7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Watykańska policja aresztuje turystę, który rozbił starożytne rzymskie popiersia w muzeum

Watykańska policja aresztuje turystę, który rozbił starożytne rzymskie popiersia w muzeum

RZYM – Policja zatrzymała amerykańskiego turystę w muzeum watykańskim po tym, jak okaleczył on dwa starożytne rzymskie posągi, rzucając je na ziemię, poinformowały w czwartek władze.

Mężczyzna obalił dzieło sztuki w środę w Museo Chiaramonte, które jest częścią Muzeów Watykańskich i jest domem dla jednej z najważniejszych kolekcji rzymskich popiersi.

Włoski Gazety donosiły Ten mężczyzna rozzłościć się Ponieważ nie pozwolono mu „zobaczyć Papieża”. Przedstawiciel Muzeów Watykańskich powiedział Washington Post, że jego motywy były niejasne.

Zdjęcia krążące w mediach społecznościowych, potwierdzone przez przedstawiciela muzeum w The Post, przedstawiały zniszczone popiersia porozrzucane na marmurowej posadzce. Muzeum podało, że jeden z nich stracił część nosa i ucha.

Poznają się kardynałowie świata, którzy wybiorą kolejnego papieża

Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, powiedział The Post, że w środę policja watykańska przekazała mężczyznę włoskim władzom.

Rzecznik policji powiedział, że 65-latek był w Rzymie około trzy dni temu i wydawał się być „zaburzony psychicznie”. Rzecznik powiedział, że został skazany za kwalifikowane zarzuty zniszczenia mienia i zwolniony.

Matteo Alessandrini, rzecznik Muzeów Watykańskich, powiedział, że mężczyzna miał przy sobie płatny bilet i wydawał się być tam sam, jako jeden z 20 000 odwiedzających tego dnia.

„Rozbił oba posągi na ziemi, jeden po drugim”, powiedział Alessandrini. Obie zdeponowane głowy pochodziły ze starożytnego Rzymu, jedna przedstawiała starca, a druga młodego mężczyznę.

Kiedy pierwszy cios uderzył w ziemię, powiedział, „w długim korytarzu rozległa się potężna eksplozja”. Dwaj watykańscy policjanci stacjonujący w muzeum przybyli w ciągu kilku minut i zatrzymali mężczyznę.

Technicy pracują teraz nad ponownym montażem uszkodzonych rzeźb, co zostało wykonane szybko zabrany do Pracownia konserwatorska muzeum po wypadku.

Według Alessandriniego elementy można było naprawić, ale wymagały 300 godzin prac renowacyjnych. „Przerażenie było większe niż rzeczywiste szkody” – powiedział.

READ  Trzęsienie ziemi w Japonii zabiło dwie osoby, zamknęło fabryki i odcięło energię elektryczną tysiącom domów

Rick Steves, który prowadzi firmę turystyczną w Europie, powiedział, że chociaż wszystkie artefakty w muzeum można uznać za cenne, te uszkodzone były stosunkowo nieistotne.

Lokalny przewodnik po Rzymie

Dla Stevensa wadą takich incydentów może być „ogólnie utrata dostępu do dzieł sztuki”.

Aby uniknąć dalszych incydentów, muzeum mogło zdecydować się na zwiększenie bezpieczeństwa, jak miało to miejsce po niesławnym ataku na dzieła sztuki w 1972 roku. Tego roku węgierski geolog Michał Anioł zaatakował Pietę w Bazylice Świętego Piotra młotkiem, uszkadzając marmurowy posąg z Carrary przedstawiający Dziewica Maryja Niesie Jezusa po ukrzyżowaniu. Posąg został później naprawiony i umieszczony za kuloodpornym szkłem.

„Prawda jest taka, że ​​nie możesz nawet zobaczyć Piety pod takim kątem, jaki chciał, abyś zobaczył Michał Anioł” – powiedział Steves. – Chciał, żebyś był blisko.

Muzea Watykańskie, do których co roku gromadziły się miliony ludzi przed pandemią, zostały ponownie otwarte w zeszłym roku po tym, jak ograniczenia koronawirusa zamknęły je lub ograniczyły godziny pracy.

Francis zameldował się z Londynu. Compton zgłoszony ze stolicy