20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ technicy rozpoczęli w czwartek prace nad naprawą uszkodzonych linii energetycznych obsługujących elektrownię jądrową w Czarnobylu.

Minister energetyki Ukrainy powiedział, że linie zostały całkowicie odcięte na początku tego tygodnia, z których ostatnia została „zniszczona w wyniku bombardowań okupanta” w środę.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że ​​od środy elektrownie zasilają generatory diesla, a do kontrolowanego przez Rosję obiektu dostarczono również dodatkowe dostawy paliwa.

Jakiś kontekst: Siły rosyjskie zajęły elektrownię w Czarnobylu – miejsce największej katastrofy nuklearnej na świecie – pierwszego dnia inwazji 24 lutego, personel wciąż znajduje się w środku.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że ​​około 211 pracowników technicznych i strażników w rzeczywistości mieszkało w obiekcie w „coraz trudniejszych warunkach”, a zapasy żywności potencjalnie się kurczyły.

Ukraiński regulator powiedział Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że stracił kontakt ze stacją w czwartek, chociaż nadal otrzymywał aktualne informacje na temat sytuacji od kierownictwa wyższego szczebla poza siedzibą.

Inne obiekty jądrowe: Agencja przekazała również aktualne informacje o dwóch innych obiektach jądrowych na Ukrainie. Sytuacja energetyczna w Zaporizhzhya „nie zmieniła się”, z uszkodzonymi dwiema z czterech linii energetycznych, podała MAEA, dodając, że jedna linia energetyczna może zaspokoić potrzeby energetyczne poza terenem elektrowni, a generatory diesla do zasilania awaryjnego są gotowe i dostępne.

W Charkowie obiekt jądrowy do badań, rozwoju i produkcji radioizotopów do zastosowań medycznych i przemysłowych doznał „dodatkowych szkód” po tym, jak został zbombardowany na początku tego tygodnia.

Jednak MAEA stwierdziła, że ​​materiał jądrowy w tym miejscu był podkrytyczny, a zapasy materiałów radioaktywnych były niskie, a agencja oceniła, że ​​​​uszkodzenie nie doprowadzi do konsekwencji radiologicznych.

Oto spojrzenie wstecz na katastrofę w Czarnobylu w 1986 roku na zdjęciach: