22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Utrata drzew rośnie w krytycznych lasach tropikalnych

Utrata drzew rośnie w krytycznych lasach tropikalnych

Ponad rok po tym, jak narody zobowiązały się do zaprzestania wylesiania do 2030 r., świat nadal w szybkim tempie traci lasy tropikalne, wynika z opublikowanego we wtorek raportu.

coroczny Badanie przeprowadzone przez Światowy Instytut Zasobów, organizacja badawcza, odkryła, że ​​w 2022 roku świat stracił 10,2 miliona akrów pierwotnych lasów deszczowych, co stanowi wzrost o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to pierwsza ocena obejmująca cały rok od listopada 2021 r., kiedy to 145 krajów zobowiązało się na światowym szczycie klimatycznym w Glasgow do powstrzymania utraty lasów do końca tej dekady.

„Mieliśmy teraz nadzieję, że w danych zobaczymy sygnał, że zbliżamy się do utraty lasów” – powiedziała Frances Seymour, starszy pracownik programu leśnego instytutu. „Nie widzimy jeszcze tego sygnału, a właściwie zmierzamy w złym kierunku”.

Raport, przeprowadzony we współpracy z University of Maryland, udokumentował utratę drzew w tropikach w wyniku wylesiania, pożarów i innych przyczyn. Ubiegłoroczne zniszczenia spowodowały emisję dwutlenku węgla o wartości 2,7 gigaton, co stanowi dużą ilość mniej więcej równą rocznej emisji paliw kopalnych w Indiach, kraju liczącym 1,4 miliarda ludzi.

Wylesianie tropikalne degraduje również niektóre z najbogatszych ekosystemów planety, siedliska roślin i zwierząt oraz regulatory rozkładu opadów w wielu krajach.

Lasy deszczowe Amazonii, największe na świecie, nie doświadczyły tak ogromnej dewastacji od prawie dwóch dekad. Analiza danych Światowego Instytutu Zasobów przez Amazon Conservation, organizację badawczą.

Brazylia, kraj o największej powierzchni lasów tropikalnych, ma jeden z najwyższych wskaźników wylesiania na świecie. Odpowiadała za ponad 40 procent strat drzew na całym świecie, a następnie w Demokratycznej Republice Konga i Boliwii.

Boliwia podała w raporcie jedne z najbardziej zaskakujących liczb. Utrata lasów wzrosła tam w zeszłym roku o 32 procent, co jest najwyższym wskaźnikiem w historii tego kraju. Był to jeden z nielicznych krajów lasów tropikalnych, które nie podpisały Zobowiązania Glasgow w sprawie wylesiania.

READ  Największy protest w Hiszpanii przeciwko katalońskiej ustawie o amnestii gromadzi 170 000 osób

Silnym motorem zniszczenia w tym kraju była polityka rządu, która zachęca rolników do oczyszczania dużych obszarów w celu zabezpieczenia tytułów do ziemi, powiedziała Marlene Quintanilla, dyrektor ds.

„Las trwały nie jest postrzegany jako pełniący jakąkolwiek funkcję społeczną lub gospodarczą” – powiedziała.

Ekspansja rolnictwa wydaje się szkodzić lasom w Afryce. W Ghanie, kraju, który w zeszłym roku stracił największą część swoich pierwotnych lasów, głównym źródłem wylesiania było wylesianie na małą skalę w celu produkcji kakao.

Wylesianie jest ściśle związane z brakiem możliwości ekonomicznych i podstawowej infrastruktury w regionie dorzecza Konga. Na przykład w Demokratycznej Republice Konga większość ludzi nie ma dostępu do elektryczności, więc las jest ważnym źródłem drewna opałowego i węgla drzewnego do gotowania.

Polityka ograniczania szkód w środowisku sama nie zadziała, powiedział Teodil Nkwenchwa, który pracuje nad strategią i zasięgiem w Światowym Instytucie Zasobów w regionie dorzecza Konga.

„Jeśli nie włączymy priorytetów rozwojowych do tych działań w tych krajach, nie będziemy w stanie poradzić sobie z wylesianiem” – powiedział.

Jeden z niewielu jasnych punktów w raporcie pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie wysiłki na rzecz ograniczenia wylesiania w Malezji i Indonezji nadal przynoszą rezultaty. Moratorium na wyręb, wysiłki na rzecz odtworzenia torfowisk i zobowiązania korporacyjne do wykluczenia dostawców oleju palmowego związanych z wylesianiem wydają się skuteczne.

Istnieją oznaki, że trajektoria globalnego wylesiania może zmienić się na lepsze w najbliższej przyszłości.

W tym roku Unia Europejska zrobiła krok w tym kierunku, przyjmując ustawę Zabrania się importu serii produktów, które przyczyniają się do wylesiania w krajach tropikalnych. Chiny, największy na świecie importer wielu produktów rolnych, ostatnio dostosowały się do tych wymogów Rozpraw się z nielegalnym wylesianiem związanych z handlem z Brazylią.

Wydaje się, że Brazylia również zmienia kurs. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva objął urząd w styczniu, zobowiązując się do ochrony lasów deszczowych Amazonii, pokazują wstępne dane za pierwsze pięć miesięcy roku Wskaźniki wylesiania spadły tam od stycznia o 31%.. Wylesianie i przestępstwa przeciwko środowisku gwałtownie wzrosły za jego poprzednika, Jaira Bolsonaro.

READ  Zełenski zachęca Trumpa, aby „nie marnował czasu” i ogłosił swój plan pokojowy dla Ukrainy

Analiza raportu koncentruje się na tropikach, ponieważ utrata lasów tam jest zwykle bardziej trwała i zwykle wynika z działalności człowieka. Lasy tropikalne odgrywają również większą rolę w magazynowaniu węgla i wspieraniu różnorodności biologicznej. Ale globalna utrata pokrywy drzew poza tropikami spadła w zeszłym roku o 10 procent.

Według raportu spadek był bezpośrednim skutkiem zmniejszenia liczby pożarów lasów borealnych w Rosji. Ale to może się zmienić. Kanada Na dobrej drodze do najgorszego sezonu pożarowego zarejestrowany.

Nadszedł El Niño, wzór pogodowy zwykle kojarzony z większą liczbą pożarów w tropikach. Istnieje obawa, że ​​nawet jeśli krajom uda się ograniczyć wylesianie w tym okresie, pożary mogą zniweczyć część ich wysiłków.

„Rok El Niño będzie testem” – powiedział Rod Taylor, globalny dyrektor ds. lasów w World Resources Institute, dodając, że ma nadzieję, że pożary nie będą siać spustoszenia. — Ale musimy zobaczyć.