5 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Yellen ostrzega przed globalnym ryzykiem „stagflacji” związanym z cenami gazu i żywności

Yellen ostrzega przed globalnym ryzykiem „stagflacji” związanym z cenami gazu i żywności

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen powiedziała w środę, że Amerykanie nie powinni oczekiwać natychmiastowej ulgi w związku z wyższymi cenami gazu, ale podkreśliła, że ​​wzrost globalnej podaży prawdopodobnie ostatecznie zapewni długoterminową ulgę kierowcom przy dystrybutorze.

Yellen ostrzegła również, że powolny wzrost może łączyć się z inflacją na całym świecie: „Rosnące ceny żywności i energii mają skutki inflacyjne, którym towarzyszy stagnacja gospodarcza, a mianowicie zmniejszona produkcja i wydatki oraz zwiększona inflacja na całym świecie” – powiedziała.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć dalszych podwyżek cen energii… ale chcemy również upewnić się”, że Europa odzwyczai się od uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu, powiedziała Yellen. „Jest mało prawdopodobne, że te naciski osłabną w najbliższej przyszłości” – dodała.

Yellen podkreśliła, że ​​nie spodziewa się, że amerykańska gospodarka wejdzie w recesję, argumentując, że jest w dobrej sytuacji, aby stawić czoła zagrożeniom gospodarczym, odnotowując szybki wzrost wynikający z recesji wirusa Corona. Powiedziała jednak, że Europa jest prawdopodobnie bardziej „wrażliwa”, powołując się na swoją zależność od rosyjskiej energii bardziej niż na Stany Zjednoczone.

„To środowisko pełne zagrożeń, zarówno pod względem inflacji, jak i potencjalnego spowolnienia” – powiedziała Yellen.

Ceny benzyny po raz pierwszy przekraczają 4 dolary za galon w każdym stanie USA

Komentarze Yellen pochodzą w imieniu Koszt gazu ponad 4 USD za galon W każdym stanie w Ameryce po raz pierwszy. W skali kraju średnia cena za galon gazu wynosiła 4,52 USD, a w niektórych stanach, takich jak Kalifornia, koszty były znacznie wyższe. Gwałtownie rosnące ceny energii trafiają na szczyt amerykańskiej gospodarki, która już cierpi z powodu najwyższej inflacji od prawie czterech dekad, a tego lata ceny gazu mogą jeszcze wzrosnąć wraz ze wzrostem popytu, gdy konsumenci staną na przeszkodzie.

READ  Rosyjski miliarder Oleg Tinkov potępia „szaloną wojnę” na Ukrainie | Ukraina

Yellen i ministrowie finansów Grupy Siedmiu zachodnich krajów uprzemysłowionych spotykają się w tym tygodniu w Niemczech, aby omówić globalne wyzwania gospodarcze, a także możliwe środki zaostrzenia sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Urzędnicy stają przed niezwykłym zestawem wyzwań, próbując zrównoważyć presję, by ukarać Rosję nowymi obawami przed globalnym spowolnieniem i gwałtownie rosnącą inflacją na całym świecie.

Yellen powiedziała, że ​​sankcje mają na celu zadanie maksymalnego bólu Rosja, jednocześnie łagodząc swój wpływ na resztę światowej gospodarki. Powiedziała, że ​​urzędnicy amerykańscy zawsze zdawali sobie sprawę, że całkowite odizolowanie innych krajów od skutków wojny byłoby niemożliwe.

„To jest sedno rozmów, które zawsze prowadziliśmy” – powiedziała Yellen.

Jedną z najbardziej niepokojących kwestii są ceny energii, ponieważ koszty gazu gwałtownie wzrosły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, zakłócając rynki międzynarodowe. Europejczycy dyskutowali o dodatkowych środkach mających pozbawić Rosję dochodów ze sprzedaży ropy i gazu – Stany Zjednoczone już zakazały importu energii z Rosji – ale każdy taki ruch może jeszcze bardziej podnieść ceny. Yellen powiedziała dziennikarzom we wtorek, że amerykańscy i europejscy urzędnicy będą dyskutować o środkach, takich jak ograniczenie cen rosyjskich zakupów energii w tym tygodniu, ale nie podjęto żadnych decyzji.

Globalne wstrząsy gospodarcze komplikują rosyjskie sankcje nałożone przez zachodnich przywódców

Administracja Bidena podjęła szereg kroków mających na celu obniżenie cen gazu, takich jak uwolnienie ogromnej części krajowych rezerw ropy naftowej i wywarcie presji na koncerny naftowe, aby zwiększyły wydobycie. Biały Dom rozważał również środki, takie jak ulga dla kierowców i federalna ulga podatkowa na gaz, ale ich nie poparł.

Bob McNally, prezes Rapidan Energy Group, firmy konsultingowej, powiedział, że ceny konsumenckie mogą tego lata zbliżyć się do 5 USD za galon i że ceny będą rosły tak długo, jak konsumpcja będzie rosła, i „jak dotąd niewiele jest dowodów na znaczenie żądania obniżenia wydatków.

READ  Istniejące zobowiązania dotyczące emisji doprowadzą do katastrofalnego załamania klimatu, mówi ONZ | emisja gazów cieplarnianych

„Ceny konsumenckie zarówno benzyny, jak i oleju napędowego wzrosły do ​​rekordowych poziomów w Stanach Zjednoczonych i nie wykazują oznak spadku”, powiedział McNally. „Chociaż nie każda recesja była spowodowana wysokimi cenami ropy, wysokie ceny ropy zawsze powodowały lub przyczyniały się do recesji”.

Yellen powiedziała również, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie zniosą zwolnienie z sankcji, które umożliwi Rosji spłatę odsetek od jej długu, co może zwiększyć szanse na niewypłacalność Rosji, która może rozprzestrzenić się na rynki międzynarodowe.

Odnotowała również swoje starania o uzyskanie międzynarodowej pomocy w złagodzeniu nowych wyzwań głodu wywołanego wojną. Yellen poleciła międzynarodowym instytucjom finansowym opracowanie planu zaradzenia poważnym niedoborom żywności.

„To był ważny postęp, ale musimy podwoić nasze wysiłki, aby upewnić się, że ludzie na całym świecie mogą wyżywić swoje rodziny” – powiedziała Yellen.