17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

A woman feeds a child as they and other refugees from Ukraine rest at a temporary shelter in the main train station of Krakow, Poland on March 6.

Ponad 1,5 miliona osób przeszło z Ukrainy do krajów sąsiednich

Oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​korytarze humanitarne w południowo-wschodnich ukraińskich miastach Mariupol i Wołnowaka zostaną dziś ponownie otwarte.

Pewne wątpliwości dotyczące dróg nasiliły się po tym, jak w sobotę władze ukraińskie wstrzymały ewakuację ludności cywilnej, powołując się na łamanie rosyjskiego zawieszenia broni.

– Rano korytarze humanitarne zostaną ponownie otwarte zarówno w Mariupolu, jak i Wołnowacha – powiedział dziennikarzom Eduard Basurin, zastępca szefa tzw. Milicji Ludowej Donieckiej Republiki Ludowej.

Cywile w zrujnowanym ukraińskim mieście portowym Mariupol są uwięzieni bez prądu, wody i nie mogą odzyskać swoich zmarłych, powiedział w sobotę burmistrz Mariupola, oskarżając Rosję o próbę „duszenia” miasta poprzez blokowanie uzgodnionych dróg ewakuacyjnych.

Rosja zgodziła się na zawieszenie broni w sobotę, aby umożliwić cywilom bezpieczne opuszczenie Mariupola i Wołnowej, których mieszkańcy przeżyli dni intensywnych i masowych bombardowań.

Ale ewakuacje zostały wstrzymane, a władze ukraińskie oskarżyły Rosję o naruszenie umowy poprzez wznowienie ataków, pozostawiając tysiące cywilów uwięzionych w warunkach, które ludzie na miejscu określają jako coraz bardziej tragiczne.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kirilenko poinformował w niedzielę na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, że kolejna próba otwarcia korytarza humanitarnego dla ludności cywilnej w mieście Mariupol rozpocznie się o godzinie 12.00 czasu lokalnego (5 rano czasu wschodniego).

Kirilenko powiedział, że zawieszenie broni będzie obowiązywać w niedzielę od 10:00 do 21:00 czasu lokalnego.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy od prawie 30 lat wysyła misję do Górskiego Karabachu | Wiadomości ONZ