30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Właściciel Facebooka Meta tnie zespoły w ostatniej rundzie zwolnień

Właściciel Facebooka Meta tnie zespoły w ostatniej rundzie zwolnień

  • Role niezwiązane z inżynierią mocno uderzają
  • Wycięte role obejmują marketing i strategię dotyczącą treści
  • Zredukowano zespół centrali w Irlandii o około 20%

NOWY JORK (Reuters) – właściciel Facebooka Meta Platforms Inc (METAO) zmniejszył zatrudnienie w swoich jednostkach biznesowych i operacyjnych w środę, wprowadzając swój najnowszy zestaw trzyczęściowych zwolnień, część planu ogłoszonego w marcu, aby zmniejszyć 10 000 ról.

Dziesiątki pracowników pracujących w zespołach zajmujących się marketingiem, bezpieczeństwem witryny, architekturą korporacyjną, zarządzaniem programami, strategią treści i komunikacją korporacyjną zgłosiło się na LinkedIn, aby ogłosić swoje zwolnienia.

Według postów na LinkedIn, gigant mediów społecznościowych odciął również pracowników od swoich jednostek zajmujących się prywatnością i uczciwością.

Meta na początku tego roku jako pierwsza firma Big Tech ogłosiła drugą rundę masowych zwolnień po tym, jak jesienią otworzyła drzwi dla ponad 11 000 pracowników. Cięcia zmniejszyły zatrudnienie w firmie do poziomu z połowy 2021 r., po okresie zatrudniania, który podwoił liczbę pracowników od 2020 r.

Akcje spółki zamknęły się nieznacznie wyżej na znacznie słabszym rynku. W tym roku jego wartość wzrosła ponad dwukrotnie i jest jednym z najlepszych w S&P 500 (.SPX), dzięki dążeniu do cięcia kosztów i koncentracji Meta na sztucznej inteligencji.

Dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, powiedział w marcu, że większość zwolnień w drugiej rundzie firmy nastąpi w ciągu trzech „momentów” w ciągu kilku miesięcy, w dużej mierze kończąc się w maju. Powiedział, że niektóre mniejsze rundy mogą być kontynuowane po tym.

Ogólnie rzecz biorąc, cięcia najbardziej dotknęły role niezwiązane z inżynierią, umacniając prymat tych, którzy piszą kod w Meta. Zuckerberg zobowiązał się do „fundamentalnej” restrukturyzacji zespołów i powrotu do „lepszego stosunku inżynierów do innych ról”.

Poranny ruch uliczny przechodzi przez znak Meta przed siedzibą firmy macierzystej Facebooka Meta Platforms Inc w Mountain View, Kalifornia, USA, 9 listopada 2022 r. REUTERS/Peter DaSilva

Według dwóch dyrektorów, którzy przemawiali w ratuszu firmy po ostatniej rundzie zwolnień w kwietniu, nawet wśród cięć skierowanych konkretnie do zespołów technicznych firma agresywnie ograniczyła role niezwiązane z inżynierią, takie jak projektowanie treści i badanie doświadczeń użytkowników.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Nie karmić bessy; BYD vs. Dostawa Tesli

Zuckerberg powiedział, że około 4000 pracowników straciło pracę w kwietniu, po mniejszym uderzeniu w zatrudnianie zespołów w marcu.

Firma zajmująca się mediami społecznościowymi powiedziała w środę, że ostatnie cięcia prawdopodobnie dotkną około 490 pracowników w jej międzynarodowej centrali w Dublinie, czyli około 20% irlandzkiej siły roboczej.

Zwolniono również dwóch kluczowych dyrektorów rynku w Indiach — dyrektora marketingu Avinasha Panta i Saketa J Saurabha, dyrektora i szefa partnerstw medialnych — według dwóch osób mających bezpośrednią wiedzę w tej sprawie.

Obaj dyrektorzy nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Zwolnienia w Meta nastąpiły po miesiącach słabnącego wzrostu przychodów w związku z rosnącą inflacją i spadkiem reklamy cyfrowej w związku z pandemią boomu e-commerce.

Firma zainwestowała również miliardy dolarów w swoją zorientowaną na Metaverse jednostkę Reality Labs, która straciła 13,7 miliarda dolarów w 2022 r., oraz projekt mający na celu ulepszenie infrastruktury w celu wsparcia działalności AI.

(Reportaż Katie Paul z Nowego Jorku). Montaż autorstwa Kennetha Lee i Marka Portera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.