4 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Meteorolog: wojna na Ukrainie może być „błogosławieństwem” dla klimatu

Meteorolog: wojna na Ukrainie może być „błogosławieństwem” dla klimatu

GENEWA (AFP) – Szef Agencji Meteorologicznej ONZ powiedział, że wojna na Ukrainie „może być postrzegana jako błogosławieństwo” z perspektywy klimatu, ponieważ przyspiesza rozwój i inwestycje w zieloną energię w dłuższej perspektywie – mimo że paliwa kopalne są używany w czasie, gdy popyt jest teraz wysoki.

Petteri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, wygłosił uwagi, gdy świat stoi w obliczu niedoborów energii – spowodowanych częściowo sankcjami gospodarczymi wobec rosyjskiego producenta ropy i gazu ziemnego – oraz rosnącymi cenami paliw kopalnych.

Doprowadziło to do tego, że niektóre kraje szybko przestawiły się na alternatywy, takie jak węgiel. Jednak rosnące ceny paliw emitujących węgiel, takich jak ropa, gaz i węgiel, sprawiły, że droższe odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i hydrotermalna, stały się bardziej konkurencyjne na rynku energii.

Kryzys energetyczny skłonił również wiele dużych krajów konsumenckich w Europie i poza nią do podjęcia działań ochronnych, aw niektórych miejscach pojawiła się mowa o racjonowaniu.

Talas przyznał, że wojna na Ukrainie była „szokem dla europejskiego sektora energetycznego” i doprowadziła do ponownego wykorzystania energii kopalnych.

„W skali od pięciu do dziesięciu lat jasne jest, że ta wojna na Ukrainie przyspieszy nasze zużycie energii kopalnej i przyspieszy tę zieloną transformację” – powiedział Talas.

„Dlatego zainwestujemy znacznie więcej w energię odnawialną, rozwiązania oszczędzające energię”, powiedział, a niektóre małe reaktory jądrowe prawdopodobnie zostaną uruchomione do 2030 r. „jako część rozwiązania”.

„Więc z perspektywy klimatu wojna na Ukrainie może być postrzegana jako błogosławieństwo” – dodał Taalas.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres i inni przywódcy systemu Narodów Zjednoczonych wielokrotnie podkreślali, że „oprócz tragicznych skutków dla ludzi konflikt uwydatnia rosnące koszty uzależnienia od paliw kopalnych na świecie oraz pilną potrzebę przyspieszenia przejście na odnawialne źródła energii w celu ochrony ludzi i planety.

READ  Była premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poślubiła swojego wieloletniego partnera Clarke’a Gifforda

Taalas przemawiał, gdy Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała nowy raport, w którym stwierdzono, że dostawy energii elektrycznej z czystszych źródeł energii muszą podwoić się w ciągu najbliższych ośmiu lat, aby ograniczyć wzrost temperatur na świecie.

Najnowszy tegoroczny raport o stanie służb klimatycznych – oparty na informacjach przekazanych przez 26 różnych organizacji – koncentruje się na energii.

Sektor energetyczny jest obecnie odpowiedzialny za około trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych, które zatrzymują ciepło, powiedział Taalas i wezwał do „całkowitej transformacji” globalnego systemu energetycznego.

Ostrzegł, że zmiany klimatyczne wpływają na wytwarzanie energii elektrycznej – i mogą mieć coraz większy wpływ w przyszłości. Wśród zagrożeń, elektrownie jądrowe, które wykorzystują wodę do chłodzenia, mogą być dotknięte niedoborem wody, a niektóre znajdują się na obszarach przybrzeżnych podatnych na podnoszenie się poziomu morza lub powodzie.

W swoim raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna zauważyła, że ​​w 2020 roku około 87% światowej energii elektrycznej wytwarzanej z systemów cieplnych, jądrowych i hydroelektrycznych – które wytwarzają mniej dwutlenku węgla niż elektrownie na paliwa kopalne – zależy od dostępności wody.