19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Eugeniusz F. załamał się. Prigożyn, przywódca grupy najemników Wagnera, który w weekend rozpoczął krótkie powstanie przeciwko rosyjskim przywódcom wojskowym, milczał w poniedziałek, po raz kolejny zaprzeczając, jakoby miał zamiar przejąć władzę swoim marszem. w Moskwie.

„Poszliśmy pokazać nasz protest, a nie obalić rząd w kraju” – powiedział w 11-minutowej notatce dźwiękowej podnoszącej świadomość, opublikowanej w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. W oświadczeniu ponowiono ostrą krytykę rosyjskiego przywództwa wojskowego, zarówno za to, co twierdzi, że źle traktuje swoich bojowników, jak i za sposób, w jaki radzi sobie z inwazją na Ukrainę.

Prigożyn powiedział, że protest miał na celu zmuszenie jego najemników do podpisania kontraktów z rządem, co, jak powiedział, skutecznie powstrzymałoby działalność Wagnera od 1 lipca. Planują oddać swoją ciężką broń armii rosyjskiej, dopóki nie zostaną zaatakowani od tyłu w piątek wieczorem, zabijając ponad dwudziestu żołnierzy Wagnera – twierdzenie, na które nie ma niezależnych dowodów.

Powiedział to, kiedy zdecydował się wysłać grupę bojowników do zajęcia miasta Rostów nad Donem, siedzibę Dowództwa Południowego Rosji 60 mil od granicy z Ukrainą, oraz kolejną grupę do Moskwy, aby dać upust swojej złości. .

„Celem akcji było zapobieżenie zniszczeniu prywatnej firmy wojskowej Wagner i pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które swoim nieprofesjonalnym postępowaniem popełniły podczas tej operacji dużą ilość błędów” – powiedział, odnosząc się pośrednio do kierownictwa Ministerstwa Obrony.

O Prigożynie nie słyszano od czasu, gdy w sobotę odwołał swój bunt, co zwiększyło zamieszanie wokół incydentu, który podważył zewnętrzną powłokę stabilności politycznej Rosji. Kilka godzin po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin nazwał go zdrajcą, Prigożyn wstrzymał swoje postępy w Moskwie i zgodził się wycofać z Rostowa nad Donem na mocy umowy, która umorzyła śledztwo i pozwoliła mu wyjechać na Białoruś.

READ  Irański atak na Izrael może być zły dla wojny Rosji na Ukrainie

Niektórzy analitycy zwracają uwagę, że jego notatka dźwiękowa jest oznaką chęci dalszej aktywności politycznej i wojskowej.

Memorandum ponownie zaatakowało rosyjskie przywództwo wojskowe, z którym Prigożyn od dawna toczył waśnie i oskarżał o złe kierowanie wysiłkiem wojennym. Pochwalił swoich bojowników, mówiąc, że wykazali się profesjonalizmem i dali rosyjskiej opinii publicznej „tytuł magistra” o tym, jak rozpoczęła się zeszłoroczna inwazja na Ukrainę. Twierdził, że gdyby Wagner dowodził, ukończenie rosyjskich celów wojskowych zajęłoby tylko „dni”.

Chociaż Kreml powiedział w sobotę, że porozumienie o zakończeniu działań wojennych – które pan Prigożyn ponownie powiedział, że zaakceptował, aby uniknąć rozlewu krwi – umorzy sprawę przeciwko niemu, w poniedziałek pojawiły się oznaki, że panu Prigożynowi nadal postawiono zarzuty.

Według opublikowanych w poniedziałek doniesień rosyjskich mediów sprawa karna przeciwko Prigożynowi jest nadal otwarta, a zarzuty przeciwko niemu nie zostały wycofane. Rosyjska gazeta Kommersant i trzy główne krajowe agencje informacyjne — TASS, RIA i Interfax — poinformowały, że Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) kontynuowała śledztwo.

Publikacje, z których wszystkie są albo kontrolowane przez państwo, albo powiązane z Kremlem, powoływały się na anonimowe źródła, więc ich doniesień nie można było niezależnie zweryfikować. Jeśli postępowanie będzie kontynuowane, Prigożynowi grozi do 20 lat więzienia.

Nawet jeśli sprawa zostanie umorzona, krytycy prezydenta Białorusi Aleksandra G. Łukaszenki wyrażają wątpliwości, czy Prigożyn będzie tam bezpieczny, biorąc pod uwagę bliskie powiązania rządu z Putinem, który był kluczowym źródłem wsparcie. . Łukaszenko.

Prigożyn był ostatnio widziany publicznie w późną sobotę, uśmiechając się i ściskając dłonie zwolennikom, gdy opuszczał miasto Rostów nad Donem w południowej Rosji po wezwaniu do zakończenia krótkiego powstania i zawróceniu kolumny żołnierzy, którą wysłał z powrotem . Marsz do Moskwy.

Od tego czasu jego lokalizacja jest nieznana. W niedzielę wieczorem służba prasowa Prigożyna powiedziała rosyjskiej telewizji RTVI, że „wszystkich pozdrawia i odpowiada na pytania”, kiedy ma dobry zasięg w telefonie komórkowym.

READ  Otaczające zwycięstwo partii prochińskiego przywódcy Mohameda Moizo w głosowaniu parlamentarnym na Malediwach

Pomimo intensywności działań Prigożyna w weekend, niektórzy rosyjscy urzędnicy niechętnie krytykowali bojowników Wagnera, którzy okazali się skuteczni, choć bezwzględni, walcząc w imieniu Rosji na Ukrainie iw innych konfliktach.

Andriej Kartapołow, szef komisji obrony rosyjskiego parlamentu, powiedział w niedzielę, że bojownicy Wagnera, którzy zdobyli kwaterę główną armii w Rostowie nad Donem, „nie zrobili nic nagannego” i po prostu „wykonywali rozkazy dowództwa”.

Powiedział: „Nikogo nie obrazili, niczego nie złamali”. „Nikt nie ma do nich najmniejszych pretensji – ani mieszkańcy Rostowa, ani personel wojskowy Południowego Okręgu Wojskowego, ani organy ścigania”.