18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Blinken wygłosił jedną z najostrzejszych publicznych krytyk w USA pod adresem postępowania Izraela podczas wojny w Gazie

Blinken wygłosił jedną z najostrzejszych publicznych krytyk w USA pod adresem postępowania Izraela podczas wojny w Gazie

Wilmington, Del. (AP) – Sekretarz stanu Antony Blinken wygłosił w niedzielę jedną z najostrzejszych w dotychczasowej historii publicznej krytyki administracji Bidena wobec Zachowanie Izraela Podrzędny Wojna w GaziePowiedział, że izraelska taktyka oznacza „ogromną stratę w życiu niewinnych cywilów”, ale nie udało jej się zneutralizować przywódców i bojowników Hamasu i może doprowadzić do trwałego powstania.

W dwóch wywiadach telewizyjnych Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone uważają, że siły izraelskie powinny „wydostać się z Gazy”, ale czekają też na wiarygodne plany Izraela dotyczące bezpieczeństwa i zarządzania w regionie po wojnie.

Blinken powiedział, że Hamas pojawił się ponownie w niektórych częściach Gazy i że „intensywne operacje” prowadzone przez siły izraelskie w Strefie Gazy Miasto Rafah na południu Ryzykuje pozostawienie najbliższego sojusznika Ameryki na Bliskim Wschodzie „z torbą trwałego buntu”.

Powiedział, że Stany Zjednoczone od tygodni współpracują z krajami arabskimi i innymi krajami, aby opracować „wiarygodne plany bezpieczeństwa, zarządzania i odbudowy” w Gazie, ale „nie widzieliśmy, żeby wychodziły one ze strony Izraela”. …To też musimy zobaczyć.”

Blinken powiedział także, że w miarę jak Izrael wkracza w głąb Rafah na południu, gdzie według Izraela Hamas ma cztery brygady i gdzie gromadzi się ponad milion cywilów, operacja wojskowa może „osiągnąć początkowy sukces”, ale stwarza ryzyko „poważnych szkód” dla ludności bez rozwiązania problemu „Obydwaj chcemy rozwiązać problem, aby Hamas nie mógł ponownie rządzić Gazą”.

Powiedział, że postępowanie Izraela podczas wojny postawiło kraj „na prawdopodobnej drodze do odziedziczenia powstania, w którym pozostanie wielu bojowników Hamasu, lub, w przypadku wycofania się, chaotycznej próżni, którą Hamas może ponownie wypełnić”. . Rozmawialiśmy z nimi o znacznie lepszym sposobie na uzyskanie trwałego efektu i trwałego bezpieczeństwa.

Blinken również po raz pierwszy powtórzył to publicznie za pośrednictwem amerykańskiego urzędnika Wnioski z nowego raportu administracji Bidena Organizacja Narodów Zjednoczonych powiedziała w piątek Kongresowi, że użycie przez Izrael broni dostarczonej przez USA w Gazie prawdopodobnie narusza międzynarodowe prawo humanitarne. W raporcie wskazano również, że warunki wojenne uniemożliwiają urzędnikom amerykańskim określenie tego z całą pewnością w przypadku konkretnych nalotów.

READ  Włochy krytykują Niemcy za finansowanie organizacji charytatywnych zajmujących się migrantami

„Jeśli chodzi o użycie broni i obawy związane z incydentami, które spowodowały całkowitą krzywdę dzieci, kobiet i mężczyzn, rozsądnie było ocenić, że w niektórych przypadkach Izrael działał w sposób niezgodny z międzynarodowym prawem humanitarnym” – dodał. Blinken powiedział, zauważając, że „strata „To ogromna strata dla życia niewinnych cywilów”.

Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej ze swoim izraelskim odpowiednikiem Tzachi Hanegbim wyraził obawy dotyczące lądowej operacji wojskowej w Rafah i omówił „alternatywne kierunki działania”, które zapewniłyby Hamasowi porażkę „wszędzie w Gazie”, powiedział w oświadczeniu. Do podsumowania rozmowy w Białym Domu. Biały Dom stwierdził, że Hanegbi „potwierdził, że Izrael bierze pod uwagę obawy Ameryki”.

Wojna rozpoczęła się 7 października po ataku Hamasu na Izrael, w wyniku którego zginęło 1200 osób, w większości cywilów. Około 250 osób zostało wziętych jako zakładników. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskim ataku zginęło ponad 35 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci.

Urzędnicy amerykańscy i ONZ twierdzą, że izraelskie ograniczenia w dostawach żywności wprowadzone od 7 października doprowadziły do ​​całkowitego głodu w północnej Gazie.

Napięcia między Bidenem a izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu w związku z przebiegiem wojny, a także wewnętrzne napięcia w związku z amerykańskim wsparciem dla Izraela poprzez protesty na amerykańskich kampusach uniwersyteckich i wielu republikańskich prawodawców twierdzących, że Biden musi zapewnić Izraelowi wszystko, czego potrzebuje. Kwestia ta może mieć istotne znaczenie dla wyników listopadowych wyborów prezydenckich.

W zeszłym tygodniu Biden powiedział w wywiadzie dla CNN, że jego administracja nie zapewni broni, której Izrael mógłby użyć do przeprowadzenia kompleksowego ataku na Rafah.

Blinken pojawił się w programach „Face the Nation” stacji CBS i „Meet the Press” stacji NBC.