6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone uważają, że za zamachem w Rosji stali Ukraińcy

Stany Zjednoczone uważają, że za zamachem w Rosji stali Ukraińcy

Powiedział: „Mamy inne cele na terytorium Ukrainy, mam na myśli współpracowników i przedstawicieli rosyjskiego kierownictwa, którzy mogą być wartościowi dla członków naszych służb specjalnych pracujących w tym programie, ale na pewno nie Duginy”.

Chociaż szczegóły sabotażu na terytorium kontrolowanym przez Rosjan są owiane tajemnicą, rząd ukraiński po cichu przyznał się do zabójstwa rosyjskich urzędników na Ukrainie oraz sabotażu rosyjskich fabryk i składów broni.

Wysoki rangą ukraiński urzędnik wojskowy, który poprosił o nie ujawnianie nazwiska ze względu na delikatność tematu, powiedział, że siły ukraińskie z pomocą miejscowych bojowników dokonywały zamachów i ataków na oskarżonych ukraińskich kolaborantów i rosyjskich urzędników na okupowanych terytoriach ukraińskich. Wśród nich jest szef obwodu chersońskiego, który został zainstalowany przez Kreml, otruty w sierpniu i musiał zostać przewieziony do Moskwy na leczenie w nagłych wypadkach.

Kraje tradycyjnie nie omawiają tajnych działań innych krajów, z obawy przed ujawnieniem własnych operacji, ale niektórzy urzędnicy amerykańscy uważają, że ważne jest, aby powstrzymać to, co uważają za niebezpieczne przygody, zwłaszcza zabójstwa polityczne.

Jednak w ostatnich dniach urzędnicy amerykańscy podjęli wysiłek, aby nalegać, aby relacje między dwoma rządami pozostały silne. Obawy USA dotyczące agresywnych tajnych operacji w Rosji nie doprowadziły do ​​żadnych znanych zmian w dostarczaniu wywiadu, wojska i wsparcia dyplomatycznego rządowi Zełenskiego lub służbom bezpieczeństwa Ukrainy.

W rozmowie telefonicznej w sobotę sekretarz stanu Anthony J. Blinkin powiedział swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi Dmytro Kulebie, że administracja Bidena „będzie nadal wspierać wysiłki Ukrainy zmierzające do odzyskania kontroli nad jej terytorium poprzez wzmocnienie jej ręki w sensie militarnym i dyplomatycznym”, powiedział Neda Price, rzecznik Departamentu Stanu.

Urzędnicy Departamentu Stanu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Pentagonu i CIA odmówili komentarza na temat oceny danych wywiadowczych.