15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenski mówi, że Putin jest słaby

Zełenski mówi, że Putin jest słaby

On gra

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił w poniedziałek, że rebelia, która miała miejsce w zeszłym miesiącu przeciwko reżimowi prezydenta Rosji Władimira Putina, upadła, ponieważ siły rosyjskie nadal wypełniają swoje obowiązki wojskowe.

Shoigu, który był oczywistym celem rebeliantów, przerwał milczenie w tej sprawie z dowódcami wojskowymi V.I. Telekonferencja w poniedziałek. Shoigu powiedział we fragmentach opublikowanych przez rosyjskie media państwowe, że wojsko wykonało swoje zadania „odważnie i bezinteresownie” w obliczu przerwanego ataku Grupy Wagnera na Moskwę. Szojgu, który od miesięcy był krytykowany przez przywódcę grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, przypisuje rosyjskim regularnym żołnierzom powstrzymanie sił ukraińskich, które, jak powiedział, nie osiągnęły znaczących korzyści na polu bitwy od czasu rozpoczęcia ofensywy w zeszłym miesiącu.

Prigozhin powiedział, że nie planuje przejęcia rządu, ale wiele doniesień medialnych wskazywało, że planuje wypędzić Shoigu.

„Profesjonalne działania naszych żołnierzy pomagają zmniejszyć liczbę ofiar wśród ludności cywilnej i uratować setki istnień ludzkich” – powiedział Shoigu w poniedziałek. „Wyrażam wdzięczność personelowi za ich szczerą służbę”.

Zmiany:

Ukraińskie władze poinformowały o śmierci ukraińskiej powieściopisarki, która została badaczką zbrodni wojennych, Victorii Ameliny, której prace zostały przetłumaczone na angielski i co najmniej osiem języków, w wyniku obrażeń odniesionych w rosyjskim ataku rakietowym na pizzerię Kramatorsk w zeszłym miesiącu. W ataku zginęło co najmniej dziesięć osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej powiedział w poniedziałek agencji informacyjnej TASS, że wycofanie najemników Wagnera z Ukrainy nie stwarza żadnego zagrożenia dla potencjału bojowego Rosji. Andriej Kartapołow powiedział, że rosyjskie siły regularne mogą ich zastąpić.

READ  Poprawki do ustawy o Rwandzie zostały odrzucone w głosowaniu w Izbie Gmin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że krótka zbrojna rebelia w Rosji w zeszłym miesiącu pokazała słabość Putina i jego słabnące poparcie wśród Rosjan. Zelenskyy, N.V Wywiad CNN Nagrany w niedzielę powtórzył również swoje stanowisko, że wojna nie zakończy się, dopóki Ukraina nie odzyska wszystkich terytoriów okupowanych przez Rosję – w tym Krymu, który Rosja okupuje od 2014 roku, na wiele lat przed inwazją Rosji na Ukrainę ponad 16 miesięcy wcześniej.

Nie wyobrażamy sobie Ukrainy bez Krymu. A kiedy Krym jest pod rosyjską okupacją, oznacza to tylko jedno – wojna jeszcze się nie skończyła.

Zełenski zauważył, że rebelii lidera grupy najemników Wagnera Prigożyna udało się przejąć obiekty wojskowe w dwóch rosyjskich miastach, co pokazuje, „jak łatwo to zrobić”. Powiedział, że z raportów ukraińskiego wywiadu wynika, że ​​połowa Rosjan popiera Prigożyna.

Putin nie kontroluje sytuacji w regionach— powiedział Zełenski. „Cała ta pionowa siła, która kiedyś się kruszyła”.

Chiny mają 12-punktowy plan. Brazylia zaproponowała, że ​​poprowadzi „Slam Club”. Watykan wysłał papieskiego strzelca. Szesnaście miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę rośnie liczba planów pokojowych, inicjatyw i ofert mediacji ze strony stron trzecich. To, co nie wydaje się rosnąć, to apetyt Ukrainy na względy. Zełenski i jego najbliżsi doradcy wielokrotnie powtarzali, że chociaż Ukraina jest otwarta na wkład innych, nie potrzebuje pośredników do negocjacji pokojowych.

Dzieje się tak dlatego, że Ukraina wykluczyła ustępstwa na swoim terytorium i suwerenności, a prezydent Rosji Władimir Putin nie wykazuje chęci rezygnacji z celu całkowitej kontroli nad Ukrainą. (Czytaj więcej)

Kima Helmgaarda

Ukraińska elektrownia jądrowa Zaporoże została ponownie podłączona do jedynej dostępnej rezerwowej linii energetycznej cztery miesiące po jej utracie, powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ale sytuacja energetyczna w największej elektrowni jądrowej w Europie pozostaje wyjątkowo niestabilna i „niezrównoważona”. Poniedziałek.

READ  Stany Zjednoczone wysyłają okręt szturmowy USS Wasp and Marines na wschodnią część Morza Śródziemnego

Rafael Mariano Grossi powiedział, że prace nad ponownym podłączeniem linii energetycznej zostały utrudnione przez „trudną sytuację bezpieczeństwa” w południowym regionie Ukrainy. A ZNPP polegała na jednej głównej linii zewnętrznej energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia reaktora i innych podstawowych funkcji bezpieczeństwa jądrowego: elektrownia, która nie wytwarzała energii elektrycznej od miesięcy, miała cztery takie linie przed rozpoczęciem konfliktu.