28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ciężka susza na półkuli północnej „prawie niemożliwa” bez zmiany klimatu

Ciężka susza na półkuli północnej „prawie niemożliwa” bez zmiany klimatu


Londyn
CNN

Tego lata susza na półkuli północnej – która spalona ziemiaA rzeki wyschły podniesiona masa nieudane zbiory Nowa analiza wykazała, że ​​jest to co najmniej 20 razy bardziej prawdopodobne z powodu kryzysu klimatycznego.

Badania, opublikowane w środę przez World Weather Attribution Initiative, wykazały, że bez kryzysu klimatycznego susza, która tego lata nawiedziła Amerykę Północną, Azję i Europę, historycznie byłaby jednym wydarzeniem na 400 lat — co oznacza, że ​​była to susza, która był tak poważny, że można go zobaczyć średnio tylko raz na 400 lat.

Ale naukowcy odkryli, że globalne ocieplenie spowodowane spalaniem paliw kopalnych spowodowało suszę tej wielkości przez 1 na 20 lat.

Analiza wykazała również, że wysokie temperatury tego lata, które przyczyniły się do susz i zabiły dziesiątki tysięcy ludzi w Europie i Chinach, były „praktycznie niemożliwe” bez zmiany klimatu.

Naukowcy wykorzystali dane historyczne, obserwacje i modelowanie naukowe, aby porównać warunki panujące w dzisiejszym klimacie – który jest o około 1,2 stopnia Celsjusza cieplejszy niż przed industrializacją – z klimatem sprzed końca XIX wieku.

Lato 2022 r. na półkuli północnej jest dobrym przykładem tego, jak ekstremalne zdarzenia spowodowane zmianą klimatu mogą rozwijać się również na dużych obszarach w dłuższej perspektywie czasowej. Pokazuje również, jak kombinacja wielu różnych zmian pogodowych może uszkodzić naszą infrastrukturę i przeciążyć nasze systemy społeczne” – powiedział w oświadczeniu Frederic Otto, klimatolog z Imperial College London i jeden z autorów badania.

„W Europie warunki suszy obniżyły plony. Było to szczególnie niepokojące, ponieważ nastąpiło po fali upałów napędzanych zmianami klimatycznymi w Azji Południowej, które również zniszczyły uprawy i miały miejsce w czasie, gdy światowe ceny żywności były już bardzo wysokie z powodu do wojny na Ukrainie”.

READ  Piłkarz Gary Lineker zwolniony przez BBC z powodu tweetów dotyczących polityki uchodźców | Wiadomości o prawach człowieka

Podczas gdy większość półkuli odnotowała w tym roku opady poniżej średniej, analiza wykazała, że ​​głównym powodem suszy były rosnące temperatury.

Naukowcy zauważają również, że ich odkrycia były konserwatywne i że „rzeczywisty wpływ działalności człowieka prawdopodobnie będzie wyższy” niż to, co stwierdzono w raporcie.

Tego lata na półkuli północnej ekstremalne temperatury i zmniejszone opady doprowadziły do ​​kilku bezprecedensowych zdarzeń: Chiny wydał swoje pierwsze w historii krajowe ostrzeżenie o suszy; The Zjednoczone Królestwo zarejestrował najwyższą w historii temperaturę; Europa Doświadczyłem najgorętszego lata. i Kryzys wodny nasilił się w zachodnich Stanach Zjednoczonychco skutkuje nowymi ograniczeniami zużycia wody.

Oprócz bezpośredniego zagrożenia życia, intensywne letnie upały stanowiły poważne zagrożenie dla infrastruktury, przemysłu i zapasy jedzenianapędzając trwający kryzys kosztów utrzymania w wielu dotkniętych nim obszarach.

Europa już walczyła wstrząsy geopolityczne dostarczają. Ten szok klimatyczny zaostrzył kryzys kosztów utrzymania, zaostrzając skutki wojny na Ukrainie, powiedział Martin van Aalst, jeden z autorów raportu i dyrektor Centrum Klimatycznego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

„Widzimy ślad zmian klimatycznych nie tylko w konkretnych zagrożeniach, ale także w kaskadzie skutków w różnych sektorach i regionach” – powiedział Van Aalst.

Naukowcy coraz częściej są w stanie zidentyfikować związek między kryzysem klimatycznym a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Mogą również dokładniej sporządzać prognozy.

Analiza wykazała, że ​​na półkuli północnej znacznie częściej można spodziewać się ekstremalnych temperatur – takich jak te obserwowane tego lata.

„Wynik ten daje nam również wgląd w to, co jest na horyzoncie” – powiedział Dominic Schumacher, naukowiec z Instytutu Nauk o Atmosferze i Klimatu przy ETH w Zurychu. „Wraz z rosnącym globalnym ociepleniem możemy spodziewać się silniejszych i częstszych susz letnich w przyszłości”.

W tym przypadku plik niedobór wodyA Pożary lasówA Uszkodzenia uprawA Wzrost cen żywności A wyczerpuje się prąd Z doświadczeniem w ciągu ostatnich kilku miesięcy może to stać się częstym zjawiskiem.

READ  Szwecja wystrzeliwuje rakietę badawczą, która przypadkowo trafia w Norwegię

W sierpniu robotnik spaceruje po wyschniętym polu słoneczników w pobliżu Sacramento w Kalifornii.

Badanie śledzi nie tylko lato o niesprzyjającej pogodzie, ale także niszczycielski sezon huraganów i huraganów. Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Ian w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 100. Tajfun Noro niedawno uderzył w Filipiny, po gwałtownym wzroście z odpowiednika huraganu kategorii 1 do huraganu kategorii 5 w około sześć godzin.

W listopadzie światowi przywódcy spotkają się w Egipcie COP27, Konferencja Klimatyczna ONZW tym roku ekstremalne zjawiska pogodowe mogą zwiększyć pilność dyskusji.

„Musimy stopniowo wycofywać się ze spalania paliw kopalnych, jeśli chcemy ustabilizować warunki pogodowe i uniknąć dalszego pogorszenia się tych suszy, które staną się częstsze i bardziej dotkliwe wraz z dalszym wzrostem globalnego ocieplenia” – powiedziała Sonia Seneviratne, profesor z ETH Zurych.