19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Palestyńczycy uciekają przed izraelskim nalotem na obóz dla uchodźców na Zachodnim Brzegu, a kilka osób zostało rannych w ataku samochodowym w Tel Awiwie

Palestyńczycy uciekają przed izraelskim nalotem na obóz dla uchodźców na Zachodnim Brzegu, a kilka osób zostało rannych w ataku samochodowym w Tel Awiwie

Tysiące palestyńskich mieszkańców uciekło we wtorek z obozu dla uchodźców w Dżeninie na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, ponieważ palestyńscy urzędnicy ds. Największy izraelski nalot na obóz od prawie dwóch dekad Według Associated Press wzrosła do co najmniej 13.

Jeden izraelski żołnierz zabił też W Dżeninie doszło do strzelaniny, jak poinformował rzecznik IDF w środę.

W międzyczasie co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku taranowania na zatłoczonym dworcu autobusowym w Tel Awiwie, co według Hamasu było odwetem za trwający nalot na Dżenin.

Izraelscy funkcjonariusze bezpieczeństwa powiedzieli Associated Press, że izraelskie wojsko zaczęło wycofywać swoje siły z Jenin późnym wtorkowym wieczorem.

Izraelscy wojskowi powiedzieli Reuterowi, że palestyńscy bojownicy w Strefie Gazy wystrzelili pięć rakiet w kierunku Izraela kilka godzin po rozpoczęciu wycofywania się. Cała piątka została zatrzymana.

Izraelskie wojsko poinformowało, że dwudniowa izraelska operacja w obozie w Dżeninie, który znajduje się w mieście o tej samej nazwie na Zachodnim Brzegu, obejmowała konfiskatę broni oraz zniszczenie stanowisk dowodzenia i tuneli należących do palestyńskich grup zbrojnych. Ulice w obozie falowały, a strzały i eksplozje słychać było sporadycznie przez cały dzień, gdy siły izraelskie i palestyńscy uzbrojeni starli się, chociaż walki były mniej intensywne niż w poniedziałek.

Siły izraelskie interweniują zgromadzeniem Palestyńczyków protestujących przeciwko trwającemu izraelskiemu nalotowi na obóz dla uchodźców w Dżeninie 4 lipca 2023 r. W Dżeninie na Zachodnim Brzegu.

Issam Rimawi/Agencja Anadolu/Getty Images


Burmistrz Jenin Nidal al-Obeidi powiedział, że około 4000 osób uciekło z obozu dla uchodźców, szukając schronienia gdzie indziej, a Palestyńczycy na całym Zachodnim Brzegu zorganizowali strajk generalny w proteście przeciwko nalotowi, według Associated Press.

„Jesteśmy zaniepokojeni skalą operacji powietrznych i naziemnych, które mają miejsce w Dżeninie i trwają do dziś na Zachodnim Brzegu, a zwłaszcza nalotami wymierzonymi w gęsto zaludniony obóz dla uchodźców” – powiedziała Vanessa Huguenen, rzeczniczka Biura ONZ do Spraw Humanitarnych. . Powiedziała, że ​​słyszała doniesienia, że ​​wśród zabitych jest troje dzieci. Według partnera CBS, BBC News, palestyńscy urzędnicy powiedzieli, że zmarli byli w wieku od 16 do 23 lat.

Organizacja charytatywna Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała, że ​​drogi w obozie w Dżeninie zostały zablokowane lub zniszczone, a medycy byli zmuszeni podróżować pieszo wśród ostrzałów i ataków dronów, aby dotrzeć do rannych.


Przedstawiciele palestyńscy powiedzieli, że Izrael rozpoczyna operację wojskową na Zachodnim Brzegu, co najmniej ośmiu zabitych

„Użycie helikopterów szturmowych i ataków dronów na tak gęsto zaludnionym obszarze oznacza wyraźny wzrost intensywności i jest po prostu rażące” – powiedziała Yovana Arsenievich, koordynator MSF w Jenin, w oświadczeniu. „Szpital, w którym leczymy pacjentów, został trafiony gazem łzawiącym. Struktury medyczne, karetki i pacjenci muszą być szanowani.”

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział we wtorek, że siły izraelskie „kończą robotę”, ale „nasza intensywna aktywność w Dżeninie nie jest operacją jednorazową” – poinformowała francuska agencja informacyjna Agence France-Presse.

We wtorek po południu 20-letni napastnik wjechał swoim samochodem w przystanek autobusowy pełen ludzi w Tel Awiwie, drugim najbardziej zaludnionym mieście Izraela, po czym wysiadł i próbował dźgnąć ludzi nożem. Policja poinformowała, że ​​napastnik został zastrzelony przez uzbrojonego cywila na miejscu zdarzenia.

Izraelskie służby bezpieczeństwa i służby ratownicze pracują na miejscu ataku taranującego samochód w Tel Awiwie 4 lipca 2023 r.

GT


„W pierwszych sekundach myślisz, że kierowca może się mylić” – powiedział BBC News świadek. „Wyszedł oknem, a nie drzwiami – jak w filmie – z nożem w dłoni i zaczął gonić cywilów. Teraz rozumiecie, że to był atak. Uciekliśmy, żeby ratować życie”.

Bojowy ruch Hamasu zidentyfikował napastnika stojącego za tym, co określił jako „heroiczną operację” i „uzasadnioną samoobronę” przeciwko izraelskiej operacji w Dżeninie.

Według BBC News skrajnie prawicowy minister bezpieczeństwa narodowego Izraela, Itamar Ben Gvir, odwiedził miejsce ataku w Tel Awiwie i wezwał więcej obywateli Izraela do chwycenia za broń.

READ  Była premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poślubiła swojego wieloletniego partnera Clarke’a Gifforda