6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najwyższy urzędnik UE zobowiązał się przeprowadzić „test warunków skrajnych” rurociągów po wyciekach

Najwyższy urzędnik UE zobowiązał się przeprowadzić „test warunków skrajnych” rurociągów po wyciekach

BRUKSELA – Szef ramienia wykonawczego Unii Europejskiej zobowiązał się w środę do przeprowadzenia kontroli kluczowej infrastruktury UE, w tym energetycznej, po podejrzeniu sabotażu gazociągów na Bałtyku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​uszkodzenie w zeszłym tygodniu rurociągu Nord Stream łączącego Rosję i Niemcy „pokazało, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna” i że potrzebny jest kompleksowy plan, aby zapewnić integralność kluczowych sieci UE, w tym danych.

„Musimy położyć nacisk na naszą infrastrukturę” – powiedziała von der Leyen w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji. „Musimy ustalić, czy mamy słabości i gdzie są”. Stwierdzono również, że monitoring satelitarny będzie wykorzystywany do wykrywania potencjalnych zagrożeń.

Pośród siedmiomiesięcznej wojny Rosji z Ukrainą i zachodniego wsparcia militarnego dla ukraińskiego rządu, zniszczenia Nord Stream zostały spowodowane przez podmorskie eksplozje spowodowane przez kilkaset funtów materiałów wybuchowych w czterech lokalizacjach w pobliżu południowej Szwecji i Danii. Wybuchy spowodowały duży wyciek metanu do Morza Bałtyckiego.

Ponieważ kraje UE są odpowiedzialne za nadzór nad energią i inną niezbędną infrastrukturą w bloku, von der Leyen powiedziała, że ​​jej nacisk na bezpieczeństwo obejmie stolice krajowe.

„Będziemy współpracować z państwami członkowskimi, aby zapewnić skuteczne testy warunków skrajnych w sektorze energetycznym” – powiedziała. Następnie powinny podążać inne sektory wysokiego ryzyka, takie jak infrastruktura cyfrowa i energia elektryczna na morzu.

Również w Strasburgu szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell przewidywał w środę, że 27 rządów krajowych zgodzi się na nałożenie nowych sankcji na Rosję w odpowiedzi na nielegalną aneksję czterech regionów Ukrainy, które stanowią około 15% terytorium Ukrainy.

Planowane nowe sankcje obejmują ograniczenie cen rosyjskiej ropy, ograniczenia w eksporcie z UE komponentów lotniczych do tego kraju oraz ograniczenia w imporcie rosyjskiej stali. Dyplomaci z krajów Unii Europejskiej dążyli do przyjęcia nowego pakietu już w środę w Brukseli.

READ  Biden dotarł na szczyt obu Ameryk zdeterminowany, by mimo pogardy skupić się na regionie

Nowe sankcje bazują na bezprecedensowych już europejskich sankcjach wobec Rosji w wyniku jej wojny z Ukrainą od lutego.

Dotychczasowe środki UE obejmują ograniczenia dostaw energii z Rosji, zakaz transakcji finansowych z rosyjskimi podmiotami, w tym bankiem centralnym, oraz zamrożenie aktywów wobec ponad 1000 osób i ponad 100 podmiotów.