19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Krótkotrwałe powstanie rosyjskich najemników może mieć dla Putina daleko idące konsekwencje

Krótkotrwałe powstanie rosyjskich najemników może mieć dla Putina daleko idące konsekwencje

Krótkotrwały bunt Ale nadzwyczajne wyzwanie dla dwudziestoletniej władzy prezydenta Władimira Putina może mieć długoterminowe konsekwencje dla jego rządów i wojny na Ukrainie.

Wizerunek Putina jako twardego przywódcy został poważnie nadszarpnięty przez wojnę na Ukrainiektóra trwała 16 miesięcy i pochłonęła ogromną liczbę sił rosyjskich. Analitycy stwierdzili, że sobotni marsz na Moskwę sił pod dowództwem jego protegowanego Jewgienija Prigożyna ujawnił więcej słabości.

Oznaczało to również wycofanie z tego pola bitwy jednych z najlepszych sił walczących za Rosję na Ukrainie: sił Wagnera Prigożyna i sił czeczeńskich wysłanych w celu ich powstrzymania.

Po wezwaniu do zbrojnego powstania mającego na celu obalenie ministra obrony Rosji, Prigożyn i jego bojownicy najwyraźniej przejęli kontrolę nad rosyjską kwaterą główną wojskową w Rostowie nad Donem, która nadzoruje walki na Ukrainie.

Następnie posuwali się w kierunku Moskwy w dużej mierze bez przeszkód. Rosyjskie media podały, że zestrzeliły kilka helikopterów i wojskowy samolot łączności. Ministerstwo Obrony nie skomentowało.

Powstrzymała ich dopiero zgoda na wysłanie Prigożyna na sąsiednią Białoruś, która poparła rosyjską inwazję na Ukrainę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zarzuty wobec niego o prowadzenie zbrojnego buntu zostaną wycofane, a Prigożyn nakazał swoim siłom powrót do obozów polowych.

Rząd powiedział również, że nie będzie ścigał bojowników Wagnera, którzy brali udział, a tym, którzy się nie przyłączą, Ministerstwo Obrony zaoferuje kontrakty.

Chociaż Putin wcześniej obiecał ukarać tych, którzy stoją za zbrojnym powstaniem, Pieskow bronił odwrócenia, mówiąc, że „wyższym celem” Putina jest „uniknięcie rozlewu krwi i wewnętrznej konfrontacji z nieoczekiwanymi skutkami”.

Ta amnestia kontrastuje z grzywnami i wyrokami więzienia nałożonymi przez władze rosyjskie na tysiące ludzi, którzy, choć pośrednio, krytykowali wojnę.

Analitycy i obserwatorzy stwierdzili, że chociaż zakończyło to obecny kryzys, mogło rozpocząć się kryzys długoterminowy.

READ  Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu za „surową karę”

„Dla dyktatury zbudowanej na idei niekwestionowanej władzy było to skrajne upokorzenie i trudno wyobrazić sobie dżina wątpliwości wepchniętego z powrotem do butelki” – powiedział Phillips O’Brien, profesor studiów strategicznych na uniwersytecie. St Andrews w Szkocji. „Tak więc, jeśli Prigożyn przegrał w krótkim okresie, to Putin prawdopodobnie przegra w dłuższej perspektywie”.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wskazał, że wyzwanie stojące przed Putinem pochodzi z wewnątrz.

„Myślę, że widzieliśmy więcej pęknięć w rosyjskim interfejsie”, powiedział NBC „Meet the Press”. Mamy wiele nowych pytań, na które Putin będzie musiał odpowiedzieć w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Prigożyn, który podczas swojej rewolucji rozesłał serię aktualizacji audio i wideo, milczy od czasu ogłoszenia przez Kreml porozumienia.

Nie wiadomo, czy był już na Białorusi i czy pójdzie za nim któryś z żołnierzy Wagnera.

W odpowiedzi na pytania Associated Press biuro prasowe Prigożyna odpowiedziało, że nie może odpowiedzieć natychmiast, ale „odpowie na pytania, gdy otrzyma normalny telefon”.

Wideo nagrane przez Associated Press w Rostowie nad Donem pokazało ludzi wiwatujących na wyjeździe żołnierzy Wagnera. Niektórzy podbiegli, żeby uścisnąć dłoń Prigożyna, który jechał SUV-em.

Starosta później powiedział, że wszystkie siły opuściły miasto. Rosyjskie agencje informacyjne poinformowały również, że władze Lipiecka potwierdziły, że siły Wagnera opuściły teren na drodze do Moskwy z Rostowa.

Moskwa przygotowywała się na przybycie sił Wagnera, ustawiając punkty kontrolne z pojazdami opancerzonymi i żołnierzami na południowym krańcu miasta. Czeczeńska telewizja państwowa w Czeczenii podała, że ​​około 3000 czeczeńskich żołnierzy zostało wycofanych z walk na Ukrainie i pospiesznie tam w sobotę rano. Wojska rosyjskie uzbrojone w karabiny zmotoryzowane utworzyły punkty kontrolne na południowych obrzeżach Moskwy. Załogi wykopały odcinki autostrady, aby spowolnić marsz.

Do niedzielnego popołudnia wojska wycofały się ze stolicy, a ludzie wylewali się na ulice i gromadzili się w kawiarniach. Ruch wrócił do normy, a bariery i punkty kontrolne zostały usunięte, ale Plac Czerwony pozostaje blisko odwiedzających. Na autostradach do Moskwy ekipy naprawiały drogi w panice kilka godzin wcześniej.

READ  Papież Franciszek: podróż do Kanady pokazała, że ​​być może będzie musiał przejść na emeryturę | Papież Franciszek

Spikerzy w kontrolowanych przez państwo stacjach telewizyjnych opisali porozumienie, które zakończyło kryzys, jako pokaz mądrości Putina, emitując materiał filmowy przedstawiający żołnierzy Wagnera wycofujących się z Rostowa nad Donem ku uldze okolicznych mieszkańców, którzy obawiali się krwawej bitwy o kontrolę nad miastem.

Ludzie, z którymi rozmawiał Channel One, chwalili rolę Putina.

Ale amerykański Institute for the Study of War ostrzegł, że „Kreml stoi teraz w obliczu bardzo niepewnej równowagi”.

„Umowa jest rozwiązaniem krótkoterminowym, a nie długoterminowym” – napisał instytut, który od początku śledził wojnę na Ukrainie.

Prigożyn zażądał dymisji ministra obrony Siergieja Szojguktórego Prigożyn od dawna ostro krytykuje za prowadzenie wojny na Ukrainie.

Stany Zjednoczone miały informacje wywiadowcze, że Prigożyn od jakiegoś czasu gromadzi swoje siły w pobliżu granicy z Rosją. Jest to sprzeczne z twierdzeniem Prigożyna, że ​​jego bunt był odpowiedzią na atak armii rosyjskiej na jej obozy na Ukrainie w piątek.

Ogłaszając powstanie, Prigożyn oskarżył siły rosyjskie o atakowanie obozów Wagnera na Ukrainie pociskami, śmigłowcami i artylerią. Twierdził, że generał Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego, zarządził ataki po spotkaniu z Szojgu, w którym postanowili zniszczyć wykonawcę wojskowego.

Ministerstwo Obrony zaprzeczyło atakowaniu obozów.

Osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że ​​przywódcy Kongresu zostali poinformowani o wiecu Wagnera na początku tego tygodnia. Osoba ta nie była upoważniona do publicznego przemawiania i rozmawiała z Associated Press pod warunkiem zachowania anonimowości. Raport wywiadu USA został po raz pierwszy zgłoszony przez CNN.

Możliwym impulsem do buntu Prigożyna było popierane przez Putina żądanie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, aby prywatne firmy podpisały z nim kontrakty do 1 lipca. Prigożyn odmówił.

Ukraińcy liczą, że rosyjskie walki otworzą przed ich armią szanse na odzyskanie terytoriów zajętych przez wojska rosyjskie.

READ  Zerwał lodowiec alpejski, zabijając co najmniej 6 turystów

„Wydarzenia te będą wielką ulgą dla ukraińskiego rządu i wojska” – powiedział Ben Barry, starszy specjalista ds. wojny lądowej w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.

Siły Wagnera odegrały decydującą rolę w wojnie ukraińskiej, zdobywając wschodnie miasto Bachmut, obszar, w którym toczyły się najkrwawsze i najdłuższe bitwy.

Propozycję Kremla ułaskawienia Prigożyna wynegocjował prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, który być może podniósł swoją rangę w stosunkach z Putinem.

62-letni Prigożyn, były więzień, ma wieloletnie powiązania z Putinem i zdobył lukratywne kontrakty cateringowe na Kremlu, dzięki którym zyskał przydomek „kucharza Putina”.

Wagner wysłał kontrahentów wojskowych do Libii, Syrii i kilku krajów afrykańskich, a także na Ukrainę.

___

Współpracowali pisarze prasowi Danica Kirka z Londynu i Nauman Merchant z Waszyngtonu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine-war