28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael twierdzi, że jest otwarty na zaprzestanie walk w Gazie w celu uzyskania pomocy i zakładników

Izrael twierdzi, że jest otwarty na zaprzestanie walk w Gazie w celu uzyskania pomocy i zakładników

  • Najnowsze osiągnięcia
  • Służby zdrowia poinformowały, że co najmniej 23 Palestyńczyków zginęło w dwóch odrębnych izraelskich nalotach we wtorek wczesnym rankiem w miastach Khan Yunis i Rafah w południowej Strefie Gazy.
  • Armia izraelska oświadczyła we wtorek, że przejęła kontrolę nad bastionem wojskowym Hamasu w północnej Strefie Gazy, gdzie według niej siły znalazły rakiety przeciwpancerne, wyrzutnie, broń i różne materiały wywiadowcze.

GAZA/JEROZOLIMA (Reuters) – Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael rozważy „małe taktyczne przerwy” w walkach w Strefie Gazy, aby umożliwić opuszczenie zakładników lub pomoc w przedostaniu się przez nią, ale ponownie odrzucił wezwania do zawieszenia broni pomimo nacisków międzynarodowych.

Po okrążeniu gęsto zaludnionego miasta Gaza w północnej Strefie, gdzie swoją siedzibę ma Islamski Ruch Oporu (Hamas), armia izraelska oświadczyła, że ​​przejęła kontrolę nad kompleksem bojowników i przygotowuje się do ataku na bojowników ukrywających się w grupie podziemnych tuneli.

Służby zdrowia poinformowały, że co najmniej 23 Palestyńczyków zginęło w dwóch odrębnych izraelskich nalotach we wtorek wczesnym rankiem w miastach Khan Yunis i Rafah w południowej Strefie Gazy.

W Khan Yunis mężczyzna uratowany z gruzów domu, w którym według palestyńskich urzędników ds. zdrowia zginęło 11 osób, ostrzegł, że Izrael „da bardzo surową lekcję”.

Mężczyzna, który podał się jako Ahmed Ayesh, powiedział reporterom: „To jest odwaga tak zwanego Izraela. Pokazują swoją siłę i moc przeciwko cywilom, dzieciom w środku, dzieciom i osobom starszym”.

Izrael bombarduje Strip od nalotu Hamasu na południowy Izrael miesiąc temu, kiedy jego bojownicy zabili 1400 osób i wzięli 240 zakładników.

Służby zdrowia w Gazie twierdzą, że w izraelskim ataku zginęło ponad 10 000 Palestyńczyków, w tym około 4100 dzieci.

Zarówno Izrael, jak i Hamas odrzucają coraz częstsze wezwania do zaprzestania walk. Izrael twierdzi, że najpierw należy uwolnić zakładników. Hamas twierdzi, że nie uwolni ich ani nie zakończy walk, dopóki Gaza będzie atakowana.

READ  Netanjahu opisuje terrorystów Hamasu jako „chodzących trupów”, gdy 30 000 ludzi maszeruje w Jerozolimie

Netanjahu powiedział, że ogólne zawieszenie broni utrudni wysiłki wojenne jego kraju, jednak tymczasowe wstrzymanie walk ze względów humanitarnych – pomysł popierany przez Stany Zjednoczone, największego sojusznika Izraela – będzie nadal rozważane w zależności od okoliczności.

„Jeśli chodzi o małe przerwy taktyczne – godzina tu, godzina tam – już je mieliśmy. Myślę, że sprawdzimy warunki, aby umożliwić wjazd towarów i towarów humanitarnych, czy też przybycie naszych zakładników lub pojedynczych osób zakładników” – Netanjahu powiedział w poniedziałek ABC News. „Wyjazd”.

„Ale nie sądzę, że nastąpi ogólne zawieszenie broni”.

Biały Dom podał, że prezydent USA Joe Biden podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z Netanjahu omówił takie przerwy i możliwe uwolnienie zakładników, potwierdzając swoje wsparcie dla Izraela, podkreślając jednocześnie, że musi on chronić ludność cywilną.

Podobnie jak Izrael, Stany Zjednoczone obawiają się, że Hamas wykorzysta pełne zawieszenie broni do przegrupowania się.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał do pilnego zawieszenia broni i ostrzegł w poniedziałek, że Gaza stała się „cmentarzem dzieci”.

„Operacje naziemne Izraelskich Sił Obronnych i ciągłe bombardowania uderzają w ludność cywilną, szpitale, obozy dla uchodźców, meczety, kościoły i obiekty ONZ – w tym schroniska. Nikt nie jest bezpieczny” – powiedział reporterom Guterres.

Dodał: „Jednocześnie Hamas i inni bojownicy używają cywilów jako żywych tarcz i nadal bezkrytycznie ostrzeliwują Izrael rakietami”.

Organizacje międzynarodowe stwierdziły, że szpitale nie są w stanie zająć się rannymi, kończy się żywność i czysta woda, a dostawy pomocy są niewystarczające.

„Potrzebujemy natychmiastowego zawieszenia broni ze względów humanitarnych. Minęło 30 dni. Wystarczy. To musi się teraz skończyć” – głosi oświadczenie wydane w poniedziałek przez szefów kilku organów ONZ.

READ  Yellen mówi, że „absolutnie konieczne” jest potępienie wojny na Ukrainie przez G20

Armia izraelska oświadczyła we wtorek, że przejęła kontrolę nad bastionem wojskowym Hamasu w północnej Strefie Gazy, gdzie według niej siły znalazły rakiety przeciwpancerne, wyrzutnie, broń i różne materiały wywiadowcze.

Dodała, że ​​izraelskie samoloty zbombardowały kilku działaczy Hamasu, którzy ukrywali się w budynku w pobliżu szpitala Al-Quds i planowali przypuścić atak na siły izraelskie.

Miasto Gaza jest odcięte

W poniedziałek armia izraelska opublikowała film przedstawiający czołgi poruszające się po zbombardowanych ulicach oraz grupy żołnierzy poruszające się pieszo. Mówi, że otoczyła miasto Gaza, odcinając północną część wąskiego pasa przybrzeżnego od południa.

Na konferencji prasowej główny rzecznik wojskowy admirał Daniel Hajary powiedział, że siły ścigają dowódców polowych Hamasu, aby osłabić zdolność bojowników do „przeprowadzania kontrataków”.

W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się za zamkniętymi drzwiami. Organ składający się z 15 członków nadal próbuje osiągnąć porozumienie w sprawie decyzji, po tym jak cztery razy w ciągu dwóch tygodni nie podjął żadnych działań. Dyplomaci stwierdzili, że główną przeszkodą jest to, czy należy ogłosić zawieszenie broni, zaprzestanie działań wojennych czy też rozejm humanitarny, aby umożliwić dotarcie pomocy do Gazy.

Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 w Tokio minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa powiedziała, że ​​grupa planuje wezwać do zaprzestania walk i umożliwienia dotarcia pomocy humanitarnej do Gazy.

Źródło zaznajomione z planem podało w poniedziałek, że administracja Bidena poinformowała Kongres USA, że planuje przekazać Izraelowi bomby precyzyjnie naprowadzane o wartości 320 milionów dolarów.

Izrael oświadczył w poniedziałek, że zbombardował cele Hezbollahu w Libanie w odpowiedzi na grad rakiet wystrzelonych w stronę miast w północnym Izraelu. Armia izraelska podała, że ​​w ciągu godziny monitorowała około 30 startów z Libanu.

Wspierany przez Iran Hezbollah wymienia ogień z siłami izraelskimi po drugiej stronie granicy libańsko-izraelskiej od 7 października, co oznacza najgorsze walki tam od wojny między Hezbollahem a Izraelem w 2006 roku.

READ  „Złośliwy i ukierunkowany” sabotaż wstrzymuje pociągi w północnych Niemczech

Hamas powiedział, że wystrzelił 16 rakiet w kierunku Nahariya i na południe od Hajfy w Izraelu.

(Raporty Nidala al-Mughrabiego w Gazie, Emily Rose w Gazie, Patricii Zengerle w Waszyngtonie i Michelle Nichols w Organizacji Narodów Zjednoczonych – przygotowane przez Mahometa dla Arab Bulletin – przygotowane przez Muhammada Al-Yamaniego dla Arab Bulletin) Tekst: Daphne Święto Psalidakisa i Lincolna. Pod redakcją Rami Ayouba, Cynthii Osterman i Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Starszy korespondent z prawie 25-letnim doświadczeniem w zakresie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojen i podpisania pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.