12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden mówi, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO w przemówieniu Sił Powietrznych USA

Biden mówi, że Szwecja „wkrótce” przystąpi do NATO w przemówieniu Sił Powietrznych USA

COLORADO SPRINGS, Kolorado, 1 czerwca (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden przewidział w czwartek, że Szwecja przystąpi do NATO „wkrótce”, przemawiając w Akademii Sił Powietrznych USA kilka dni po tym, jak zasugerował potencjalną umowę mającą na celu przezwyciężenie sprzeciwu Turcji wobec uznania Skandynawii kraj. . do sojuszu.

Biden w przemówieniu inauguracyjnym wymachującym flagą w Colorado Springs w stanie Kolorado ostrzegł absolwentów, że wejdą do służby w coraz bardziej niestabilnym świecie, powołując się na wyzwania ze strony Rosji i Chin.

80-letni Biden, który stał przez większość godzinnej ceremonii, aby uścisnąć dłoń absolwentom, potknął się o coś i ostatecznie upadł na kolana. Pomogono mu wstać i sam poszedł na swoje miejsce.

W poniedziałek Biden rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, aby pogratulować mu reelekcji. Biden powiedział dziennikarzom, że Erdogan powtórzył chęć Ankary do zakupu myśliwców F-16 od Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Biden wezwał Ankarę do wycofania sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji do NATO.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Biden powiedział, że NATO jest silniejsze pomimo próby zerwania sojuszu przez prezydenta Rosji Władimira Putina poprzez inwazję na Ukrainę. W końcu akceptacja Finlandii i „a wkrótce Szwecji”, powiedział, jeszcze bardziej ją wzmacnia.

„To się stanie, obiecuję” – powiedział, ale nie podał żadnych szczegółów.

W poniedziałek Biden powiedział, że wkrótce ponownie porozmawia z Erdoganem. Coroczny szczyt NATO odbywa się w Wilnie na Litwie w lipcu.

We wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Turcję do natychmiastowego sfinalizowania przystąpienia Szwecji do NATO, mówiąc, że kraj ten podjął już znaczące kroki w celu uwzględnienia sprzeciwu Ankary wobec jej członkostwa.

Biały Dom zaprzeczył, jakoby Biden dążył do porozumienia z Turcją w celu zniesienia sprzeciwu w zamian za F16.

80-letni prezydent, który ubiega się o reelekcję w 2024 r., stał podczas prezentacji ponad 900 dyplomów ukończenia studiów pomimo stosunkowo rzadkiego górskiego powietrza, uścisnął dłonie i ostro zasalutował absolwentom w niebieskich mundurach. Jego upadek nastąpił pod koniec pojedynczego salutowania. Akademia Sił Powietrznych znajduje się na wysokości 7258 stóp (2212,3 m) nad poziomem morza.

Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone nie wycofają się z wyzwania stawianego przez Chiny w obliczu głębokich napięć w stosunkach.

Powiedział, że „Stany Zjednoczone nie dążą do konfliktu ani konfrontacji z Chinami. Chiny i Stany Zjednoczone powinny móc współpracować tam, gdzie to możliwe, aby rozwiązać niektóre globalne wyzwania, takie jak klimat”.

„Ale jesteśmy gotowi na silną konkurencję” – powiedział, dodając, że Stany Zjednoczone będą bronić interesów swoich i swoich partnerów.

Prezydent podkreślił poparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w wojnie z Rosją.

„Poparcie narodu amerykańskiego dla Ukrainy nie osłabnie” – powiedział Biden.

(Ta historia została przeredagowana, aby poprawić pisownię i brzmi „zawahanie” zamiast „ustępstwo” w akapicie 15)

(Raportowanie Steve’a Hollanda). Montaż autorstwa Caitlin Weber, Heather Timmons i Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.