26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Iran deportuje do Polski szczepionki przeciwko Covidowi wyprodukowane w USA

Około 820 000 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi dostarczonej przez Polskę do Iranu zostało zwróconych, ponieważ zostały wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. Mohammad Hashemi, urzędnik w ministerstwie zdrowia tego kraju, powiedział, że według państwowej telewizji Polska podała Iranowi około miliona dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki astrogenicznej. Dodał, że kiedy szczepionki dotarły do ​​Iranu, okazało się, że 820 tys. dawek sprowadzonych z Polski pochodziło ze Stanów Zjednoczonych i że zostaną one zwrócone po uzgodnieniu z ambasadorem RP w Iranie.

W 2020 r. najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, który ma ostatnie słowo we wszystkich sprawach państwowych, wykluczył możliwość przedostania się amerykańskich lub brytyjskich szczepionek do kraju, opisując je jako zakazane. Według AP News Iran importuje szczepionki tylko z krajów zachodnich, które nie są produkowane w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

62 miliony Irańczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki

Według irańskiego Ministerstwa Zdrowia z 85 milionów około 62 milionów Irańczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki Kovit-19, a około 55 milionów otrzymało drugą dawkę. Ponadto Azertac poinformował, że w sumie 22 miliony osób otrzymało zastrzyki przypominające.

Iran ma do czynienia z szóstą falą infekcji wirusem koronowym, a urzędnicy twierdzą, że agresywny wariant Omigran przykuł uwagę w kraju. Według raportów AP, dane rządowe pokazują, że Iran ma największą liczbę ofiar śmiertelnych na Bliskim Wschodzie, z ponad 135 000 zgonów z powodu COVID-19. Iran w dużej mierze polegał na chińskiej szczepionce Sinopharm, ale mieszkańcy mogą wybierać spośród wielu alternatywnych szczepionek, w tym Oxford-AstraZeneca, rosyjskiego Sputnika V, indyjskiego biznesmena Paratza Kovacsina i pochodzącego z tego kraju Govirana Barakata.

W sumie 4053 osób dotkniętych rządem 19 jest zagrożonych

Ministerstwo Zdrowia Iranu ogłosiło w niedzielę, że kolejne 242 Irańczyków zmarło z powodu COVID-19, co według IRNA zwiększyło całkowitą liczbę ofiar śmiertelnych do 135 040. Ministerstwo zdrowia podało, że z łącznej liczby 6 942 452 ofiar, 6 489 920 wyzdrowiało lub zostało wypisanych ze szpitali. Około 4053 pacjentów z COVID-19 jest zagrożonych i jest leczonych na oddziale intensywnej terapii.

READ  Matty Cash nauczył się już polskiego hymnu od YOUTUBE, przygotowując się do debiutu po zostaniu gwiazdą Aston Villi

(Wejścia z wiadomości AP)

Obraz: AP / Unsplash