20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego zmiana domyślnej czcionki Microsoftu z Calibri na Aptos przeszkadza niektórym użytkownikom?

Dlaczego zmiana domyślnej czcionki Microsoftu z Calibri na Aptos przeszkadza niektórym użytkownikom?CNN

Steph Luthien wpatrywała się w ekran laptopa. Coś wydawało jej się dziwne tego styczniowego poranka, ale w pierwszej chwili nie potrafiła tego do końca określić.

Wtedy 25-letnia koordynatorka ds. marketingu mediów społecznościowych w Chicago zauważyła drobny szczegół, który ją zaskoczył. Domyślna czcionka w jej dokumencie Worda była inna, mimo że nie zrobiła nic, aby to zmienić.

„Pomyślałem: «Wow, czuję się przytłoczony moim komputerem»” – mówi Luthien. To wydarzyło się nie wiadomo skąd. Nikt z nas tak naprawdę nie wiedział, że to się stanie. I nagle tam był.”

12 stycznia Luthin uczestniczył w ośmiu sekundach wideo Na TikToku uchwycił jej zmieszanie. Nie była wówczas pewna, czy ktokolwiek utożsami się z jej doświadczeniem. Dopiero gdy post miał miliony wyświetleń i zaczęły napływać komentarze, odkryła, że ​​trafiła w czuły punkt.

„Uświadomiłem sobie: «O mój Boże». „Nie tylko mnie się to przydarzyło” – mówi Luthien.

Calibri — od dawna domyślna czcionka w programach takich jak Outlook, Word, Excel i PowerPoint — została wycofana po 17 latach. A teraz króluje nowa linia o nazwie Aptos. Zmiana, Ogłoszony w lipcu, był po raz pierwszy dostępny dla niejawnych testerów firmy Microsoft. Potem zaczęło się to rozprzestrzeniać szerzej w grudniu — dla setek milionów użytkowników Microsoft 365 na całym świecie.

Czytając odpowiedzi na TikToku, Luthien zdał sobie sprawę, że wiele z nich było zdumionych – a także zaskakująco pasjonujących się kwestiami.

„To było szalone i powodowało podziały, ale było też świetną zabawą” – mówi, opisując debaty, które szalały w komentarzach. Niektórzy fanatycy wyrazili nawet swoją lojalność wobec Times New Roman, domyślnej czcionki Calibri, która została wycofana w 2007 roku.

Czy na świecie dzieją się ważne wydarzenia informacyjne? Tak. Czy powiedziałbyś, że to trochę niedorzeczne, tak bardzo przejmować się zmianą czcionki? Tak. Czy wielu z nas w ogóle tak robi? Również tak.

Jako interpolowane Ciągle to podnosi W tym miesiącu coraz większa liczba osób takich jak Luthin dzieli się swoimi reakcjami w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do szerszej publiczności.

Niektóre Jesteśmy podekscytowani O transformacji, podczas gdy inni… Nie traktuj tego dobrze.

„To wygląda na jakiś chory żart” – stwierdziła Luthien na swoim koncie TikTok. Jednak w ciągu następnych tygodni zdecydowała się kontynuować współpracę z Aptos, pomimo początkowych obaw związanych ze zmianą. „Teraz zajmuję się przyszłością” – mówi ze śmiechem, gdy rozmawiamy o naszej wspólnej miłości do linii w Zoomie.

Nie jest zaskoczeniem tak ostra reakcja na zmianę, mówi Thomas Finney, prezes ATypI, międzynarodowego stowarzyszenia zajmującego się typografią.

„To tak, jakbyś wszedł do swojego pokoju i nagle ktoś zmienił kolor farby” – mówi.

READ  Konsola Xbox Series X doczekała się poważnej aktualizacji

„I chociaż z technicznego punktu widzenia może to nie mieć większego znaczenia, może mieć wpływ na to, jak się czujesz będąc w tym pokoju lub pracując nad tym dokumentem. To subtelna, ale wszechobecna rzecz. ”

Ilustracja obrazu: CNN/Getty Images

Microsoft po raz pierwszy ogłosił plany zastąpienia Calibri Aptosem w lipcu. Jednak zmiana została niedawno wdrożona dla większej liczby użytkowników.

Elle Cordova w komediowy sposób podeszła do dramatu, który widziała. Pisarz, muzyk i twórca treści wyobraził sobie, jak różne wersety podchodzą do wiadomości, i postanowił uchwycić każdy z nich w filmie.

„Kim jesteś i dlaczego siedzisz na moim krześle?” – mówi wściekły Calibri.

„Och, nie powiedzieli ci” – mówi Aptos, kręcąc głową i wskazując na tekst zastępczy, powszechny w publikacji. „Lorem Ipsum, to ostre. Cóż, jestem nową domyślną czcionką, twoim zamiennikiem. ”

– Przepraszam, mój zastępca? Calibri odpowiada, na co patrzy po cichu osądzający „Times New Roman”.


„Naprawdę chciałam uchwycić, jak by to było, gdyby domyślna czcionka została zredukowana do menu rozwijanego, ponieważ moim zdaniem jest to bardzo powiązane i zabawne” – Cordova powiedziała mi w wywiadzie dla Zoom.

Zgodziły się miliony ludzi. Film został po raz pierwszy udostępniony 29 stycznia na TikToku, Instagramie i YouTube, obejrzano go ponad 14 milionów razy i uzyskał ponad 800 000 polubień. Spotkał się także z wdzięczną reakcją w komentarzach Steve’a Mattesona, projektanta Aptos, i A.J Okrzyk z zeszłego tygodnia w mediach społecznościowych Od Microsoftu.

To był drugi film z serii, którą Cordova zatytułowała „Spędzanie czasu z czcionkami”. To podejście to koncepcja, z którą bawiłem się już wcześniej. Poprzednie filmy twórcy pojawiły się na Siri i Alexie Porozmawiaj z ChatGPT Różne dyscypliny naukowe omawiają w astrologii nadchodzący gigantyczny księżyc Impreza się rozpada.

„Po prostu dobrze się bawiłam, tworząc te komediowe skecze, które uzupełniały koncepcje, a poprzez pewnego rodzaju dopełnienie, ekstrapolowały dyskusję, która toczy się obecnie wokół tych koncepcji” – mówi.

Cordova twierdzi, że linie pasowały naturalnie, biorąc pod uwagę, jak dobrze ludzie rozumieli już swoją osobowość. Tak się złożyło, że kiedy opublikowała swój pierwszy filmik z czcionkami, Aptos debiutował na milionach ekranów.

„Niektórzy naprawdę z radością przyjęli tę zmianę, ale dla innych była ona irytująca, więc pomyślałam, że będzie z tego naprawdę dobry skecz” – mówi.

Cordova twierdzi, że nadal otrzymuje komentarze, bezpośrednie wiadomości i e-maile na temat zmiany Aptos, prawie miesiąc po opublikowaniu filmu na ten temat.

„Wydaje się, że ludzie o tym myślą i mam przeczucie, że tak będzie przez jakiś czas” – mówi.

READ  Mega przeciek „GTA 6” zalewa Internet zrzutami ekranu z rozgrywki i zrzutami ekranu

Choć dla niektórych (w tym dla mnie) ta zmiana mogła wydawać się zaskakująca, minęło już dużo czasu.

Microsoft po raz pierwszy publicznie ujawnił plany rezygnacji z Calibri w 2021 roku Notatka separacyjna Napisane oczywiście w programie Microsoft Word.

List zaczynał się słowami: „Droga Calibri, uwielbialiśmy czas, który spędziliśmy razem. Ale zakończyliśmy ten związek”.

Firma Powiedział Pojawienie się wyświetlaczy o wyższej rozdzielczości było ważnym czynnikiem stojącym za poszukiwaniem następcy.

Po rozważeniu komentarzy publicznych na ten temat Pięciu finalistówurzędnicy ogłosili w zeszłym roku, że nową linią domyślną stanie się linia Aptos, nazwana na cześć małego miasteczka w Kalifornii. Na znak tego, jak daleko może zajść ta zmiana, reklama została skierowana do „każdego człowieka na ziemi, który kiedykolwiek napisał tekst”.

Pierwotnie linia nosiła nazwę Bierstadt, ale Microsoft twierdzi, że nazwę zmieniono na Aptos po „zmianie warty” w firmie.

W ogłoszeniu Microsoftu na rok 2021 podano, że oryginalna nazwa czcionki została zainspirowana górą w Kolorado, gdzie obecnie mieszka projektant Steve Matteson. Microsoft twierdzi, że Matteson zmienił nazwę czcionki Aptos „na cześć swojego ulubionego miasta Santa Cruz w Kalifornii, którego rozległy krajobraz i klimat ucieleśniają różnorodność czcionki”.

Microsoft twierdzi, że Matteson stworzył czcionkę „z lekkim ludzkim akcentem”.

„Chciał, aby Aptos miał uniwersalny urok nieżyjącego już prezentera wiadomości NPR Carla Cassela i dowcipny ton gospodarza The Late Show Stephena Colberta” – czytamy w ogłoszeniu firmy z 2023 roku.

Finney, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Drukarskiego, opisuje projekt jako „bardzo klasyczny”.

„Ten styl mocno nawiązuje do lat 60. XX wieku, kiedy Helvetica po raz pierwszy stała się najpopularniejszą czcionką na świecie do celów brandingu i prawie wszystkiego innego” – Feeney mówi CNN.

Aptos nie był najlepszym wyborem Phinneya na liście opcji Microsoftu, ale jest wdzięczny za tę zmianę. Oprócz samodzielnego projektowania krojów pisma, wykorzystuje także swoje doświadczenie typograficzne jako konsultant, aby pomóc w wykrywaniu oszustw i podróbek. Mówi, że był świadkiem kilku przypadków użycia Calibri w dokumentach rzekomo napisanych przed upublicznieniem czcionki W styczniu 2007 r.

„Nie mogę się zatem doczekać tej zmiany. Dajmy rok lub dwa, zanim ludzie o tym zapomną, a spodziewam się, że w związku z tym nastąpi wzrost liczby przypadków. ”

Jaka jest reakcja Microsoftu na mieszane reakcje, jakie wywołała jego nowa domyślna czcionka?

Rzecznik Microsoftu potwierdził w pisemnym oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do Aptos, że Calibri „pozostaje ogólnie popularną czcionką”.

„Każda linia ma określony okres przydatności do spożycia, a styl i preferencje zmieniają się z biegiem czasu” – powiedział rzecznik. „Ponadto technologia czcionek stale ewoluuje, wzrosła rozdzielczość ekranu, format czcionek OpenType ma nowe możliwości, zmienił się także sposób wyświetlania czcionki na ekranie, a obsługa wielu platform stała się ważniejsza niż kiedykolwiek”.

READ  Fan Jeffa Jarretta „Sweat Equity” za uruchomienie gry wideo AEW Fight Forever

Microsoft nie wahał się wrzucić do akcji, gdy użytkownicy dzielą się swoimi reakcjami w mediach społecznościowych. Oficjalne konto firmy szybko odpowiedziało na TikTok Luthina, stwierdzając w komentarzach, że „Aptos przybył”.

„z świecić com.emoji„” – podkreśla Lutin – a to jej zdaniem tylko rozwściecza krytyków.

„Ludzie bezpośrednio reagowali na ten komentarz, mówiąc: «Nie dostarczcie tego» albo «Sprawcie, żeby to zniknęło»” – mówi Luthien. „Ludzie byli wściekli”.

„Wiesz, nadal możesz używać Calibri” – powiedział mi prawnik Joel Payne, śmiejąc się, gdy podczas rozmowy telefonicznej przyznałem, że zmiana Microsoftu – która ostatnio nękała komputery naszej firmy – wprawiła mnie w błędne koło.

Nie podjąłem jeszcze kroku zmiany ustawień domyślnych, aby przywrócić Calibri do dawnej świetności. Próbuję porządnie wstrząsnąć Aptosem.

Właściwie skontaktowałem się z Payne’em, który mieszka w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, ponieważ niedawno opublikował na LinkedIn post o tym, jak bardzo podoba mu się nowa wirtualna czcionka.

Payne (41 l.) tak bardzo polubił Aptos, gdy dowiedział się o nim w zeszłym roku, że pobrał czcionkę i uczynił ją czcionką domyślną, zanim Microsoft oficjalnie opublikował konwerter.

„Napisałem w nim e-mail i wygląda naprawdę fajnie” – mówi.

Podobne wrażenie miała Catherine Stockton, 26-letnia doktorantka z Cambridge w Anglii.

„Robiłem notatki do doktoratu w programie Microsoft Word i pomyślałem: «Hę, chwileczkę, to wygląda ładniej.» Co tu się dzieje?”

Od Microsoftu

Grafika wydana przez firmę Microsoft przedstawiająca szczegółowo nową wirtualną czcionkę Aptos.

Dla Stocktona, który jest także poetą i dramaturgiem, zmiana Microsoftu była miłą niespodzianką.

„Aptos stał się trochę bardziej fantazyjny” – mówi, dodając, że domyślna czcionka byłaby idealnym wyborem dla pisanego tekstu.

„Te filmy muszą być łatwe do odczytania przez aktora” – mówi Stockton.

Czy jestem sprzedany na Aptos? Jeszcze nie. Przyznaję, że skorzystałem z rozwijanego menu, aby móc napisać pierwszą wersję tej historii w Calibri.

Ale jak zauważył mnie Vinny, niezależnie od tego, gdzie stoisz na Aptosie, prawdopodobnie nie warto się tym zbytnio przejmować. „Istnieje ogólna odruchowa reakcja, że ​​ludzie nie lubią zmian, ale wiesz, przyzwyczają się do nich, a gdy następnym razem to nastąpi, będziemy zdenerwowani za kolejne 10–20 lat” – mówi Finney . zmiany.”