28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pentagon: Ukraina używa systemu rakietowego do ataku na rosyjskie stanowiska dowodzenia

Pentagon: Ukraina używa systemu rakietowego do ataku na rosyjskie stanowiska dowodzenia

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział w piątek, że siły ukraińskie odnoszą „duży sukces” wykorzystując zaawansowany system rakietowy dostarczony przez Stany Zjednoczone do atakowania rosyjskich stanowisk dowodzenia.

Ukraińcy wykorzystali systemy rakietowe wysokiej mobilności (HIMARS) do namierzania pozycji Kremla w walce o wschodni region kraju znany jako Donbas.

„Ponieważ jest to tak dokładny i dalekosiężny system, Ukraińcy są w stanie ostrożnie wybierać cele, które podważyłyby wysiłki Rosji w bardziej systematyczny sposób, z pewnością niż w przypadku systemów artyleryjskich krótkiego zasięgu” – powiedział dziennikarzom urzędnik.

Siły ukraińskie są wciąż na początku eksploatacji systemów HIMARS – z których cztery Stany Zjednoczone wysłały już do byłego kraju sowieckiego, a cztery inne zobowiązały się pod koniec ubiegłego miesiąca – że tylko garstka sił ukraińskich może działać po odprawie. Kurs treningowy.

HIMARS, mający zasięg około 40 mil, dawał Ukraińcom możliwość trafiania odległych celów z większą celnością niż wcześniej przy użyciu artylerii krótkiego zasięgu.

„To, co widzisz, to to, że Ukraińcy w rzeczywistości systematycznie wybierają cele, a następnie precyzyjnie je uderzają, prezentując w ten sposób tę precyzyjną metodę osłabiania rosyjskich zdolności” – powiedział urzędnik.

„Widzę, że mogą nadal z tego korzystać w całym Donbasie”.

READ  Odkrywcy znajdują zatopiony statek z czasów II wojny światowej z ponad 1000 alianckich jeńców wojennych