5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Brytyjczycy schwytani na Ukrainie pojawiają się w rosyjskiej telewizji, prosząc o wymianę z sojusznikiem Putina

Brytyjczycy schwytani na Ukrainie pojawiają się w rosyjskiej telewizji, prosząc o wymianę z sojusznikiem Putina

Viktor Medvedchuk, lider Platformy Opozycyjnej – Partia Polityczna na rzecz Życia, uczestniczy w rozprawie sądowej w Kijowie na Ukrainie 13 maja 2021 r. REUTERS/Serhij Nozhenko

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Rosyjska telewizja państwowa pokazuje dwa schwytane brytyjskie myśliwce
  • Z nagrania nie wynika, czy mówią swobodnie, czy nie
  • Obaj proszą o wymianę sojusznika Putina uwięzionego na Ukrainie
  • O wymianę poprosił też więziony sojusznik Medwedczuk

18 kwietnia (Reuters) – Dwóch brytyjskich bojowników schwytanych przez siły rosyjskie na Ukrainie pojawiło się w poniedziałek w rosyjskiej telewizji państwowej i poproszono ich o wymianę ich na ukraińskiego sojusznika prezydenta Władimira Putina, przetrzymywanego przez władze ukraińskie.

Nie było jasne, jak swobodnie mogli mówić ci dwaj mężczyźni – Sean Benner i Aiden Aslin. Oboje rozmawiali osobno po tym, jak zostali zapytani przez nieznanego mężczyznę. Materiał został wyemitowany w państwowym kanale Rossija 24.

Obaj panowie zwrócili się do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona o zastąpienie ich prorosyjskim politykiem Wiktorem Medwedczukiem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W nagraniu opublikowanym mniej więcej w tym samym czasie w poniedziałek przez ukraińskie SBU za pośrednictwem mediów społecznościowych pokazano, jak Medwedczuk domaga się wymiany. Czytaj więcej

Medwedczuk w apelu do Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poprosił o zastąpienie go „obrońcami Mariupola i jego obywateli, którzy są tam dzisiaj i nie mają szans na bezpieczne wyjście korytarzem humanitarnym”.

Medwedczuk jest liderem ukraińskiego programu opozycyjnego Partia dla Życia i sojusznikiem Putina, który od lat opowiada się za zacieśnieniem stosunków między Rosją a Ukrainą.

Zarówno Benner, jak i Aslin walczyli po stronie ukraińskiej w Mariupolu, który jest teraz prawie całkowicie pod kontrolą Rosji, z wyjątkiem rozległych hut Azowstal, w których ukrywali się niektórzy ukraińscy bojownicy.

READ  Brytyjskie pielęgniarki rozpoczynają historyczny strajk, ponieważ kryzys płacowy i kadrowy zagraża NHS

Niezidentyfikowany mężczyzna, pokazywany w rosyjskiej telewizji państwowej, pokazywał Brytyjczykom na swoim telefonie komórkowym wideoklip przedstawiający żonę Medwedczuka, Oksany, apelującego w weekend o wymianę męża na obywateli brytyjskich.

Wznawia Borisa Johnsona

Trzy dni po tym, jak 24 lutego Rosja przeniosła swoje wojska na Ukrainę, Ukraina poinformowała, że ​​Medwedczuk uciekł z aresztu domowego. Został zatrzymany w swoim domu w maju 2021 r. i oskarżony o zdradę stanu, a następnie pomoc terrorystyczną.

Prorosyjski mężczyzna, który twierdzi, że Putin jest ojcem chrzestnym jego córki, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom i twierdził, że jest ofiarą represji motywowanych politycznie. Ukraina aresztowała go w zeszłym tygodniu.

„Rozumiem sytuację” – powiedział Benner, który po obejrzeniu filmu miał na sobie niebieską koszulę z kapturem i wyglądał na zmęczonego i zdenerwowanego.

„Apelowałbym do rządu (brytyjskiego) o sprowadzenie mnie do domu i chciałbym ponownie zobaczyć moją żonę” – powiedział.

Boehner wystosował bezpośredni apel do Johnsona, który, jak powiedział, był w imieniu swoim i Aslina.

„Nie mogę się doczekać wymiany mnie i Aidena Aslina z panem Medwedczukiem. Oczywiście byłbym wdzięczny za twoją pomoc w tej sprawie” – powiedział, zauważając, że mówi trochę po rosyjsku i jest dobrze traktowany.

Potem pojawił się niezidentyfikowany mężczyzna rozmawiający z Aslinem, który siedział na krześle, ubrany w T-shirt z logo skrajnie prawicowego Batalionu Azowskiego na Ukrainie.

„Myślę, że Boris (Johnson) musi wysłuchać tego, co ma do powiedzenia Oksana (żona Medvedchuka)” – powiedział Aslin, wyglądając na zdenerwowanego.

„Jeżeli Borisowi Johnsonowi zależy tak bardzo, jak mówi, że zależy mu na brytyjskich obywatelach, pomoże to wywrzeć presję na Zełenskim, aby zrobił to, co słuszne i sprowadził Victora z powrotem do jego rodziny, a nas z powrotem do naszej”.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie skomentowało od razu taśmy, ale wydało oświadczenie rodziny Boehnerów.

READ  Jak Chiny poradzą sobie z Covidem? „Nieaktualne” dane przesłaniają obraz.

„Nasza rodzina współpracuje obecnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych z rodziną Aydina Aslina, który jest również przetrzymywany przez rosyjskie wojsko, aby zapewnić poszanowanie ich praw jako jeńców wojennych zgodnie z Konwencją Genewską” – czytamy w oświadczeniu. .

Rosja zapowiedziała, że ​​będzie uważnie monitorować los Medwedczuka, aw zeszłym tygodniu nakazała Ukrainie „zachować ostrożność” po tym, jak Kijów go aresztował i umieścił w kajdankach zdjęcia. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reporterzy Reutera donosili

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.