15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Orkney głosuje za zbadaniem „alternatywnych rządów”

Orkney głosuje za zbadaniem „alternatywnych rządów”

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Pojawiły się wezwania do przyłączenia Orkadów do Norwegii

Radni z Orkney głosowali za zbadaniem alternatywnych sposobów rządzenia wśród głębokiej frustracji związanej z finansowaniem i możliwościami.

Przewodniczący Rady James Stockan powiedział, że wyspa została „poddana presji” i oskarżył rządy Szkocji i Wielkiej Brytanii o dyskryminację.

dla niego ruch Doprowadziło to do spekulacji w mediach, że Orkady mogą opuścić Wielką Brytanię lub stać się autonomiczną prowincją Norwegii.

Poparł go 15 głosami do 6.

Oznacza to, że urzędnicy rady zostali poproszeni o opublikowanie raportu dla dyrektora naczelnego Orkadów na temat opcji zarządzania.

Obejmuje to spojrzenie na „Northern Links” archipelagu i zależności Korony, takie jak Jersey i Guernsey.

Kolejna zmiana, która doprowadziłaby do odrodzenia grupy doradczej ds. reformy konstytucyjnej dla wysp, została przyjęta bez głosowania.

W poniedziałek rzecznik premiera odrzucił sugestię, że wyspy mogą złagodzić stosunki ze związkiem.

Pan Stockan wezwał członków rady do poparcia jego pomysłu znalezienia nowych sposobów na uzyskanie większego bezpieczeństwa finansowego i możliwości ekonomicznych dla Orcadian.

Przemawiając we wtorek do członków rady, powiedział, że propozycja „nie dotyczyła naszego przyłączenia się do Norwegii”.

Dodał: „Mówię, że nadszedł czas, aby rząd potraktował nas poważnie i mówię, że nadszedł czas, abyśmy przyjrzeli się wszystkim opcjom, jakie mamy.

„Tu jest znacznie większy wachlarz możliwości – może się okazać, że będziemy mogli wziąć nasze pieniądze bezpośrednio ze Skarbu Państwa w Londynie i zadbać o naszą przyszłość.

„Byliśmy pod presją i wszyscy wiemy większość z tego, co mogę dziś powiedzieć na temat dyskryminacji tej wspólnoty rządów. Wszyscy wiemy, jak mało dostajemy w porównaniu z innymi grupami wyspiarskimi”.

podpis pod zdjęciem,

Przewodniczący Rady James Stockan mówi, że Orkady nie otrzymują sprawiedliwego finansowania w Wielkiej Brytanii

Obecnie większość z 21 członków rady wyspy zasiada jako niezależni – z których dwóch to Zieloni.

Stockan powiedział, że jednym z problemów, z jakimi borykają się wyspiarze, jest starzejąca się flota promów.

Powiedział wcześniej BBC, że sytuacja jest „krytyczna”, ponieważ starsze promy floty Western Isles zaczynają się psuć.

Jego obawy były szeroko podzielane przez innych członków Rady, ale niektórzy poruszali kwestie samorządności, takie jak koszty prowadzenia takich dochodzeń.

Cllr Steven Heddle wspomniał również o wadach, w tym o konieczności odkupienia dna morskiego i opłatach za naukę dla studentów chcących studiować w Szkocji.

Opisując wysiłki Stockana jako „politykę skarg”, powiedział, że każda rada wydawała się trudna, powołując się na drogi w Edynburgu, które były „gorsze” niż drogi na Orkadach, mimo że rada miała znacznie większe fundusze.

Oficjalny rzecznik premiera Rishi Sunaka powiedział: „Przede wszystkim nie ma mechanizmu nadawania zależności od statusu Korony lub Terytorium Zamorskiego w jakiejkolwiek części Wielkiej Brytanii.

„Nie mamy planów zmiany rozliczenia transferowego, które obsługujemy dla Orkadów w wysokości 50 milionów funtów, aby rozwijać dobrobyt gospodarczy Wysp Szkockich, poprzez Deal of the Islands.

„Ale stanowisko rządu jest takie, że Wielka Brytania jest silniej zjednoczona”.

Orkady znajdowały się wcześniej pod kontrolą Norwegii i Danii, dopóki nie stały się częścią Szkocji w 1472 roku.

Wyspy służyły jako zabezpieczenie posagu ślubnego Małgorzaty Duńskiej, przyszłej żony króla Szkocji Jakuba III.

Szkocki rząd powiedział w latach 2023-24, że Rada Wysp Orkadów otrzyma 89,7 miliona funtów na finansowanie usług, a kolejne 4,6 miliona funtów z 10% podwyżki podatku lokalnego.

Rzecznik organizacji dodał, że jest „zaangażowana we wspieranie społeczności wyspiarskich”.

Norweski rząd odmówił komentarza w sprawie propozycji.

Analiza Adama Harkusa z BBC Radio Orkney

Zamiast tego była to okazja dla radnych do wyrażenia głębokiej frustracji z powodu tego, co uważają za niesprawiedliwy układ, jaki otrzymali od rządów Szkocji i Wielkiej Brytanii, a przewodniczący rady James Stockan powiedział, że wyspy zostały spartaczone przez obie strony.

Udane przejście ruchu jest pierwszym z wielu Orkadów przez płotki, które zyskują większy stopień niezależności.

Urzędnicy Rady będą teraz mieli za zadanie zbadać opcje. Stockan powiedział, że „nie ma nic poza stołem” – w tym oczywiście szeroko nagłośniony powrót do Norwegii lub Danii.

Reakcje na głosowanie na ulicach Kirkwall były nieco mieszane.

Niektórzy nie chcą, aby pieniądze podatników były przeznaczane na coś, co jeden z członków rady nazwał „szczerze dziwacznymi fantazjami”.

Inni uważają, że rada uzyskała wstępną umowę zarówno od Holyrood, jak i Westminster, i że wszystko, co skłoniło oba rządy do spotkania i zwrócenia uwagi, było warte rozważenia.

Oczy światowych mediów zwrócone są w ostatnich dniach na Orkady.

Teraz do Rady Wysp należy wykorzystanie tego zainteresowania.