30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Innowacyjne w Polsce podejście do ograniczenia umieralności na raka prostaty – Euractive

Innowacyjne w Polsce podejście do ograniczenia umieralności na raka prostaty – Euractive

Kraj ma nadzieję, że PRAISE-U – międzynarodowa inicjatywa zajmująca się badaniami przesiewowymi i wykrywaniem – pomoże zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka prostaty, najczęściej diagnozowanego nowotworu złośliwego u mężczyzn w Polsce.

W Polsce średnio codziennie u 48 mężczyzn diagnozuje się raka prostaty. W odpowiedzi na to pilne wyzwanie zdrowotne uruchomiono innowacyjną inicjatywę o nazwie PRAISE-U, mającą na celu zgromadzenie 25 instytucji z 12 krajów europejskich w celu opracowania zaleceń dotyczących badań przesiewowych i wczesnego wykrywania raka prostaty.

Trzy lata Projekt PRAISE-USkrót od Inicjatywy na rzecz Świadomości Raka Prostaty i Badań Przesiewowych w Unii Europejskiej, której celem jest zmniejszenie umieralności na raka prostaty, stanowi istotny krok naprzód w globalnej walce z tą chorobą, w której Polska odgrywa kluczową rolę w jej działaniach.

Ciemne statystyki dotyczące raka prostaty

Rak prostaty, stanowiący 20,6% rozpoznań onkologicznych u mężczyzn w 2019 roku, jest nowotworem numer jeden wśród polskich mężczyzn. zgłoszone Komisja Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Jednak powaga tej choroby wykracza poza wskaźnik diagnozy. Umieralność z powodu raka prostaty w Polsce znacznie przewyższa średnią europejską. W Europie średni wskaźnik zgonów z powodu raka prostaty wynosi 165 na 100 000 osób. Natomiast Polska odnotowuje wysoki współczynnik umieralności, oscylujący w granicach 180-190 zgonów na 100 tys. mieszkańców.

Choć ogólna sytuacja w zakresie raka prostaty w Europie wykazuje powolny postęp, Polska stanowi wyjątek. W latach 2015–2020 w krajach UE ogółem liczba zgonów związanych z rakiem prostaty spadła o 7%. Z kolei w Polsce w tym samym okresie odnotowano alarmujący, 18% wzrost liczby zgonów z powodu tego nowotworu złośliwego.

Eksperci podkreślają, że kluczem do łagodzenia skutków raka prostaty jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie. Wykrycie choroby na wczesnym etapie jest istotne dla powodzenia późniejszego leczenia, gdyż jak stwierdzono w badaniu, szansa na wyleczenie sięga aż 90%.

READ  Polska vs Albania Prognozy i typy bukmacherskie

Pomimo postępu wczesne wykrywanie raka prostaty pozostaje wyzwaniem, biorąc pod uwagę jego bezobjawowy wczesny rozwój. Ten cichy postęp stanowi istotną przeszkodę, ponieważ prawie 25% nowych diagnoz wykazuje już przerzuty.

Projekt PRAISE-U

Zajęcie się niewykorzystanym potencjałem badań w zakresie profilaktyki stanowi główne wyzwanie we wczesnym wykrywaniu chorób. Jednak przez wiele lat nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach utrzymywał się brak programów wczesnego wykrywania.

W odpowiedzi na te niedociągnięcia Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. Obowiązkowe kraje UE Aby zainicjować programy badań przesiewowych.

Teraz nowy program PRAISE-U ma wreszcie wypełnić tę lukę. W Polsce projekt będzie realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Płuc i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH) we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Instytutem Badawczym (NIZP-PZH).

„Projekt PRAISE-U ma na celu zrewolucjonizowanie podejścia do profilaktyki raka prostaty dzięki algorytmowi zaprojektowanemu w celu identyfikacji maksymalnej liczby klinicznie istotnych guzów prostaty przy jednoczesnej minimalizacji wykrywania zmian niskiego ryzyka” – powiedział Pavel Zavatsky, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH . – stwierdził Euractive.

DCOPiH otrzymało 1 mln euro dofinansowania ze źródeł UE, co stanowi największą alokację projektu (w sumie 10 mln euro). W ramach projektu DCOPiH pełni rolę jedynego ośrodka pilotażowego w Polsce i największego w Europie, którego celem jest zatrudnienie około 3500 pracowników na Dolnym Śląsku.

Korzyści dla całej męskiej populacji

„Projekt PRAISE-U w pełni wpisuje się w cele określone w Narodowej Strategii Onkologicznej Polski na lata 2020-2030, która zakłada wprowadzenie nowych metod badań przesiewowych w kierunku raka prostaty” – powiedział Euractiv Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.

Wspólne wysiłki ekspertów, innowacyjne metodologie i strategiczna wizja programu torują drogę ku przyszłości, w której rak prostaty będzie można zdiagnozować na wczesnym etapie, ale skutecznie nim zarządzać, co znacznie odciąży systemy opieki zdrowotnej. Ogólne samopoczucie mężczyzn.

READ  Commerzbank opublikuje kolejny hit z III kwartału swojego polskiego biznesu, ale trzyma się prognozy na 2022 r.

„Algorytm opiera się nie tylko na ocenie poziomu PSA, ale także na analizie ryzyka rozwoju nowotworu, biorąc pod uwagę historię pacjenta i inne istotne czynniki. Ponadto ważnym elementem będzie analiza wyników wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego prostaty i, jeśli jest to wskazane, wykonanie biopsji fuzyjnej prostaty” – powiedział DCOPiH. Wyjaśnił Euractiv dr Krzysztof Dubikowski, kierownik Centrum Onkologii Nerki w Polsce.

Jeśli założenia projektu okażą się skuteczne, rutynowe badania przesiewowe w kierunku raka prostaty mogłyby rozpocząć się w 2028 roku.

Wyniki projektu posłużą do sformułowania rekomendacji dla Komisji Europejskiej, z uwzględnieniem specyfiki każdego państwa członkowskiego.

[By Dr Paulina Mozolewska, Edited by Vasiliki Angouridi | Euractiv.com]

Przeczytaj więcej z Euractiv