30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja uderza we wschodnią i południową Ukrainę;  Cywile ewakuowani z zakładów Mariupol

Rosja uderza we wschodnią i południową Ukrainę; Cywile ewakuowani z zakładów Mariupol

  • Moskwa eskaluje swoją ofensywę na południowym i wschodnim Donbasie
  • 20 osób ewakuowanych z Huty Mariupol
  • Trafione pociskami lotniska w Odessie, Ługańsku i Doniecku
  • Urzędnicy prezentują sprzeczne poglądy na temat negocjacji pokojowych

DOPROPELIA, Ukraina/Kijów (Reuters) – Rosja przeprowadziła w sobotę ataki rakietowe na południową i wschodnią Ukrainę, a niektóre kobiety i dzieci zostały ewakuowane z huty stali w oblężonym mieście Mariupol po schronieniu się tam, poinformowali ukraińscy urzędnicy. ponad tydzień.

Moskwa zwróciła uwagę na południową i wschodnią Ukrainę po tym, jak nie udało jej się zdobyć stolicy Kijowa w dziewięciotygodniowej ofensywie, która zrównała miasta z ziemią, zabiła tysiące cywilów i zmusiła ponad pięć milionów do ucieczki za granicę.

Jej siły przejęły kontrolę nad miastem Chersoń na południu, dały mu przyczółek zaledwie 100 kilometrów na północ od załączonego przez Rosję Krymu i zajęły głównie Mariupol, strategiczne miasto portowe na Morzu Azowskim.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja ogłosiła zwycięstwo w Mariupolu 21 kwietnia, mimo że setki ukraińskich żołnierzy i cywilów schroniło się w hutach Azowstalu. Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do zawarcia umowy o ewakuacji, aw sobotę ukraiński bojownik w środku powiedział, że około 20 kobietom i dzieciom odniosło sukces.

„Wyciągamy linami z gruzów ludność cywilną – to starcy, kobiety i dzieci” – powiedział bojownik Światosław Palamar, odnosząc się do wraku wewnątrz 4-kilometrowej fabryki.

Palamar powiedział, że zarówno Rosja, jak i Ukraina przestrzegały lokalnego zawieszenia broni, i ma nadzieję, że przeniesie ewakuowanych cywilów do ukraińskiego miasta Zaporoże, na północny zachód.

Nie było żadnego komentarza ze strony Rosji ani ONZ w sprawie ewakuacji. Według ukraińskich urzędników w środku pozostają setki Ukraińców.

Na zachód, w Odessie, która do tej pory była stosunkowo nietknięta wojną, rosyjska rakieta wystrzelona z Krymu zniszczyła pas startowy na głównym lotnisku – powiedział Maxim Marczenko, gubernator obwodu odeskiego. Dodał, że nikt nie został ranny. Czytaj więcej

READ  Chiny dążą do bliższej współpracy policyjnej i bezpieczeństwa na wyspach Pacyfiku

Ukraińskie wojsko stwierdziło, że lotnisko nie może być dłużej używane. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał w nocnym wystąpieniu wideo odbudowę lotniska, dodając: „Odessa nigdy nie zapomni zachowania Rosji wobec niego”.

Nie było komentarza na temat strajku z Moskwy, której siły sporadycznie atakowały Odessę, trzecie co do wielkości miasto Ukrainy. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że osiem osób zginęło w rosyjskim nalocie na miasto w zeszłym tygodniu.

Ofensywa Moskwy na południu ma częściowo na celu połączenie regionu z Krymem, ponieważ naciska na pełną kontrolę nad wschodnim Donbasem Ukrainy. Wspierani przez Rosję separatyści kontrolowali już część prowincji Donbasu, a mianowicie Ługańsk i Donieck, przed inwazją na Moskwę 24 lutego.

W swoim przemówieniu Zełenski powiedział, że Rosja „zbiera dodatkowe siły, aby rozpocząć nowe ataki na naszą armię na wschodzie kraju” i „próbuje zwiększyć presję w Donbasie”.

Moskwa opisuje swoje działania jako „specjalną operację” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i pozbycie się antyrosyjskiego nacjonalizmu podsycanego przez Zachód. Ukraina i Zachód twierdzą, że Rosja rozpoczęła nieuzasadnioną wojnę agresywną.

Mimo tygodni rozmów pokojowych w sobotę obie strony wydawały się bardziej od siebie oddalone niż kiedykolwiek.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że zniesienie zachodnich sankcji wobec Moskwy było częścią negocjacji, ale wysoki rangą ukraiński negocjator Mychajło Podolak zaprzeczył, że tak było. Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekonuje, że sankcje muszą zostać zaostrzone i nie mogą być negocjowane. W piątek ostrzegł, że rozmowy mogą się załamać z powodu tego, co nazwał „rosyjskimi dowodami zabijania ludzi”.

READ  Pamiętaj, kim są prawdziwi przestępcy

Ukraina oskarża siły rosyjskie o popełnianie okrucieństw, gdy na początku kwietnia wycofały się z terenów pod Kijowem. Moskwa zaprzecza tym zarzutom. Negocjatorzy po raz ostatni spotkali się twarzą w twarz 29 marca i od tego czasu rozmawiali za pośrednictwem łącza wideo.

Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy nałożyli rozległe sankcje na rosyjską gospodarkę i dostarczyli Ukrainie broń i pomoc humanitarną.

Prezydent USA Joe Biden domaga się 33 miliardów dolarów pomocy dla Kijowa, w tym 20 miliardów na broń, a brytyjski premier Boris Johnson powiedział w sobotę, że jego kraj będzie nadal „dostarczał Ukraińcom sprzęt, którego potrzebują do obrony”.

Ławrow powiedział, że jeśli Waszyngton i jego partnerzy w sojuszu wojskowym NATO pod przywództwem USA naprawdę chcą rozwiązać kryzys, powinni przestać wysyłać broń do Kijowa. Czytaj więcej

W donieckim mieście Dopropylja wstrząs wtórny po sobotnim strajku wybił okna budynku mieszkalnego i pozostawił duży krater na podwórku.

Jeden z mieszkańców, który podał tylko swoje imię jako Andrey, powiedział, że jego partner był w pokoju od strony dziedzińca w czasie ataku i stracił przytomność.

– Dzięki Bogu, czwórka dzieci była w kuchni – powiedział, stojąc w zrujnowanym salonie.

Mieszkańcy przeszukiwali ich nieruchomości, aby zobaczyć, co można uratować.

„O 9:20 rano takie szczęście wpadło do naszego domu” – powiedział sarkastycznie inny mieszkaniec, Ole. „Wszystko jest zniszczone”.

Rosja poinformowała w sobotę o kolejnych ukraińskich strajkach na swojej ziemi.

Urzędnicy w rosyjskim regionie Briańska, który graniczy z Ukrainą i Białorusią, powiedzieli, że obrona przeciwlotnicza uniemożliwiła wlot ukraińskiego samolotu. Dodali, że powstałe bombardowanie uderzyło w części rosyjskiego terminalu naftowego.

Gubernator Kurska Roman Starowoit powiedział, że kilka pocisków wystrzelono z Ukrainy w kierunku rosyjskiego punktu kontrolnego na południe od Briańska w rosyjskim regionie Kurska, również na granicy z Ukrainą. Dodał, że nie było żadnych obrażeń ani uszkodzeń.

READ  Chiny chwalą przywództwo Putina i wzywają do stabilizacji w Rosji - Politico

Ukraina nie przyznała się bezpośrednio do odpowiedzialności za serię takich incydentów na rosyjskiej ziemi. Ale opisała serię bombardowań w południowej Rosji w środę jako zemstę i „karmę” za inwazję na Moskwę. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Hamoudy Hassana i George’a Silvy w Dopropylji na Ukrainie oraz Natalii Zenets w Kijowie; Dodatkowa relacja dziennikarzy Reuters. Napisane przez Francisa Kerry’ego i Ramy Ayoub. Montaż przez Catherine Evans, Hugh Lawson i Daniel Wallis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.