30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina mówi, że Rosja chce wciągnąć Białoruś do wojny, ostrzega przed planem inwazji

Ukraina mówi, że Rosja chce wciągnąć Białoruś do wojny, ostrzega przed planem inwazji

Prezydent Rosji Władimir Putin słucha prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki podczas spotkania na Kremlu w Moskwie, 11 marca 2022 r. Sputnik/Michaił Klementiew/Kremlin przez Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Lwów, Ukraina (Reuters) – Ukraina powiedziała, że ​​Białoruś może planować inwazję w piątek i oskarżyła Rosję o próbę wciągnięcia sojusznika do wojny poprzez naloty na Białoruś z ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

Białoruś służyła jako trampolina dla rosyjskich wojsk, pocisków i samolotów przed i po tym, jak 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, ale nie rozmieściła swoich sił do aktywnej walki.

Ukraińskie wojsko oskarżyło w piątek rosyjskie samoloty o ostrzeliwanie białoruskich wiosek przygranicznych z ukraińskiej przestrzeni powietrznej jako pretekst do ataku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„To jest protest! Celem jest zaangażowanie Sił Zbrojnych Republiki Białorusi w wojnę z Ukrainą!” Ukraińskie dowództwo sił powietrznych poinformowało w oświadczeniu online.

Kreml nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz do oświadczenia Dowództwa Sił Powietrznych.

Według ukraińskiego Państwowego Centrum Komunikacji Strategicznej domniemane ataki miały miejsce podczas spotkania białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.

Centrum podało w oświadczeniu, że wynikiem tego spotkania może być atak Białorusi za północną granicę Ukrainy.

„Według wstępnych danych siły białoruskie mogą przystąpić do inwazji 11 marca o godzinie 21:00 (1900 GMT)” – dodał.

W zeszłym tygodniu Łukaszenka, bliski sojusznik Kremla, powiedział, że białoruskie siły zbrojne nie będą uczestniczyć i nie będą uczestniczyć w tym, co Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie. Czytaj więcej

Wysocy urzędnicy ukraińscy powiedzieli, że Rosja robi wszystko, co w jej mocy, aby wciągnąć Białoruś w konflikt po tym, jak zawiodła w tym, co kraje zachodnie opisują jako wstępny plan błędnego ataku na stolicę. Czytaj więcej

READ  Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu za „surową karę”

„Rozumiemy również, że białoruski rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby uniknąć przyłączenia się do tej wojny” – powiedział w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewni Lenin.

Nie było natychmiastowego komentarza na temat zarzutów Białorusi.

Urzędnik ds. bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że Ukraina do tej pory okazywała powściągliwość wobec Białorusi, choć Rosja wykorzystuje ją jako trampolinę do ataków na Ukrainę. Ale ostrzegł w piątek, że „jeden z bojowników za naszą granicą będzie walczył”.

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystosował bardziej pojednawczą notę ​​w przemówieniu do rządu sąsiedniej Polski, która również graniczy z Białorusią.

„Bardzo zależy mi na tym, aby te słowa usłyszeli nasi wspólni sąsiedzi – Białorusini. Pokój między bliskimi, między sąsiadami, między braćmi, musimy to osiągnąć także z nimi. I na pewno to zrobimy” – powiedział Zełenski.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Natalii Zenets, Pavela Politiuka i Maxa Hundera) Napisane przez Alessandrę Prentice. Montaż przez Timothy Heritage i Daniela Wallis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.