29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Xi Jinping uczcił rok 2024 rzadkim przyznaniem, że chińska gospodarka ma kłopoty

Xi Jinping uczcił rok 2024 rzadkim przyznaniem, że chińska gospodarka ma kłopoty

Nota wydawcy: Zapisz się na biuletyn CNN „Tymczasem w Chinach”, w którym dowiesz się, co musisz wiedzieć o rozwoju kraju i jego wpływie na świat.


Hongkong
CNN

Prezydent Chin Xi Jinping przyznał podczas niedzielnego przemówienia sylwestrowego, że chińskie firmy borykają się z trudnościami, a osoby poszukujące pracy mają trudności ze znalezieniem pracy.

Po raz pierwszy Xi wspomniał o wyzwaniach gospodarczych w swoich corocznych orędziach noworocznych, odkąd zaczął je dostarczać w 2013 r. Dzieje się to w krytycznym momencie dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, która zmaga się ze spowolnieniem strukturalnym charakteryzującym się słabym popytem i rosnący popyt. Bezrobocie i słabe zaufanie przedsiębiorców.

Przyznając, że przed krajem stoją „trudne wiatry”, Xi przyznał w telewizyjnym przemówieniu: „Niektóre firmy przeżyły trudne czasy. Niektórzy ludzie mieli trudności ze znalezieniem pracy i zaspokojeniem podstawowych potrzeb”.

„Wszystkie te rzeczy pozostają w mojej głowie” – powiedział Shi. W oświadczeniach O czym szeroko informowały także media państwowe. „Będziemy wzmacniać i wzmacniać dynamikę ożywienia gospodarczego”.

Na kilka godzin przed wystąpieniem Xi Krajowe Biuro Statystyczne opublikowało swoje comiesięczne badanie Indeksu Menedżerów Zakupów, które wykazało, że aktywność w fabrykach spadła w grudniu do najniższego poziomu od sześciu miesięcy.

Jak wynika z komunikatu Narodowego Biura Statystycznego, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w zeszłym miesiącu do 49, w porównaniu z 49,4 w listopadzie.

Odczyt PMI powyżej 50 wskazuje na ekspansję, podczas gdy każdy odczyt poniżej oznacza spadek. Grudzień był także trzecim miesiącem z rzędu spadku wskaźnika PMI dla przemysłu.

Ogromny sektor produkcyjny w kraju był słaby przez większą część 2023 r. Po krótkim ożywieniu aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale ubiegłego roku oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadał przez pięć miesięcy do września. Potem znowu spadł poniżej 50.

Gospodarkę Chin nęka w tym roku szereg problemów, w tym przedłużający się kryzys na rynku nieruchomości, rekordowo wysoka stopa bezrobocia wśród młodych ludzi, stale niskie ceny i rosnąca presja finansowa na samorządy lokalne.

READ  Biden udaje się do New Delhi, aby wziąć udział w szczycie G20 w obliczu rosnących napięć na świecie

Pekin stara się ożywić wzrost gospodarczy i stymulować zatrudnienie, wprowadzając w ubiegłym roku szereg środków wspierających i zobowiązując się do wzmocnienia polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r.

Jednak jego coraz bardziej kontrolowane przez państwo podejście do gospodarki, które kładzie nacisk na kontrolę państwa partyjnego nad sprawami gospodarczymi i społecznymi kosztem sektora prywatnego, przeraziło przedsiębiorców. Represje rządu wobec przedsiębiorstw w imię bezpieczeństwa narodowego zastraszyły także międzynarodowych inwestorów.

Ludowy Bank Chin ogłosił w sobotę, że zatwierdził wniosek o usunięcie akcjonariuszy kontrolujących Alipay, powszechnie używaną platformę płatności cyfrowych prowadzoną przez Jack Ma's Ant Group. Posunięcie to oznacza, że ​​Ma oficjalnie zrzekł się kontroli nad spółką, której był współzałożycielem.

Ma, który jest także współzałożycielem Alibaba Group, powiedział w styczniu, że zrezygnuje z kontroli nad Ant w ramach wycofania się z biznesu internetowego. Jego firmy były wczesnymi celami bezprecedensowych ataków Pekinu na duże firmy technologiczne, które w oczach Partii Komunistycznej były postrzegane jako zbyt potężne.

Xi obiecał także, że Chiny kontynentalne zostaną „ponownie zjednoczone” z Tajwanem, w mocno sformułowanym komentarzu przed kluczowymi wyborami powtarzając wieloletnie stanowisko Pekinu w sprawie samorządnej, demokratycznej wyspy.

„Chiny z pewnością zostaną zjednoczone i wszyscy Chińczycy po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej muszą kierować się wspólnym poczuciem celu i uczestniczyć w chwale odmłodzenia narodu chińskiego” – powiedział Xi podczas części swojego przemówienia poświęconej „Chiny z pewnością zostaną zjednoczone i wszyscy Chińczycy po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej muszą kierować się wspólnym poczuciem celu i uczestniczyć w chwale odmłodzenia narodu chińskiego”. Jego plany modernizacji i rozwoju Chin.

Pojawiają się komentarze Zaledwie dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie, które odbyły się 13 stycznia, użył bardziej dosadnego tonu niż w swoim przemówieniu noworocznym rok wcześniej.

Następnie Xi powiedział: „Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są członkami jednej rodziny. Mam szczerą nadzieję, że nasi rodacy po obu stronach Cieśniny będą współpracować w ramach jedności celów, aby wspólnie promować trwały dobrobyt narodu chińskiego”.

READ  Helikoptery amerykańskiej marynarki wojennej zabijają wspieranych przez Iran bojowników Houthi podczas porwania na Morzu Czerwonym

Xi uczynił kontrolę nad Tajwanem kamieniem węgielnym swojego szerszego celu, jakim jest „odnowa” Chin do pozycji światowej potęgi i prestiżu. Komunistyczna Partia Chin uznaje Tajwan za część swojego terytorium, choć nigdy go nie kontrolowała i nie wyklucza użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą.

Tajpej oskarżyło partię o prowadzenie operacji wywierania wpływu przed wyborami, a na faworyta uważa się urzędującego wiceprezydenta Lai Ching-te, kandydata otwarcie nielubianego przez Pekin.