1 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje Nvidii wzrosły o 25%, ponieważ routing oparty na sztucznej inteligencji zniszczył szacunki

Akcje Nvidii wzrosły o 25%, ponieważ routing oparty na sztucznej inteligencji zniszczył szacunki

Akcje nvidia (NVDA -0,49%) Wzrósł o 24,7% w handlu po godzinach w środę po tym, jak specjalista od układów graficznych opublikował swój raport za pierwszy kwartał za rok fiskalny 2024.

Radość inwestorów przypisywano kwartalnym przychodom i zyskom, które przebiły szacunki Wall Street, oraz oczekiwaniom kierownictwa co do drugiego kwartału zarówno najwyższych, jak i najniższych zysków, które zburzyły oczekiwania analityków. Można bezpiecznie założyć, że pozytywne nastawienie kierownictwa jest największym katalizatorem gwałtownego wzrostu akcji spółek technologicznych.

Numery kluczy Nvidii

pomiar Finanse Publiczne – I kwartał 2023 r Finanse Publiczne – I kwartał 2024 r zmiany
On wygrał 8,29 miliarda dolarów 7,19 miliarda dolarów (13%)
Dochód operacyjny GAAP 1,87 miliarda dolarów 2,14 miliarda dolarów 15%
Dochód netto według zasad GAAP 1,62 miliarda dolarów 2,04 miliarda dolarów 26%
Skorygowany dochód netto 3,44 miliarda dolarów 2,71 miliarda dolarów (21%)
Zysk na akcję GAAP (EPS) 0,64 USD 0,82 USD 28%
Skorygowany EPS 1,36 $ 1,09 USD (20%)

Źródło danych: nvidia. GAAP = ogólnie przyjęte zasady rachunkowości. Kwartał fiskalny 2023 zakończył się 30 października 2022 r.

Inwestorzy powinni skupić się na skorygowanych liczbach, ponieważ wykluczają one pozycje jednorazowe.

Wall Street szukała skorygowanego EPS w wysokości 0,92 USD przy przychodach w wysokości 6,52 mld USD, więc Nvidia pomieszała obie prognozy.

wydajność platformy

platforma Dochody fiskalne za I kwartał 2024 r zmiana rdr Zmiana QOQ
Centrum danych 4,28 miliarda dolarów 14% 18%
gry 2,24 miliarda dolarów (38%) 22%
postrzeganie zawodowe 295 milionów dolarów (53%) 31%
Samochody 296 milionów dolarów 114% 1%
OEM i inne 77 milionów dolarów (51%) (8%)
suma 7,19 miliarda dolarów (13%) 19%

Źródło danych: nVidia. OEM = producenci oryginalnego sprzętu; OEM i inni nie są platformą rynku docelowego. YOY = rok do roku. QOQ = kwartał po kwartale.

READ  S&P 500 rajdy powyżej klucza na temat prezesa Fed Powella, ale raport o inflacji i zatrudnieniu zbliża się

Przychody z platformy data center były rekordowo wysokie. W swoim komentarzu dyrektor finansowy Colette Kress powiedziała, że ​​silny rok do roku i sekwencyjny wzrost platformy był napędzany przez „rosnące zapotrzebowanie na generatywną sztuczną inteligencję”. [artificial intelligence] oraz duże modele językowe wykorzystujące procesory graficzne [graphics processing units] Oparta na architekturach Nvidia Hopper i Ampere. „Zapotrzebowanie na produkty do centrów danych jest duże wśród dużych konsumenckich firm internetowych, dostawców usług w chmurze i klientów korporacyjnych.

„Generative AI umożliwia użytkownikom szybkie tworzenie nowych treści w oparciu o różne dane wejściowe. Dane wejściowe i wyjściowe tych modeli mogą obejmować tekst, obrazy, dźwięki, animacje, modele 3D lub inne rodzaje danych” — twierdzi Nvidia.

Chris przypisał ciągły spadek platformy do gier rok do roku trudnemu środowisku makro i niższym dostawom w kanałach sprzedaży. Z pozytywnych rzeczy, przychody z gier wzrosły sekwencyjnie o 22%, co było spowodowane wprowadzeniem przez firmę nowych procesorów graficznych GeForce RTX z serii 40 do komputerów stacjonarnych i laptopów opartych na architekturze Ada Lovelace.

Co powiedział prezes

W komunikacie o zarobkach dyrektor generalny Jensen Huang skomentował „zwiększony popyt” na produkty firmy, które umożliwiają podmiotom integrację generatywnej sztucznej inteligencji z ich produktami, usługami i operacjami wewnętrznymi:

W miarę jak firmy ścigają się, by zastosować generatywną sztuczną inteligencję w każdym produkcie, usłudze i procesie biznesowym, warta bilion dolarów sprawdzona globalna infrastruktura centrów danych zostanie przeniesiona z przetwarzania ogólnego do przyspieszonego przetwarzania. Cały pakiet produktów dla centrów danych – H100, Grace CPU, Grace Hopper Superchip, NVLink, Quantum 400 InfiniBand i BlueField-3 DPU – jest w fazie produkcji. Znacząco zwiększamy naszą podaż, aby sprostać rosnącemu popytowi.

Mocne prognozy na drugi kwartał

W drugim kwartale fiskalnym kierownictwo spodziewa się przychodów w wysokości 11 miliardów dolarów, co odpowiada wzrostowi o 64% rok do roku. Kierowano się również (choć pośrednio, dostarczając szereg danych wejściowych) skorygowanym zyskiem na akcję w wysokości 1,97 USD, co oznacza wzrost o 286%.

READ  2023 Honda Civic Typ R

Wchodząc do raportu, Wall Street modelował EPS skorygowany w drugim kwartale na poziomie 1,06 USD przy przychodach w wysokości 7,15 mld USD, więc perspektywy firmy całkowicie rozbiły oba szacunki.

Przygotuj się na niesamowity rok

Wyniki finansowe Nvidii za pierwszy kwartał były bardzo dobre, biorąc pod uwagę trudne warunki ogólne. Najlepszą rzeczą w tym kwartalnym raporcie są zaskakująco mocne prognozy na drugi kwartał, które sprawiają, że analitycy z Wall Street wyglądają jak banda amatorów.

Nvidia miała już kilka długoterminowych możliwości rozwoju (takich jak przetwarzanie w chmurze, niegeneratywna sztuczna inteligencja, gry, autonomiczne pojazdy i metaverse), zanim generatywna sztuczna inteligencja pojawiła się niedawno na scenie. Generatywna sztuczna inteligencja powinna znacznie zwiększyć długoterminowy potencjał wzrostu Nvidii.