19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykański lotniskowiec odwiedza port w Da Nang, gdy Ameryka chce zacieśnić stosunki z Wietnamem

Amerykański lotniskowiec odwiedza port w Da Nang, gdy Ameryka chce zacieśnić stosunki z Wietnamem

BANGKOK (AP) – Amerykański lotniskowiec i krążowniki z pociskami kierowanymi odwiedzą w poniedziałek Wietnam, rzadką wizytę w porcie, która pojawia się, gdy Stany Zjednoczone i Chiny coraz bardziej rywalizują o wpływy w Azji Południowo-Wschodniej.

USS Ronald Reagan wraz z krążownikami rakietowymi USS Antietam i USS Robert Smalls przybył w niedzielę do Da Nang z wizytą.

Sąsiadujące Chiny są największym partnerem handlowym Wietnamu, ale rozległe roszczenia morskie Pekinu na Morzu Południowochińskim doprowadziły do zwiększone tarcie Z Wietnamem, a także z Malezją, Brunei i Indonezją i Filipiny.

Tymczasem Stany Zjednoczone podejmują wysiłki dyplomatyczne w celu wzmocnienia więzi gospodarczych i wojskowych w regionie Indo-Pacyfiku.

Wizyta lotniskowca w porcie – dopiero trzecia tego rodzaju od przywrócenia stosunków po zakończeniu wojny w Wietnamie – następuje po tegorocznej wizycie w Wietnamie przez sekretarz stanu USA Anthony BlinkenPrzedstawiciel handlowy USA Catherine Tay i administratorka USAID Samantha Power.

„Chociaż wizyty przewoźników często przyciągają uwagę mediów ze względu na ich bardzo widoczny charakter, szerszym pytaniem jest, w jaki sposób wpłynie to na rozwój stosunków, w tym na dążenie Waszyngtonu do poprawy więzi”, powiedział Prashanth Parameswaran, członek programu azjatyckiego Centrum Wilsona. napisał w notatce naukowej.

„Zbyt wąskie skupienie się na wizytach linii lotniczych mogłoby odwrócić uwagę od szerszego kierunku bardziej wszechstronnego rozwoju stosunków obronnych USA-Wietnam i ogólnie stosunków” – dodał Parameswaran.

Oficerowie wysiedli z Ronalda Reagana w niedzielę i zostali powitani przez wietnamskich oficerów po zacumowaniu w Da Nang, porcie, który został zmodernizowany i rozbudowany przez Stany Zjednoczone podczas wojny na własny użytek.

Niektórzy z ponad 5000 marynarzy ze statku wezmą udział w licznych wydarzeniach związanych z relacjami ze społecznością, uprawiają sport z lokalnymi sportowcami i wezmą udział w innych wymianach kulturalnych i zawodowych podczas wizyty do 30 czerwca, powiedział kpt. Daryl Cardone, dowódca Ronalda Reagana. .

READ  Rosja atakuje region kijowski po raz pierwszy od tygodni

„Kilku marynarzy Reagana nazywa Wietnam domem, ale dla większości będzie to ich pierwsza wizyta” – powiedział Cardone w oświadczeniu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Waszyngton postrzega Hanoi jako kluczową część swojej strategii dla regionu i stara się wykorzystać tradycyjną rywalizację Wietnamu z jego znacznie większym sąsiadem, Chinami, w celu Rozszerzanie wpływów USA w regionie.

Japoniazagorzały sojusznik USA, również odwiedził port w Wietnamie w zeszłym tygodniu ze swoim największym niszczycielem, Izumo, po ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim z Reaganem i innymi okrętami USA.

Chiny również starają się naprawić płoty, ponieważ wysłały samolot Okręt szkoleniowy marynarki wojennej na jej własne zawinięcie do portu w Da Nang miesiąc temu w ramach tego, co opisała jako wycieczkę dobrej woli, która zabrała ją również do Tajlandii, Brunei i na Filipiny.

Wietnamskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło połączenie Reagan Port jako część „normalnej przyjaznej wymiany na rzecz pokoju, stabilności, współpracy i rozwoju zarówno w regionie, jak i na świecie”.

Parameswaran powiedział, że Wietnam musi zrównoważyć swoje delikatne stosunki z Pekinem z amerykańskim zasięgiem i opinią wewnętrzną, zauważając, że sondaże wskazują, że Wietnamczycy mają jeden z najwyższych poziomów proamerykańskich nastrojów w Azji Południowo-Wschodniej.

USS Ronald Reagan, stacjonujący w Yokosuka w Japonii, jest jedynym amerykańskim lotniskowcem wysuniętym do przodu. W przyszłym roku ma zostać zastąpiony w tej roli przez USS George Washington, również lotniskowiec klasy Nimitz.