24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Elon Musk nie może używać botów Twittera do wyjścia z umowy przejęcia

Elon Musk nie może używać botów Twittera do wyjścia z umowy przejęcia

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Kapryśna saga o staraniach Elona Muska o przejęcie Twittera przybrała w tym tygodniu obrót, który wielu podejrzewało: dyrektor generalny Tesli napisał na Twitterze coś, co oznajmiło, że transakcja jest zagrożona.

Musk powiedział w tweecie na początku piątku, że umowa jest tymczasowo wstrzymana w oczekiwaniu na dochodzenie w sprawie liczby „Spam / podróbka”, znalezione na Twitterze. Później wyjaśnił, że nadal Aleja nabytek.

Dwie osoby bliskie transakcji, które wypowiedziały się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie były upoważnione do wypowiadania się publicznie, powiedziały, że tweet odzwierciedla próbę obniżenia ceny z 44 miliardów dolarów przez Muska. Kwota ta ustaliła się przed spadkiem na giełdzie w ostatnich tygodniach, co sprawiło, że przejęcie Musk było relatywnie droższe.

Konta „botów”, co do których zgłaszał obawy, stanowią ryzyko finansowe na Twitterze. Musk powiedział, że planuje usunąć te konta, kiedy zakończy przejęcie firmy. Ale boty są tak samo opłacalne, jak zwykłe konta, dzięki wyświetlaniu tych samych reklam. Jeśli istnieje więcej fałszywych kont, niż pozwala na to Twitter, ich usunięcie będzie oznaczać spadek przychodów.

Pytanie Muska dotyczące botów nie jest niczym nowym na Twitterze

Musk, którego wartość netto spadła w ostatnich tygodniach o prawie 50 miliardów dolarów, gdy Tesla i inne akcje spółek technologicznych uderzyły w rynki, może wycofać się z umowy, jeśli się przeziębi. Duża część fortuny Muska pochodzi z jego 17-procentowego udziału w Tesli. Firma produkująca samochody elektryczne jest obecnie warta prawie 800 miliardów dolarów. Musk sfinansował większość swojego przejęcia na Twitterze, ale nadal musiał zapłacić 21 miliardów dolarów, co zrobił Ma na celu pozyskanie go poprzez inwestycje zagraniczne.

Ale nawet jeśli Musk odkryje, że Twitter znacząco zmniejsza liczbę botów w jego usługach i zdecyduje się wycofać z zakupu, nadal będzie miał kłopoty z miliardem dolarów na sfinalizowanie transakcji, twierdzą eksperci prawni. A jeśli wycofa się z umowy, Twitter prawdopodobnie go pozwie, co może spowodować ogromne straty finansowe za zamieszanie, które Musk wywołał od czasu, gdy zgodził się przejąć firmę.

READ  Amazon odnawia umowę dotyczącą karty kredytowej Prime z JPMorgan po zabiegach o American Express

Musk i Twitter nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Musk zaczął w tym roku potajemnie kupować udziały w Twitterze, zanim publicznie ujawnił, że nabył ponad 9% udziałów w firmie. Początkowo zgodził się przyjąć stanowisko w radzie dyrektorów firmy i ograniczyć swój udział właścicielski, ale szybko zmienił swoje stanowisko i złożył ofertę przejęcia całej firmy, ofertę, którą zarząd Twittera przyjął pod koniec zeszłego miesiąca po tym, jak Musk był w stanie w celu zabezpieczenia finansowania transakcji.

Podobnie jak większość umów o fuzji, umowa Twittera z Muskiem zawiera klauzulę o „istotnym negatywnym wpływie”. Zasadniczo klauzula ta oznacza, że ​​jeśli coś istotnego wydarzy się na Twitterze przed zawarciem umowy i wpłynie to w poważny sposób na długoterminową działalność firmy, umowa może zostać anulowana.

Elon Musk mówi, że cofnie zakaz Twittera dla Donalda Trumpa

Urska Velikunga, profesor Georgetown University School of Law, powiedziała, że ​​problem z robotami nie jest wystarczającym powodem. „Jeśli spróbuje pozwać, przegra” – powiedziała.

Twitter od dawna twierdzi, że około 5 procent jego kont użytkowników to boty, ale liczba ta została dokładnie zbadana, a wiele raportów na przestrzeni lat wskazuje, że liczba botów o wiele wyżej. Ponieważ Musk ogłosił, że naprawi problem z botem na Twitterze, będzie mu trudno argumentować, że obfitość botów na platformie to coś, czego nie wiedział, kiedy składał ofertę.

Filikunga powiedział, że było bardzo niewiele przypadków, w których nabywca skutecznie argumentował w sądzie, że nastąpiła istotna niekorzystna zmiana. Powiedziała, że ​​przykład historyczny to: Wyrok w 2018 r. dla Fresenius SE, która zgodziła się na przejęcie firmy produkującej leki generyczne Akorn.

Po wyrażeniu zgody na przejęcie firmy za 4,75 miliarda dolarów, Acorn powiedział, że otrzymał informacje od anonimowego informatora, który twierdzi, że Acorn nie przestrzegał wymogów regulacyjnych i ukrył te informacje przed nabywcą. W rzadkim orzeczeniu sędzia w tej sprawie powiedział, że „śmiertelne błędy” Acorn były podstawą do zakończenia transakcji. Acorn nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

READ  Ropa spada o 17%, gdy ZEA i Irak przygotowują się do zwiększenia produkcji

W 2020 r. luksusowy holding LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE wspierane przez Zgoda na przejęcie Tiffany & Co za 16 miliardów dolarów po rozpoczęciu globalnej pandemii. Nawet pandemia nie była wystarczającym uzasadnieniem. LVMH twierdziło, że rząd francuski, w którym ma siedzibę LVMH, zablokował transakcję. Tiffany i tak pozwała. Obie firmy ostatecznie podpisały umowę w tym roku na 16,8 miliarda dolarów.

Pracownicy Twittera stają w obliczu prawdy, której od dawna się obawiali: Elon Musk jako właściciel

Musk może nie mieć żadnych podstaw prawnych, aby się na nim oprzeć, ale próba wyjścia z umowy jest nadal warta spróbowania. Samo tweetnięcie, że transakcja została wstrzymana, spowodowało spadek kursu akcji Twittera. Jeśli Musk wycofa się z transakcji, Twitter znajdzie się w gorszej sytuacji niż przed transakcją, z niższą ceną akcji, chwiejnym zespołem zarządzającym i niepewną przyszłością. Wszelkie szkody, które Twitter mógłby odzyskać od Muska w długim i przeciągającym się procesie sądowym, nie byłyby zbytnią pociechą.

Musk ma za sobą historię wykorzystywania Twittera do poruszania rynków, co w niektórych przypadkach zwróciło uwagę regulatorów. W 2018 r. napisał na Twitterze, że zapewnił sobie fundusze na prywatne przejęcie Tesli za 420 USD za akcję. SEC ukarała go grzywną w wysokości 20 milionów dolarów, twierdząc, że tweet jest nieprawdziwy.

Eksperci twierdzą, że jeśli Twitter będzie negocjował i zgodził się na niższą cenę sprzedaży, spowoduje to kolejne problemy. Akcjonariusze złożyli już pozew przeciwko Twitterowi, twierdząc, że cena 44 miliardów dolarów jest zbyt niska na początek. Prawdopodobnie nastąpią kolejne procesy sądowe.

Zdolność Muska do irytowania Twittera własnymi tweetami jest czymś jasno określonym w umowie o połączeniu, którą podpisał z firmą. Ani Musk, ani Twitter nie mogą ogłaszać umowy bez zgody drugiej strony, ale zrzeczenie daje Muskowi pozwolenie na tweetowanie na ten temat.

READ  American Airlines wznowią sprzedaż napojów alkoholowych na wybranych lotach w kwietniu

Jak Twitter stracił celebrytów

Powiedziawszy to, Musk idzie dobrą passę prawną, gdy zmienia ceny akcji na swoją korzyść za pomocą swoich tweetów.

powiedział David Rosenfeld, profesor prawa w Northern Illinois University School of Law. „Ale nie jest jasne, czy będzie coś przeciwnego, biorąc pod uwagę to, co wiemy teraz”.

Chociaż wiele uwagi poświęcono cenie akcji Twittera, liczba ta nie jest w rzeczywistości odpowiednią miarą wartości w sądzie. Podstawowe wyniki finansowe Twittera determinują jego wartość i cenę sprzedaży dla firmy. Cena jej akcji mogła spaść, ale nie zmieniła się w żaden sposób zdolność spółki do generowania przychodów z reklam.

Zmieniło się to, że jeśli Musk nie będzie w stanie zgromadzić większej liczby inwestorów, przeznaczy znacznie większy procent swojej wartości netto na zakup Twittera.