29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Królowa Danii Małgorzata II abdykuje po 52 latach na tronie

Królowa Danii Małgorzata II abdykuje po 52 latach na tronie

Królowa Danii Małgorzata II ogłosiła podczas przemówienia sylwestrowego, że planuje abdykować, pozwalając na przejęcie władzy swojemu synowi, księciu koronnemu Fryderykowi.

Królowa oznajmiła, że ​​ustąpi ze stanowiska 14 stycznia, w 52. rocznicę wstąpienia na tron ​​14 stycznia 1972 r. Małgorzata wstąpiła na tron ​​po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX. W lutym królowa przeszła udaną operację kręgosłupa.

„Operacja w naturalny sposób skłoniła nas do zastanowienia się nad przyszłością i nad tym, czy nadszedł czas, aby przekazać odpowiedzialność następnemu pokoleniu” – powiedziała.

W Danii, która posiada monarchię konstytucyjną, następcą tronu jest książę koronny Fryderyk. Następny w kolejce jest jego najstarszy syn, książę Christian, a za nim trójka młodszych dzieci Fredericka.

Księżniczka Danii Maria i książę koronny Danii Fryderyk

Carlosa Alvareza/Getty Images


Premier Danii Mette Frederiksen Potwierdził tę wiadomość W niedzielnym oświadczeniu podziękowała królowej, określając ją jako „przykład dla Danii”.

„W nowym roku książę koronny Frederik zostanie ogłoszony królem. Księżniczka koronna Marie zostanie królową” – powiedział Frederiksen. „Królestwo będzie miało nowego regenta i nową parę królewską. Możemy się tego wszystkiego spodziewać, wiedząc, że są gotowi wziąć na siebie odpowiedzialność i misję. „

Zgodnie z konstytucją Danii rodzina królewska nie ma władzy politycznej i nie może uczestniczyć w polityce partyjnej.

W zeszłym roku, Małgorzato Czterech z jej ośmiorga wnuków pozbawiono tytułów. Pałac podał wówczas, że oficjalnym powodem było umożliwienie czwórce dzieci jej najmłodszego syna, księcia Joachima, prowadzenia bardziej normalnego życia i podejmuje podobne kroki, jakie podejmują inne rodziny królewskie w Europie, aby zmniejszyć swoje posiadłości. Pozostała czwórka wnuków królowej, urodzonych przez księcia koronnego Fryderyka, zachowała swoje tytuły, ale po osiągnięciu dorosłości przydział otrzyma wyłącznie przyszły król, książę Christian, a decyzja została podjęta w 2016 roku.

Margaret często spacerowała ulicami Kopenhagi prawie bez towarzystwa i podziwiała Duńczyków za jej ciepłe maniery i talenty jako lingwistki i projektantki.

Zapalona narciarka, jako księżniczka służyła w jednostce Duńskich Sił Powietrznych Kobiet i brała udział w turniejach judo i testach wytrzymałości na śniegu. Nawet gdy dorosła, Margaret pozostała twarda. W 2011 r., mając 70 lat, ubrana w mundur wojskowy odwiedziła siły duńskie w południowym Afganistanie.

Jako królowa podróżowała po całym kraju, regularnie odwiedzając Grenlandię i Wyspy Owcze, dwa półautonomiczne terytoria stanowiące część duńskiego królestwa, i wszędzie witały ją wiwatujące tłumy.

Królowa Danii Małgorzata uczestniczy w kolacji w pałacu Christiansborg, 6 listopada 2023 r. w Kopenhadze, Dania.

Zdjęcie: Carlos Alvarez/Getty Images


READ  Książę William wraca do pracy po operacji onkologicznej Kate i króla Karola