29 maja, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Xi Jinping z Chin wykłada Justina Trudeau na G20 na temat rzekomego wycieku

Xi Jinping z Chin wykłada Justina Trudeau na G20 na temat rzekomego wyciekuCNN

Chiński przywódca Xi Jinping został złapany przez kanadyjskich nadawców w rzadkiej szczerej chwili w środę, gdy został sfilmowany, jak krytykuje swojego kanadyjskiego odpowiednika, premiera Justina Trudeau, za to, co nazwał „wyciekłymi” dyskusjami.

na marginesie wystawy Szczyt G20 w IndonezjiXi rozmawiał z Trudeau po mandaryńsku z uśmiechem. Ale angielskie tłumaczenie tego, co powiedział, było mniej przyjazne.

„Wszystko, o czym rozmawialiśmy, wyciekło do gazet i nie jest właściwe” – powiedział tłumacz Xi.

Trudeau skinął głową i Xi przemówił ponownie. – Nie tak przebiegała rozmowa – powiedział tłumacz.

„Jeśli będzie szczerość z twojej strony, będziemy prowadzić naszą dyskusję z postawą wzajemnego szacunku, w przeciwnym razie mogą wystąpić nieoczekiwane konsekwencje” – powiedział Xi kanadyjskiemu przywódcy w języku mandaryńskim.

Tłumacz Xi próbuje przetłumaczyć to, co zostało powiedziane, tylko po to, by przejść do „jeśli jest z twojej strony szczerość”, zanim Trudeau mu przerywa.

„W Kanadzie wierzymy w wolny, otwarty i szczery dialog” – powiedział Trudeau, dodając: „Będziemy kontynuować konstruktywną współpracę, ale będą rzeczy, w których się nie zgodzimy”.

„Najpierw stwórzmy warunki” — powiedział tłumacz w imieniu Xi na filmie. Następnie chiński przywódca uścisnął dłoń Trudeau i odszedł ze swoją świtą.

Wymiana daje rzadki wgląd w to, jak radzi sobie Xi, który występował publicznie Wysoki choreografWspółdziałaj z innymi liderami.

Ich wymiana poglądów ma miejsce, gdy Xi stara się umocnić globalne wpływy Chin na szczycie na Bali po prawie trzyletniej nieobecności na światowej scenie.

Stosunki Chin z sojusznikami USA uległy pogorszeniu w różnym stopniu w ostatnich latach, ze względu na wzmożone napięcia geopolityczne, spory handlowe i genezę pandemii Covid-19, a także rosnące partnerstwo Pekinu z Moskwą – choć Wojna Rosji z Ukrainą.

Xi starał się przywrócić więzi na szczycie, spotykając się w poniedziałek z prezydentem USA Joe Bidenem. Przeprowadził też oficjalne rozmowy z przywódcami Australii, Francji, Holandii, RPA, Hiszpanii, Senegalu, Argentyny, Indonezji i Korei Płd.

Kanada Żadne takie spotkanie nie zostało udzielone, a afront może odnosić się do relacji obu krajów, odkąd dyrektor generalny Huawei, Meng Wanzhou, został aresztowany w Kanadzie w 2018 r. Dwóch Kanadyjczyków zostało aresztowanych dziewięć dni później w Chinach. była trójka Wydany w 2021 roku.

READ  Konstantyn, były i ostatni król Grecji, zmarł w wieku 82 lat