20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin odwołuje Siergieja Szojgu ze stanowiska ministra obrony  Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Putin odwołuje Siergieja Szojgu ze stanowiska ministra obrony Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Prezydent proponuje Andrieja Biełousowa na ministra obrony i Siergieja Szojgu na sekretarza Rady Bezpieczeństwa.

Prezydent Rosji Władimir Putin zamierza w ramach rekonstrukcji gabinetu odwołać Siergieja Szojgu ze stanowiska ministra obrony i mianować go w zamian sekretarzem Rady Bezpieczeństwa.

Kreml ogłosił w niedzielę, że nowym ministrem obrony narodowej zostanie Andriej Biełousow, były wicepremier i specjalista ds. ekonomii.

Zmiany te następują wraz z rozpoczęciem piątej kadencji Putina. Zgodnie z rosyjskim prawem cały rząd podał się do dymisji we wtorek po inauguracji Putina na Kremlu.

Nominacja Biełousowa wymaga zgody izby wyższej rosyjskiego parlamentu, czyli Rady Federacji.

Szojgu został mianowany ministrem obrony w 2012 r., dwa lata przed inwazją Rosji i aneksją Półwyspu Krymskiego na Ukrainie.

Timur Iwanow, jeden z zastępców Szojgu, został w zeszłym miesiącu aresztowany pod zarzutem przekupstwa i nakazano mu pozostać w areszcie do czasu oficjalnego śledztwa. Aresztowanie zostało powszechnie zinterpretowane jako atak na Szojgu i możliwy preludium do jego dymisji pomimo jego bliskich powiązań z Putinem.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w niedzielę, że Putin zdecydował się powierzyć tekę obronną cywilowi, ponieważ ministerstwo powinno być „otwarte na innowacje i nowatorskie pomysły” oraz że Biełousow jest odpowiednią osobą na to stanowisko.

Putin wygrał marcowe wybory, zdobywając 87 procent głosów w sondażu, który zdaniem analityków nie ma legitymacji demokratycznej po tym, jak Centralna Komisja Wyborcza zakazała kandydowania kilku kandydatom sprzeciwiającym się wojnie na Ukrainie.

Do przetasowań w rządzie doszło w czasie, gdy tysiące cywilów uciekło przed wznowionym rosyjskim atakiem lądowym w obwodzie charkowskim w północno-wschodniej Ukrainie, którego celem były miasta i wsie gradem pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Intensywne walki zmusiły co najmniej jedną jednostkę ukraińską do wycofania się, a siły rosyjskie przejęły kontrolę nad większym terytorium poprzez słabiej bronione osady w tzw. szarej strefie wzdłuż granicy z Rosją.

READ  Wybory w Rosji: Zorganizowane głosowanie zapewni Putinowi kolejną kadencję

W niedzielne popołudnie głównym punktem bitwy stało się miasto Wowczańsk, jedno z największych miast na północnym wschodzie kraju, liczące przed wojną 17 000 mieszkańców.