28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Netanjahu do Moira w ABC: Nie będzie zawieszenia broni bez uwolnienia zakładników

Netanjahu do Moira w ABC: Nie będzie zawieszenia broni bez uwolnienia zakładników

Rozmawiał wyłącznie z prezenterem World News Tonight Davidem Muirem.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu po raz kolejny odrzucił pomysł zawieszenia broni w Gazie, chyba że zakładnicy zostaną uwolnieni, a także odniósł się do powojennej przyszłości Gazy w ekskluzywnym wywiadzie dla Davida Muira, gospodarza „World News Tonight” w ABC News.

Prezydent Joe Biden i wyżsi urzędnicy administracji naciskają na Izrael, aby tymczasowo wstrzymał „humanitarne” walki, aby większa pomoc mogła wpłynąć do Gazy, a większa liczba cywilów mogła uciec przed walkami w enklawie palestyńskiej.

Według Białego Domu Biden i Netanjahu rozmawiali na ten temat w poniedziałek, chociaż nie osiągnięto jasnego porozumienia. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że administracja uważa, że ​​obie strony są „na początku tej rozmowy”.

„To, co proponują, to rozejm humanitarny. Czy rozejmu nie będzie?” Moir naciskał na Netanjahu wkrótce po rozmowie z Bidenem.

Netanjahu odpowiedział: „No cóż, nie będzie zawieszenia broni, ogólnego zawieszenia broni w Gazie bez uwolnienia naszych zakładników”. „Jeśli chodzi o małe przystanki taktyczne, godzina tu, godzina tam. Mieliśmy je już wcześniej, myślę, że sprawdzimy warunki, aby umożliwić wjazd ładunków i towarów humanitarnych lub opuszczenie naszych zakładników, indywidualnych zakładników .” Nie sądzę jednak, że nastąpi ogólne zawieszenie broni.”

Netanjahu mówił dalej: „Myślę, że utrudni to wysiłki wojenne. Utrudni to nasze wysiłki mające na celu ekstrakcję naszych zakładników, ponieważ jedyną rzeczą, która działa na tych przestępców w Hamasie, jest wywierana przez nas presja militarna”.

Następnie Moir zapytał Netanjahu, czy nastąpi taka przerwa, jeśli Hamas zgodzi się na uwolnienie zakładników. Według izraelskich urzędników w ruchu uczestniczy 241 osób.

READ  G7 omawia środki mające na celu złamanie rosyjskiego embarga na eksport zboża z Ukrainy | Ukraina

Netanjahu odpowiedział, mówiąc: „W tym celu nastąpi zawieszenie broni”.

Według Ministerstwa Zdrowia w Gazie, pod przewodnictwem Hamasu, w trwającym miesiąc konflikcie zginęło ponad 10 000 osób w Gazie. W tej liczbie znajduje się 4104 dzieci. Według Kancelarii Premiera w Izraelu zginęło ponad 1400 osób, a 6900 zostało rannych.

Przyszła kontrola nad Gazą?

Administracja Bidena balansuje na dyplomatycznej linie, broniąc prawa Izraela do samoobrony przed Hamasem, ale także próbując zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów i szukając możliwości dla Palestyńczyków po zakończeniu konfliktu.

Muir zauważył, że Biden powiedział wcześniej, że okupacja Gazy przez Izrael byłaby „błędem”, i zapytał Netanjahu, kto powinien rządzić regionem po zakończeniu walk.

Premier wskazał, że jego zdaniem Izrael będzie miał do odegrania rolę „przez czas nieokreślony”. W zeszłym miesiącu izraelski minister obrony Yoav Gallant zasugerował, że ostatnim etapem tego planu będzie wyeliminowanie „odpowiedzialności Izraela za życie w Strefie Gazy” i stworzenie „nowej rzeczywistości bezpieczeństwa dla obywateli Izraela”.

„Ci, którzy nie chcą dalej podążać ścieżką Hamasu” – powiedział Netanjahu Moyerowi. „Z pewnością nie – myślę, że Izrael będzie przez czas nieokreślony ponosić ogólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo, ponieważ widzieliśmy, co się dzieje, gdy jej nie mamy. Kiedy nie mamy tej odpowiedzialności za bezpieczeństwo, mamy do czynienia z wybuchem Terroryzm Hamasu na skalę, której nie możemy sobie wyobrazić”.

Zapytany, czy administracja Bidena zgadza się ze stanowiskiem Netanjahu lub je popiera, Kirby powiedział, że dyskusje na temat przyszłości Gazy trwają i nic nie zostało jeszcze postanowione.

Kirby powiedział: „Popieramy fakt, że Hamas nie będzie już w stanie kontrolować Gazy”. „Nie możemy cofnąć się do 6 października.

READ  Palestyńscy bojownicy w Izraelu donieśli o wystrzeleniu rakiet ze Strefy Gazy Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Kirby kontynuował: „Prowadzimy rozmowy z naszymi izraelskimi odpowiednikami na temat tego, jak powinno wyglądać zarządzanie w Gazie po konflikcie i nie sądzę, że osiągnięto jakiekolwiek rozwiązanie w ten czy inny sposób”. „Kto, co i jak długo będzie robił. Zatem prowadzimy aktywną dyskusję nie tylko z Izraelem, ale z innymi partnerami w regionie, ponieważ oczywiście niezależnie od tego, jak to wygląda, nie może wyglądać tak, jak wyglądało. ” Jak powiedziałem 6 października br.