1 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co musisz wiedzieć o teście rakietowym Korei Północnej w Japonii?

Co musisz wiedzieć o teście rakietowym Korei Północnej w Japonii?


Seul, Korea Południowa
CNN

Korea Północna Wystrzelił pocisk balistyczny bez ostrzeżenia Japonia We wtorek, po raz pierwszy od pięciu lat, wysoce prowokacyjny i lekkomyślny akt oznaczał poważną eskalację programu testowania broni.

Pocisk przeleciał nad północną Japonią wczesnym rankiem i prawdopodobnie wylądował na Oceanie Spokojnym. Ostatni raz Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny na Japonię To było w 2017 roku.

Oznacza to 23. wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną w tym roku, w tym największą liczbę pocisków balistycznych wystrzelonych w ciągu jednego roku od momentu objęcia przez nią dowództwa. Kim Dzong Un Przejął władzę w 2012 roku. Dla porównania Pjongjang przeprowadził cztery testy w 2020 roku i osiem w 2021 roku.

Oto, co musisz wiedzieć o testach rakietowych Korei Północnej.

Wtorkowy pocisk przeleciał około 4600 kilometrów (2858 mil), na wysokość około 1000 kilometrów (621 mil) i osiągnął maksymalną prędkość 17 machów, czyli 17 razy większą niż prędkość dźwięku, według japońskich urzędników.

Dla porównania amerykańska wyspa Guam znajduje się 3380 kilometrów (2100 mil) od Korei Północnej.

Dwóch ekspertów powiedziało CNN, że te szczegóły lotu wskazują, że wystrzelony pocisk był prawdopodobnie Hwasong-12 – IRBM, który był ostatnio testowany w styczniu.

„To pocisk, który Korea Północna zaczęła testować w 2017 roku… więc tak naprawdę nie jest to nowy pocisk” – powiedział Jeffrey Lewis, dyrektor Programu Nieproliferacji Azji Wschodniej CNS.

Dodał jednak, że uruchomienie go jest ważne ze względu na odległość, jaką może pokonać.

„Korea Północna ma kilka pocisków, które mają mniejszy zasięg i nie przelecą nad Japonią – ale mają niewielką liczbę pocisków, które mogą wykonać ten lot” – powiedział.

Korea Północna zwykle wystrzeliwuje swoje pociski w wody u wybrzeży Półwyspu Koreańskiego, co czyni ten lot nad Japonią jeszcze bardziej prowokacyjnym, zarówno ze względów praktycznych, jak i symbolicznych.

READ  Prezydent Pakistanu Arif Alvi rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe za radą premiera Shahbaza Sharifa

Ten rodzaj niezapowiedzianego startu może stanowić zagrożenie dla samolotów i statków, gdy pocisk dotrze do celu, ponieważ nie otrzymają wcześniejszego ostrzeżenia, aby ominąć obszar.

A jeśli test się nie powiedzie, powodując awarię pocisku, może to narazić kluczowe populacje na ryzyko. Według japońskiego sekretarza gabinetu Hirokazu Matsuno, w którym mieszka ponad 8 milionów ludzi, pocisk przeleciał nad japońskim regionem Tohoku.

W przeszłości, Amerykańskie samoloty zostały zatrzymane Jako środek zapobiegawczy po wystrzeleniu rakiet przez Koreę Północną. Pod koniec listopada 2017 r. kilku pilotów komercyjnych linii lotniczych podobno było świadkami tego, co wyglądało na ponowne wejście pocisku północnokoreańskiego, gdy zbliżał się do Morza Japońskiego.

Lewis podkreślił jednak, że takie ryzyko jest statystycznie niskie, szczególnie te daleko na Pacyfiku i te wysoko nad Japonią podczas lotu. Przeważnie jest to eskalacja po prostu dlatego, że „to prowokacja do wystrzelenia rakiety na sąsiada”.

„W szczególności dla Japończyków wygląda to na naruszenie ich suwerenności” – powiedział Lewis. „Gdyby Rosja wystrzeliła rakietę na Florydę, mielibyśmy rację”.

Eksperci twierdzą, że jest to oznaką ambicji Kima, by rozwijać broń północnokoreańską – i to, co ma dopiero nadejść.

Istnieją mieszane opinie na temat tego, co mogło skłonić Koreę Północną do wystrzelenia rakiety we wtorek.

Robert Ward, starszy pracownik naukowy ds. japońskich studiów nad bezpieczeństwem w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, zwrócił uwagę na liczne zagrożenia bezpieczeństwa, przed którymi stoi Japonia, od agresywnej Rosji na północy i Chin na południu.

„Korea Północna może próbować wykorzystać niestabilną sytuację międzynarodową, którą będzie postrzegać jako wiatr w plecy” – powiedział.

Lewis nie zgodził się z tym, mówiąc, że chociaż Korea Północna czasami reaguje na konkretne działania lub grupy zachodnich graczy lub odwetu, większość z nich „ma swój własny harmonogram… i nie sądzę, że mamy duży wpływ na czas”.

READ  Xi z Chin spotka się z Putinem w Rosji w przyszłym tygodniu

Są też powody praktyczne; Dodał, że Korea Północna często robi przerwy w testach w okresie letnim, gdy pogoda jest zła, i pojawia się ponownie, gdy nadejdzie jesień i wczesna zima – co oznacza, że ​​teraz mogą być odpowiednie warunki do testowania.

Joseph Dempsey, pracownik naukowy zajmujący się analizą obronną i wojskową w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, dodał, że wtorkowy plan podróży może prowadzić tylko do lepszego testu.

Tego typu pociski są przeznaczone do celów dalekiego zasięgu – więc latanie nimi nad Japonią może pomóc Korei Północnej ocenić ich celność z większej odległości, jej zdolność do wytrzymania różnych sił wywieranych na pocisk i inne czynniki, w porównaniu z jego zwykłymi „ wysokości.” „Testy – które podróżują na większej wysokości i niżej w zachodniej Japonii.

Opis: Ile szkód może wyrządzić broń północnokoreańska?

Na początku tego roku Kim zobowiązał się do rozwoju Broń nuklearna Korei Północnej Tak szybko, jak to możliwe — a eksperci twierdzą, że wtorkowa premiera jest częścią tego nacisku na rozwój broni.

„Korea Północna będzie nadal przeprowadzać testy rakietowe, aż do zakończenia obecnej rundy modernizacji” – powiedział Lewis, dodając, że test nuklearny może nastąpić „w każdej chwili”.

Przedstawiciele Korei Południowej i USA ostrzegali od maja, że ​​Korea Północna może przygotowywać się do prób jądrowych, ponieważ zdjęcia satelitarne pokazują aktywność na podziemnym poligonie jądrowym.

Jeśli Korea Północna przeprowadzi test, będzie to siódma podziemna próba nuklearna tego kraju i pierwsza od prawie pięciu lat.

Do obejrzenia są również inne testy rakietowe. Lewis powiedział, że oprócz Hwasong-12, Korea Północna ma również trzy ICBM zdolne do latania nad Japonią, chociaż nie zostały jeszcze przetestowane „w pełnym zakresie”.

READ  Wydaje się, że kontrofensywa Ukrainy przeciwko Rosji jest w początkowej fazie

„Może będą to przystawka do dania głównego, które dopiero nadejdzie” – dodał. „Oczekuję, że kiedy Korea Północna będzie miała większe zaufanie do jednego ze swoich ICBM, może przelecieć jednym z tych pocisków na pełny zasięg nad Japonią”.

Leif Eric Easley, profesor nadzwyczajny studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Ewy Kobiet w Seulu, dodał, że Korea Północna może poczekać, aż Chiny zorganizują kongres Partii Komunistycznej w połowie października „na bardziej znaczący test”.

„Reżim Kima opracowuje broń, taką jak taktyczne głowice nuklearne i rakiety balistyczne wystrzeliwane z okrętów podwodnych w ramach długoterminowej strategii pokonania Korei Południowej w wyścigu zbrojeń i wbicia klina między sojuszników USA” – powiedział Easley.