19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najbogatszy człowiek na świecie traci 11 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia po upadku giełdy

Najbogatszy człowiek na świecie traci 11 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia po upadku giełdy

Wtorkowa porażka nastąpiła po przedłużającym się wzroście kursu akcji LVMH

Waszyngton:

Bernard Arnault, najbogatszy człowiek na świecie, wydał w ciągu jednego dnia 11,2 miliarda dolarów ze swojej fortuny, obawiając się, że słaba gospodarka USA osłabi popyt na dobra luksusowe.

Założyciel LVMH – którego oferta obejmuje torebki Louis Vuitton, suknie Moet & Chandon Champagne i Christian Dior – przez większą część 2023 r. rósł wraz ze wzrostem cen akcji europejskich firm luksusowych.

We wtorek oddał część tych zdobyczy. Akcje LVMH spadły w Paryżu o 5 proc. – najwięcej od ponad roku – w wyniku szerszego kryzysu, który pozbawił europejskiego sektora dóbr luksusowych około 30 miliardów dolarów.

Według Bloomberg Billionaires Index, nawet po sprzedaży francuski miliarder nadal ma majątek warty 191,6 miliarda dolarów. Do tej pory w tym roku dodał 29,5 miliarda dolarów.

Różnica między majątkiem Arnaulta i Elona Muska z firmy Tesla Inc., drugiej najbogatszej osoby na świecie, zmniejszyła się do zaledwie 11,4 miliarda dolarów.

Wtorkowy spadek nastąpił po przedłużającym się wzroście kursu akcji LVMH, który w ciągu roku nadal rośnie o 23%. Indeks MSCI Europe Textiles, Apparel and Luxury Goods Index wzrósł o 27%.

Według Edwarda Aubina, analityka banku inwestycyjnego, uczestnicy luksusowej konferencji w Paryżu zorganizowanej przez Morgan Stanley odnotowali „stosunkowo słabsze” wyniki w Stanach Zjednoczonych.

Analitycy Deutsche Bank AG, Matt Garland i Adam Cochran, napisali w notatce, że spodziewają się, że inwestorzy będą bardziej selektywni w przypadku europejskich akcji luksusowych, ponieważ wzrost w Stanach Zjednoczonych spowalnia.

READ  Firma księgowa EY rozważa podział działalności audytorskiej, doradczej