19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Siergiej Szojgu: Putin zastępuje rosyjskiego ministra obrony cywilem w obliczu szalejącej wojny na Ukrainie i eskalacji wydatków na obronę

Siergiej Szojgu: Putin zastępuje rosyjskiego ministra obrony cywilem w obliczu szalejącej wojny na Ukrainie i eskalacji wydatków na obronęCNN

Prezydent Rosji Władimir Putin zastąpił swojego wieloletniego ministra obrony Bliski sojusznik Siergiej Szojgu Jest ekonomistą. Poważne zmiany w kierownictwie wojskowym, które nastąpiły ponad dwa lata po brutalnej wojnie Moskwy z Ukrainą, doprowadziły do ​​wzrostu wydatków na obronę.

Andriej Biełousow, cywil, który wcześniej był pierwszym wicepremierem i specjalistą ds. ekonomii, został mianowany na najwyższe stanowisko obrony, poinformował w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow próbował bagatelizować znaczenie tego kroku, ale w jego trakcie doszło do przetasowań w rządzie Spekulacje na temat walk wewnętrznych Na najwyższych szczeblach władzy. Zaledwie w zeszłym miesiącu jeden z długoletnich podwładnych Szojgu w Ministerstwie Obrony został aresztowany i oskarżony o korupcję.

Pieskow powiedział, że Szojgu został „usunięty” ze stanowiska dekretem prezydenta, ale jako sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji pozostanie wpływową częścią administracji Putina, zastępując Nikołaja Patruszewa, byłego szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który obejmie stanowisko Sekretarza Generalnego Federalnej Rady Bezpieczeństwa Rosji. „Przeniesienie do innej pracy”.

Pieskow powiedział, że gdy Putin rozpocznie ten proces, Szojgu zostanie także zastępcą w Komitecie Przemysłu Wojskowego Rosji Piąty stan Jako prezydent.

Moment wyjścia Szojgu jest godny uwagi, ponieważ nastąpił w kontekście kilku znaczących postępów poczynionych przez siły rosyjskie we wschodniej Ukrainie.

Rosja podjęła najniebezpieczniejsze działania Transgraniczny atak naziemny Od czasu, gdy Ukraina odzyskała kontrolę nad północnym obwodem charkowskim późnym latem 2022 r. Od kilku miesięcy rosyjskie ataki powietrzne na Charków wzmagają się w związku z poważnym atakiem na Donieck na wschodzie, który charakteryzuje się stopniowym, ale znaczącym postępem.

Szojgu stał na czele ministerstwa obrony kraju przez 12 lat i poprowadził totalną inwazję na Ukrainę w 2022 r. Siły rosyjskie początkowo zaskoczyły Kijów, ale szybko zostały rozgromione, ujawniając słabości przepełnionej korupcją moskiewskiej armii i jej gotowość do wysyłania fal. słabo wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy w coś, co siły ukraińskie i rosyjskie nazywają „maszyną do mięsa”.

READ  Prokurator Generalny Ukrainy ubiega się o dożywocie dla rosyjskiego żołnierza w procesie o zbrodnie wojenne

Jego krytycy to zrobili Często opisywane Shoigu jest bardzo odległy od rzeczywistości konfliktu. Jego największym krytykiem był zmarły szef Wagnera Jewgienij Prigożyn Oskarżył Ministerstwo Obrony o pozbawienie swoich bojowników głodu zasobów i nieefektywność biurokratyczną, zanim w zeszłym roku rozpoczął nieudaną rebelię i zginął kilka tygodni później w katastrofie lotniczej.

Pomimo krytyki Shoigu pozostał popularnym politykiem w Rosji. Po dwudziestu latach na stanowisku Ministra ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zbudował wizerunek pomocnego urzędnika, który niesie pomoc, gdy jest ona potrzebna.

Jest także rzadką osobą z zewnątrz w pierwotnym kręgu Putina, który składa się głównie z sojuszników prezydenta z jego początków politycznych w Petersburgu oraz jego byłych kolegów z KGB. Shoigu urodził się i wychował w odległej syberyjskiej Republice Tuwy, a karierę polityczną rozpoczął dzięki współpracy z byłym prezydentem Borysem Jelcynem.

Rosnące wydatki na wojsko i potrzeba „innowacji”

Nominacja Biełousowa wskazuje, że strategia Rosji będzie w dalszym ciągu skupiać się na wymanewrowaniu Ukrainy.

Putin wybrał Biełousowa ze względu na potrzebę „innowacyjności” – powiedział Pieskow w rozmowie prasowej, podczas której podkreślił rosnący budżet ministerstwa, twierdząc, że zbliża się on do poziomu ostatnio obserwowanego podczas zimnej wojny.

„Dziś na polu bitwy zwycięzcą jest ten, kto jest bardziej otwarty na innowacje” – powiedział Pieskow. Dodał: „Dlatego rzeczą naturalną, że na obecnym etapie prezydent decyduje, że na czele rosyjskiego Ministerstwa Obrony stanie cywil”.

Odnosząc się do wojny na Ukrainie Pieskow stwierdził, że „ze względu na dobrze znane warunki geopolityczne stopniowo zbliżamy się do sytuacji z połowy lat 80., kiedy udział wydatków bloku bezpieczeństwa w gospodarce wynosił 7,4%. „Nie jest to krytyczne, ale bardzo ważne” – powiedział Pieskow.

Powiedział, że obecnie budżet wynosi 6,7% produktu krajowego brutto.

Pieskow podkreślił wcześniejsze doświadczenie przywódcze Biełousowa i jego zaplecze gospodarcze.

„To nie tylko cywil, ale osoba, która z powodzeniem kierowała Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego Rosji, przez długi czas była asystentem prezydenta ds. gospodarczych, a także pierwszym wiceszefem rządu w poprzednim rządzie Ministrowie” – powiedział Pieskow.

Wiele powiedziano na temat cywilnego statusu Biełousowa, choć sam Szojgu ma ograniczone praktyczne doświadczenie w armii. Posiada stopień generała wynikający z pełnionych funkcji służbowych i nigdy nie służył w czynnej służbie.

Pieskow dodał, że nowa nominacja nie oznacza zmiany w obecnym rosyjskim systemie wojskowym.

Jeśli chodzi o komponent wojskowy, oznaczenie to w żaden sposób nie zmieni obecnych układów współrzędnych. Komponent wojskowy zawsze był prerogatywą Szefa Sztabu Generalnego [Valery Gerasimov]I będzie kontynuować swoją działalność. Dodał, że na chwilę obecną nie przewiduje się żadnych zmian w tym zakresie.

Pieskow powiedział, że Szojgu na nowym stanowisku będzie nadzorował rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy.

„Jest głęboko zaangażowany w tę pracę, dobrze zna tempo produkcji wojskowych wyrobów przemysłowych w niektórych przedsiębiorstwach i często te przedsiębiorstwa odwiedza” – dodał.

Ta wiadomość nadeszła tuż po aresztowaniu w zeszłym miesiącu wiceministra obrony, jednego z bliskich sojuszników Szojgu Timur Iwanowoskarżony o branie łapówek w ramach największego skandalu korupcyjnego w kraju od czasu, gdy Putin rozpoczął swoją pełną inwazję na Ukrainę ponad dwa lata temu.

Według rosyjskich mediów państwowych TASS Iwanow został oskarżony o przyjęcie łapówki w wysokości 1 miliona rubli (co najmniej 10 800 dolarów).

Były sekretarz obrony USA Mark Esper powiedział w niedzielnym wywiadzie dla CNN, że przetasowania w rządzie Putina to „ważny” i „interesujący” krok.

„Największym argumentem wypływającym obecnie z Moskwy jest to, że Rosja zmierza w stronę gospodarki wojennej” – powiedział. „Oni są w stanie wojny”.

„Jedną z rozczarowujących rzeczy związanych z kadencją Szojgu jest to, że myśleliśmy, że rosyjscy wojskowi, przynajmniej podczas mojego pobytu w Pentagonie, uważaliśmy, że są profesjonalistami, że unowocześniają cały swój sprzęt, swoją doktrynę, sposób szkolenia i walki” – powiedział Esper. I tak naprawdę nie widzieliśmy tego na polu bitwy.