26 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny chwalą przywództwo Putina i wzywają do stabilizacji w Rosji – Politico

Chiny chwalą przywództwo Putina i wzywają do stabilizacji w Rosji – Politico

Chiny ruszyły w niedzielę, by poprzeć prezydenta Rosji Władimira Putina – chwaląc jego „strategiczne dyrektywy” i wzywając do stabilności – ale dopiero wtedy, gdy opadnie kurz po krótkotrwałym buncie podważającym jego rządy.

Pekin milczał przez całą sobotę, gdy grupa najemników Wagnera zajęła rosyjskie miasto Rostów nad Donem i ruszyła do szturmu na Moskwę z żądaniami zmiany przywództwa wojskowego od Putina. Tymczasem rządy zachodnie wydawały z niepokojem oświadczenia potwierdzające, że śledzą szybko rozwijającą się sytuację w Rosji.

Dopiero w późną sobotę rosyjski przywódca osiągnął porozumienie z dowódcą Wagnera Jewgienijem Prigożynem i zakończył bunt wojskowy, o którym mówił Pekin.

„To sprawa wewnętrznych spraw Rosji” – oświadczyło w niedzielnym oświadczeniu MSZ w Pekinie. „Chiny wspierają Rosję w ochronie stabilności narodowej oraz osiągnięciu rozwoju i dobrobytu”.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko gości w Pekinie wiceminister spraw zagranicznych Chin Ma Zhaozhou Bardziej pozytywnie odnosił się do rosyjskiego przywódcy. „Pod strategicznym kierownictwem prezydenta Xi Jinpinga i prezydenta Władimira Putina chińsko-rosyjskie zaufanie polityczne nadal się pogłębia” – powiedział Ma.

Jednak Pekin ogłosił, że Pekin chce, aby Moskwa informowała Chiny tak szybko, jak to możliwe w przyszłości. Według ministerstwa Ma powiedział Rudence o „terminowej komunikacji i wzajemnej weryfikacji” w obliczu „skomplikowanej i trudnej atmosfery międzynarodowej”.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wizyta Rudenki w Pekinie była kontynuacją marcowej wizyty Xi w Rosji, mającej na celu konsolidację i rozszerzenie stosunków dwustronnych.

„Strona chińska wyraziła poparcie dla wysiłków rosyjskich przywódców zmierzających do ustabilizowania sytuacji w kraju w związku z wydarzeniami z 24 czerwca i potwierdziła swoje zainteresowanie umocnieniem jedności i dalszym dobrobytem Rosji” – napisano w oświadczeniu rosyjskiego resortu. oświadczenie.

Xi wielokrotnie wspierał Putina podczas wojny, która rozpoczęła się w zeszłym roku, i przez ponad rok kazał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu czekać na bezpośredni kontakt. Chiny utrzymały otwarty przepływ handlowy z Rosją, której większość gospodarki jest objęta zachodnimi sankcjami, ale oba kraje nie są sojuszem wojskowym.

READ  Najnowsze wiadomości wojenne między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo