6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

(Ukrainian President Volodymyr Zelensky/Facebook)

Zełenski powiedział, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas

Ekspert Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ds. materiałów wybuchowych zbiera niewybuchy w Hostomil na Ukrainie, 18 kwietnia. (Efrem Łukacki/AP)

Według Martina Griffithsa, podsekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych i koordynatora pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, zawieszenie broni na Ukrainie nie jest widoczne, ale może nastąpić w nadchodzących tygodniach, w zależności od przebiegu wojny i trwających negocjacji.

„W tej chwili nie widać zawieszenia broni, ale może to nastąpić za kilka tygodni” – powiedział Griffiths w poniedziałek w swoich uwagach skierowanych do dziennikarzy w Kwaterze Głównej ONZ w Nowym Jorku.

Griffiths powiedział, że planuje udać się do Turcji jeszcze w tym tygodniu, aby spotkać się z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, aby ustalić, w jaki sposób Organizacja Narodów Zjednoczonych może wesprzeć operację pokojową i negocjacje między Ukrainą a Rosją. Dodał, że jest „bardzo pod wrażeniem” roli Turcji w konflikcie, określając kraj jako „ważny aspekt” sytuacji.

„Musimy bardzo uważnie monitorować rozmowy, stąd wizyta w Turcji w tym tygodniu” – powiedział Griffiths.

Griffiths powiedział, że ma również nadzieję, że Turcja będzie gospodarzem „humanitarnej grupy kontaktowej”, za pośrednictwem której można by dyskutować o negocjacjach w sprawie pomocy humanitarnej. Powiedział, że ukraińscy urzędnicy już się na to zgodzili i ma nadzieję, że rosyjscy urzędnicy też to zrobią.

Griffiths dodał, że ukraińscy urzędnicy zgodzili się na większość propozycji ONZ dotyczących pomocy humanitarnej i zawieszenia broni, ale Rosja jak dotąd nie udzieliła podobnej odpowiedzi.

Jasne jest, że nie wdrożyliśmy jeszcze zawieszenia broni ze względów humanitarnych. Po stronie rosyjskiej wszedłem w to bardzo szczegółowo, a oni obiecywali, że skontaktują się ze mną w sprawie szczegółów tych propozycji” – powiedział Griffiths. „Na Ukrainie spotkanie z ich kierownictwem było bardzo mile widziane. Zatwierdzili większość naszych propozycji i nie otrzymaliśmy jeszcze takiej samej odpowiedzi od Federacji Rosyjskiej”.

28 marca sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oskarżył Griffithsa o spotkanie z urzędnikami z Ukrainy i Rosji w sprawie ustaleń dotyczących humanitarnego zawieszenia broni na Ukrainie.

READ  Republikański członek komisji House Intel wzywa do tajnego briefingu na temat wezwania Bidena, Xi

Griffiths powiedział, że niedawno spotkał się z tego powodu z premierem Ukrainy, dwoma wicepremierami, ministrem obrony Ukrainy i wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Wcześniej powiedział, że spotkał się z rosyjskimi urzędnikami 4 kwietnia.

Griffiths powiedział, że celem rozmów ze stronami było upewnienie się, że władze są świadome humanitarnych aspiracji ONZ i przedyskutowanie sposobów, w jakie ONZ może ulepszyć system powiadamiania humanitarnego.

Griffiths powiedział, że ukraińscy urzędnicy zgodzili się na ideę wspólnej humanitarnej grupy łącznikowej i ideę lokalnego zawieszenia broni w celu dostarczania pomocy humanitarnej, ale powiedział, że Rosjanie „nie postawili lokalnego zawieszenia broni na szczycie swoich porządku obrad, jeszcze nie.”

„Po stronie humanitarnej musimy zaakceptować znacznie więcej, głównie ze strony Federacji Rosyjskiej, aby dopuścić konwoje i konwoje” – powiedział Griffiths.

Zapytany, czy uważa, że ​​Rosja w dobrej wierze wprowadzi trwałe zawieszenie broni, Griffiths powiedział, że będzie nadal starał się ułatwiać i mediować, mimo że strona rosyjska na razie się nie zmieniła.

„Nadzieja jest walutą brokera” – powiedział Griffiths. „W każdej wojnie, z którą miałem cokolwiek wspólnego, zawsze zaczynasz od podstawy beznadziejności, ponieważ wygląda to tak okropnie, a okrucieństwa są tak okropne… robisz to dalej, ponieważ szczerze mówiąc, jaka jest alternatywa? [negotiations]To byłoby nieodpowiedzialne”.