Pacific w CNA, niezależnym instytucie badawczym.

„Marynarka PLA poczyniła znaczne postępy od 1995 i 1996 r. „, powiedział Finkelstein. „To naprawdę niesamowite, jak szybko powstała marynarka wojenna PLA. I oczywiście w 95 i 1996 r. Siły Powietrzne PLA nigdy nie latały nad wodą”. . Emerytowany oficer armii amerykańskiej.

Generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Dramatyczny wzrost Chin jako potęgi militarnej jako strategiczne trzęsienie ziemi.

„Moim zdaniem jesteśmy świadkami jednej z największych zmian w globalnej sile geostrategicznej, jakie widział świat” – powiedział Millley w zeszłym roku.

James Stavridis, emerytowany czterogwiazdkowy admirał i były dowódca NATO, powiedział, że chińska armia jest obecnie „niezwykle potężna, szczególnie na lokalnych wodach i wokół nich, szczególnie w pobliżu Tajwanu”.

Powiedział, że chińska marynarka wojenna ma teraz więcej statków niż Stany Zjednoczone. Chociaż okręty Marynarki Wojennej USA są większe i bardziej zaawansowane, z bardziej doświadczonymi załogami i kapitanami, „ilość ma swoją własną jakość”, powiedział Stavridis, analityk z NBC News.

Eksperci twierdzą, że Chiny obecnie budują amfibie i helikoptery, aby móc przeprowadzić możliwą całkowitą inwazję na Tajwan, chociaż to, czy Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest zdolna do takiego wyczynu, pozostaje kwestią dyskusyjną.

READ  Blinken: „Putin upadnie, a Rosja poniesie strategiczną porażkę” na Ukrainie - polityka USA na żywo | Wiadomości z USA

Matthew powiedział, że podczas kryzysu 1995-1996 Chiny straciły kontakt z jednym ze swoich pocisków i wyszły zdeterminowane, by zdystansować się od globalnych systemów pozycjonowania powiązanych ze Stanami Zjednoczonymi. Funaiole, chiński ekspert w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. „To sprawiło, że pomyśleli, że nie możemy polegać na technologii z innych krajów” – powiedział.

Funaioli i inni eksperci powiedzieli, że urzędnicy w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie muszą teraz wziąć pod uwagę bardziej zabójczą i zwinną chińską armię, która może odmówić Ameryce możliwości bezkarnego rozmieszczania okrętów wojennych lub samolotów, a nawet bezpiecznie działać z baz w regionie. .

„To zmieniło grę, jeśli chodzi o to, jak ułożona jest talia kart dla USA, to coś więcej niż tylko równorzędna gra. Cokolwiek zrobią Stany Zjednoczone, Chiny mają opcje” – powiedział Funaiole.

Zły na wizytę przewodniczącej domu Nancy Pelosi na Tajwanie W tym tygodniu Chiny rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe z żywym ogniem, w tym wystrzeliwanie rakiet balistycznych, które wykroczyły daleko poza ćwiczenia przeprowadzone podczas konfrontacji w latach 1995-1996. Odwierty znajdują się na wodach wokół Tajwanu na północy, wschodzie i południu, a niektóre odwierty znajdują się około 10 mil od wybrzeża Tajwanu. Eksperci stwierdzili, że Chinom kiedyś brakowało zdolności do przeprowadzania znaczących manewrów na wodach na wschód od Tajwanu.

Chiny w czwartek wystrzeliły w pobliżu Tajwanu co najmniej 11 pocisków balistycznych, z których jedna przeleciała nad wyspą, według urzędników w Tajpej. Japonia poinformowała, że ​​pięć pocisków wylądowało w strefie ekonomicznego wykluczenia, w pobliżu południowej wyspy Okinawa.

tym razem, Rząd Stanów Zjednoczonych Nie było zapowiedzi przejścia okrętów wojennych przez Cieśninę Tajwańską. „Biden mógłby spróbować to zrobić, ale Chiny mogłyby umieścić ich na dnie cieśniny”, powiedział Kroenig. „To coś, czego nie mogli zrobić w 1995 roku”.

Biały Dom powiedział w czwartek, że lotniskowiec USS Ronald Reagan pozostanie w regionie, podczas gdy Chiny będą prowadzić ćwiczenia wokół Tajwanu, aby „monitorować sytuację”. Ale rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że wcześniej zaplanowany test ICBM został przełożony, aby uniknąć nieporozumień.

READ  Ulice w Chinach są opustoszałe, gdy zbliża się nowy wybuch epidemii koronawirusa

Byli urzędnicy i eksperci amerykańscy powiedzieli, że pomimo ostrej retoryki między dwoma mocarstwami i eskalacji napięć, Chiny nie chcą rozpocząć wojny z powodu wizyty Pelosiego i wolą raczej pokazać siłę niż inwazję na Tajwan.

Na razie chiński prezydent Xi koncentruje się na wzmocnieniu stagnującej gospodarki swojego kraju i zapewnieniu bezprecedensowej trzeciej kadencji na zbliżającym się kongresie Partii Komunistycznej, który odbędzie się w tym roku. Byli urzędnicy powiedzieli, że nowe chińskie wojsko może wzbudzić zbytnią pewność siebie w podejmowaniu decyzji przez Pekin lub doprowadzić do cyklu eskalacji, w którym każda ze stron czuje się zmuszona do zareagowania w celu wykazania determinacji.

Flournoy, obecnie szef centrum, powiedział, że istnieje ryzyko, że Xi nie doceni determinacji USA i wierzy, że istnieje szansa na przejęcie lub zablokowanie Tajwanu w ciągu najbliższych kilku lat, zanim amerykańskie inwestycje w nową broń zmienią równowagę wojskową . Dla nowego amerykańskiego think tanku ds. bezpieczeństwa.

„Niepokoję się błędną kalkulacją Chin, ponieważ narracja w Pekinie nadal dotyczy amerykańskiego upadku, a Stany Zjednoczone zwracają się do wewnątrz” – powiedział Flournoy. „To bardzo niebezpieczne, jeśli nie doceniasz potencjalnego przeciwnika”.

Aby zapobiec takiemu rozwiązaniu, argumentuje Flournoy, zarówno Tajwan, jak i Stany Zjednoczone muszą wzmocnić swoje siły wojskowe, aby powstrzymać Pekin i podnieść potencjalny koszt ewentualnej inwazji lub interwencji przeciwko Tajwanowi.

Finkelstein powiedział, że jest zaniepokojony łańcuchem zdarzeń „akcji i reakcji”, który może doprowadzić do konfliktu, którego nikt nie chce, oraz że ryzyko pomyłki w Pekinie, Taipei i Waszyngtonie „wzniesie się do nieba”.

Powiedział, że aby kontrolować napięcia, Stany Zjednoczone i Chiny muszą prowadzić intensywny dialog, aby obniżyć temperaturę. „Musimy stale ze sobą rozmawiać”.