14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

główna stopa inflacji Fed ponownie rośnie, co zwiększa szanse na podwyżkę stóp;  Koktajl Standard & Poor’s 500

główna stopa inflacji Fed ponownie rośnie, co zwiększa szanse na podwyżkę stóp; Koktajl Standard & Poor’s 500

Stopa inflacji bazowej Fed pokazała, że ​​presja na ceny bazowe była w kwietniu wyższa niż oczekiwano. Wzrosła również hiperinflacja, czyli podstawowe usługi z wyłączeniem mieszkań. S&P 500 początkowo stracił impet, ale po opublikowaniu raportu ponownie odbił, chociaż dane potwierdzają stanowisko jastrzębi z Fed, którzy chcą ponownie podnieść stopy. Postępy w negocjacjach dotyczących pułapu zadłużenia znalazły się w centrum uwagi.
XStopa inflacji bazowej

Wydatki na konsumpcję osobistą lub wydatki na konsumpcję osobistą indeks cen wzrosły w kwietniu o 0,4%. Spowodowało to wzrost rocznej stopy inflacji o 4,4% wobec oczekiwań na poziomie 4,2%.

Zazwyczaj decyzje podejmowane przez Fed kładą większy nacisk na inflację bazową, która wyklucza niestabilne ceny żywności i energii. Ceny bazowe również wzrosły w kwietniu o 0,4%, podczas gdy 12-miesięczna inflacja bazowa wyniosła 4,7% wobec oczekiwanych 4,6%.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się 0,3% miesięcznego wzrostu zarówno całkowitego wskaźnika cen PCE, jak i cen bazowych.

Federalna uwaga: inflacja superusług

Począwszy od końca ubiegłego roku, prezes Fed Powell przeniósł punkt ciężkości inflacji na podstawowe usługi związane z wydatkami na konsumpcję osobistą, z wyłączeniem mieszkań, czyli superusługi. Jest to zgodne z poglądem Fed, że napięty rynek pracy i wysoki wzrost płac są podstawową przyczyną uporczywie wysokiej inflacji. Wynagrodzenia stanowią wysoki procent kosztów firmy usługowej. W związku z tym inflacja superusług powinna się zmniejszyć, gdy zmniejszy się presja płacowa.

Dane dotyczące wydatków na konsumpcję osobistą za kwiecień na te usługi, takie jak opieka zdrowotna, strzyżenie włosów i hotelarstwo, wykazały wzrost cen o 0,4% w ciągu miesiąca. Wzrost za marzec został zrewidowany nieco w górę do 0,29% z 0,24%. 12-miesięczna stopa inflacji dla podstawowych usług niemieszkaniowych spadła do 4,6% z 4,5%. Jednak trend w ciągu ostatnich trzech miesięcy był lepszy, a super ceny wzrosły o 4,35% w tempie rocznym. To najniższy wynik od września ubiegłego roku.

READ  3 lokalizacje w Illinois mają nowy ranking najlepszych „alternatywnych miejsc romantycznych” w USA – NBC Chicago

Dochody i wydatki osobiste

Dochody osobiste wzrosły w ciągu miesiąca o 0,4%, zgodnie z oczekiwaniami wzrostu o 0,4%. Wydatki na konsumpcję osobistą wzrosły o 0,8%, dwukrotnie więcej niż oczekiwano, po dwóch miesiącach słabych wydatków.

Możliwa podwyżka stóp procentowych Rezerwy Federalnej

Przed raportem o inflacji PCE rynki wyceniały prawdopodobieństwo 41% Podwyżka stóp procentowych o ćwierć punktu na posiedzeniu Fed w dniach 13-14 czerwca. To skoczyło do 58,5% po danych PCE. Rynki widzą teraz 77% szans na rajd przed posiedzeniem Fed w dniach 25-26 lipca.

Standard & Poor’s 500

S&P 500 wzrósł o 0,6% na początku piątku w akcji na giełdzie po tym, jak kontrakty terminowe na krótko stały się ujemne po danych o inflacji. Kontrakty futures rosły w obliczu wyraźnych postępów w kierunku porozumienia w sprawie limitu zadłużenia.

Porozumienie w sprawie pułapu zadłużenia niekoniecznie utorowałoby drogę do przedłużonego rajdu dla S&P 500. Słabnące wsparcie fiskalne i dalsze zacieśnianie polityki przez Fed poprzez rozładowywanie aktywów kupionych podczas pandemii może być wadą.

Pamiętaj, aby czytać codzienną kolumnę IBD, kolumnę The Big Picture, aby być na bieżąco z podstawowym kierunkiem rynku i tym, co to oznacza dla twoich decyzji handlowych.

Może Ci się spodobać:

Oto 5 najlepszych akcji, które możesz teraz kupować i oglądać

Dołącz do IBD Live i poznaj najlepsze techniki czytania wykresów i handlu od profesjonalistów

Znajdź najlepsze akcje wzrostowe do kupienia i oglądania

Pułap zadłużenia to dopiero początek. Te chmury mogą wykoleić gospodarkę.

Nvidia, AI Plays Soar, ale to brzmi okropnie; Dwóch późnych wielkich zwycięzców