1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone oczekują, że Ukraina będzie walczyć przez zimę.  Sojusznicy wzmacniają obronę przeciwlotniczą

Stany Zjednoczone oczekują, że Ukraina będzie walczyć przez zimę. Sojusznicy wzmacniają obronę przeciwlotniczą

BRUKSELA (Reuters) – Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w środę, że Ukraina ma walczyć w trudnych warunkach zimowych, starając się odzyskać więcej terytorium od Rosji, ponieważ sojusznicy ogłosili dostawę nowej obrony przeciwlotniczej i zadeklarowali większą pomoc w wojnie. Po rosyjskich atakach rakietowych.

Analitycy wojskowi obserwują, czy walki ustaną podczas ostrej zimy na Ukrainie, co może dać siłom obu stron konfliktu szansę na zresetowanie się po miesiącach brutalnych walk od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Jednak Austin, przemawiając na spotkaniu w siedzibie NATO w Brukseli około 50 krajów udzielających pomocy wojskowej Ukrainie, powiedział, że spodziewa się, że Kijów zrobi wszystko, co w jego mocy, aby posunąć się naprzód po odbiciu ziem zajętych przez siły rosyjskie w ostatnich tygodniach.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Oczekuję, że Ukraina będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, przez całą zimę, aby odzyskać swoje terytorium i być skuteczną na polu bitwy” – powiedział Austin na konferencji prasowej.

„I zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby upewnić się, że mają to, co jest potrzebne do skutecznego działania”.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział, że nastąpił „napływ” wsparcia, aby pomóc Ukrainie przetrwać zimowe miesiące walk, w tym zapewnić odzież zimową.

„Ale co z tymi siłami rosyjskimi? Jakie wsparcie otrzymają zimą? W tej chwili Rosjanie są odizolowani i samotni” – powiedział urzędnik.

Kilka krajów potępiło inwazję, którą rosyjski prezydent Władimir Putin określił jako „specjalną operację wojskową” mającą na celu zapewnienie rosyjskiego bezpieczeństwa i ochronę rosyjskojęzycznych na Ukrainie.

Ukraina i jej sojusznicy oskarżają Moskwę o prowadzenie wojny w celu zajęcia terytorium lub nawet okupacji prozachodniego sąsiada.

Ataki rakietowe

Austin otworzył wydarzenie NATO, siedząc obok swojego ukraińskiego odpowiednika, potępiając dwa dni temu śmiertelne ataki rakietowe Putina na „cele, które nie mają militarnego celu” na Ukrainie.

READ  Rosyjski żołnierz na procesie w pierwszej sprawie o zbrodnie wojenne na Ukrainie

Generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, powiedział, że strajki spełniały definicję zbrodni wojennych zgodnie z międzynarodowymi zasadami wojny. Kijów i jego sojusznicy wielokrotnie oskarżali siły rosyjskie o popełnianie zbrodni wojennych i atakowanie ludności cywilnej, zarzuty, które Rosja odrzuca.

„Rosja celowo zbombardowała infrastrukturę cywilną w celu zaszkodzenia cywilom” – powiedział dziennikarzom Millley.

„Wycelowali w osoby starsze, kobiety i dzieci Ukrainy. Masowe i celowe ataki na cele cywilne są zbrodnią wojenną w międzynarodowych zasadach wojny”.

W ostatnich rosyjskich atakach powietrznych zginęło 19 osób na Ukrainie, ponad 100 zostało rannych i odcięto dostawy prądu w całym kraju, dodając nowy pilny charakter długotrwałym apelom Kijowa o obronę przeciwlotniczą w celu ochrony jego miast.

Niemcy poinformowały, że na Ukrainę przybyły pierwsze cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T. Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht określiła to jako „bardzo ważne wsparcie dla Ukrainy w walce z atakami rakietowymi”.

„Fizyczna reakcja”?

Spotkanie w Brukseli jest także pierwszym ważnym spotkaniem NATO od czasu, gdy Moskwa we wrześniu ogłosiła aneksję czterech regionów Ukrainy, ogłosiła mobilizację i wystosowała zawoalowane groźby nuklearne – posunięcia, które sojusz scharakteryzował jako wyraźną eskalację wojny.

Wysoki rangą urzędnik NATO powiedział, że rosyjski atak nuklearny zmieni przebieg konfliktu i prawie na pewno wywoła „materialną reakcję” ze strony sojuszników Ukrainy – „i być może nawet samego NATO”.

Urzędnik nie wyjaśnił, co może oznaczać fizyczna reakcja.

Grupa Planowania Nuklearnego NATO zorganizuje w czwartek spotkanie za zamkniętymi drzwiami, ale sojusz nie ujawnił szczegółów tego, co będzie konkretnie omawiane.

Wypowiadając się przed dwudniowym spotkaniem ministrów obrony sojuszu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz będzie kontynuował coroczne ćwiczenia gotowości nuklearnej w przyszłym tygodniu.

Miał na myśli ćwiczenie „Noon Clash”, w którym siły powietrzne NATO używają amerykańskich bomb nuklearnych stacjonujących w Europie podczas lotów szkolnych bez żywej broni.

READ  Blinken, Wang Yi z Chin prowadzi rozmowy dotyczące wojny i handlu na Ukrainie

Stoltenberg powiedział, że odwołanie ćwiczeń z powodu wojny na Ukrainie wyśle ​​”bardzo zły sygnał”.

„To ćwiczenie, które ma zapewnić, że nasz odstraszacz nuklearny pozostanie bezpieczny i skuteczny” – powiedział, dodając, że siły wojskowe NATO są najlepszym sposobem na zapobieganie wzrostowi napięć. Moskwa oskarża Zachód o zaostrzanie konfliktu poprzez wspieranie Kijowa.

Europa jest już w pogotowiu po atakach na rurociągi Nord Stream biegnące pod Morzem Bałtyckim, chociaż nie jest jasne, kto stał za zamachami.

NATO zapowiedziało, że zmierzy się z atakami na krytyczną infrastrukturę Sojuszu z „zjednoczoną i zdecydowaną reakcją” i już podwoiło swoją obecność na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym do ponad 30 okrętów wspieranych przez samoloty i działania morskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Sabine Siebold, Philipa Blinkinsopa i Phila Stewarta. Dodatkowe raporty Johna Chalmersa i Jana Struczewskiego. Montaż przez Nicka McPhee, Jonathana Otisa i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.