18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Matka pojmanego amerykańskiego żołnierza Gordona Blacka powiedziała, że ​​jej przyjaciółka „zwabiła” go do Rosji

Matka pojmanego amerykańskiego żołnierza Gordona Blacka powiedziała, że ​​jej przyjaciółka „zwabiła” go do Rosji

Zaniepokojona matka amerykańskiego żołnierza przetrzymywanego w Rosji powiedziała w środę, że jej syna „zwabiła” Rosjanka, z którą widywał się w Korei Południowej od ponad roku, i że jest przetrzymywany na podstawie sfingowanych zarzutów kradzieży prawie 100 dolarów z Korei Południowej. Ha.

Melody Jones powiedziała, że ​​wierzy, że jej syn, sierż. Gordona Blacka stworzyła jego dziewczyna, którą znała jako Alexandrę Vashuk.

„Myślę, że przekonała go, żeby tam przyjechał” – powiedziała Jones w wywiadzie wideo ze swojego domu w Cheyenne w stanie Wyoming. „Chciał zobaczyć ją ostatni raz przed powrotem do domu, więc tam poszedł”.

Rosjanie aresztowali w zeszłym tygodniu 34-letniego Blacka pod zarzutem kradzieży po tym, jak udał się z bazy wojskowej w Korei Południowej, gdzie stacjonował, do Władywostoku na dalekim wschodzie Rosji.

Rzecznik Ministerstwa Obrony powiedział we wtorek, że wojsko bada, czy rosyjskie służby wywiadowcze celowo atakowały osoby czarnoskóre.

„Trwa dochodzenie administracyjne w celu ustalenia faktów i okoliczności związanych z jego podróżą” – powiedziała zastępca sekretarza prasowego Sabrina Singh na wtorkowej konferencji prasowej.

Armia podała, że ​​Black był doświadczonym żołnierzem z 16-letnim stażem i miał udać się do Fort Cavazos w Teksasie, aby rozpocząć nowe zadanie.

Zapytany, dlaczego Black miałby ryzykować podróż do kraju, w którym inni Amerykanie są przetrzymywani wbrew swojej woli, Jones odpowiedział jednym słowem.

– Ona – powiedziała. „Poznał ją w barze, w którym pracowała, i byli razem z przerwami przez około półtora roku. Nigdy nie spotkałem jej osobiście, ale rozmawiałem z nią na Messengerze. Mój macierzyński instynkt podpowiadał mi coś było z nią nie tak.”

Jones stwierdziła, że ​​jej syn, który jest w trakcie rozwodu, to „dobry chłopak o słodkim, krzywym uśmiechu”.

„On też był dobrym żołnierzem” – powiedziała i mówiła płynnie po rosyjsku.

READ  Rosja odbudowuje i kamufluje irańskie drony własnymi tagami: ISW

Powiedziała, że ​​Vashuk miał nad nim jakąś kontrolę.

„Rozmawiałam o tym z mężem i nie wiemy, co to jest” – powiedziała Jones. – Dlaczego go trzymasz?

Wtorek, Radia Wolna Europa Znalazła, jak twierdzi, konto na TikToku kobiety, która w latach 2022 i 2023 opublikowała kilka filmów przedstawiających ją z czarnymi ludźmi w Korei Południowej. Kobieta na nagraniu powiedziała, że ​​mieszkała w Korei Południowej przez pięć lat.

Jones powiedział, że ta kobieta wyglądała jak Vaschuk.

Biuro rosyjskiego MSZ we Władywostoku stwierdziło, że aresztowanie Blacka nie ma nic wspólnego z polityką ani szpiegostwem.

Rzeczniczka armii Cynthia Smith powiedziała we wtorek, że Black nie miał pozwolenia Departamentu Obrony na wizytę w Rosji i nic nie wskazywało na to, że zamierza tam pozostać.

W czwartkowym oświadczeniu prawnik Megan Black poinformował, że ona i Black są w trakcie rozwodu.

„Jest głęboko przekonana, że ​​decyzja pana Blacka o podróży do Rosji, choć nierozsądna, była motywowana względami czysto osobistymi związanymi z pozamałżeńskim romansem pomiędzy nim a obywatelką Rosji oraz że pan Black nie jest zaangażowany w żadną formę zaangażowania geopolitycznego .” „Spisek” – powiedział prawnik Brett Pritchard.

Megan Black ma nadzieję, że „jej mąż otrzyma szybkie i sprawiedliwe rozwiązanie swojej obecnej sytuacji prawnej oraz że będzie mógł jak najszybciej zapewnić sobie zwolnienie w swoim kraju” – czytamy w oświadczeniu. Powiedział.

sierż. Gordona Blacka.Facebook

„Zamiast wracać do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, Black z powodów osobistych poleciał z Incheon w Korei przez Chiny do Władywostoku w Rosji” – stwierdził Smith w oświadczeniu.

Kiedy Black przybył do Władywostoku, został oskarżony o „potajemną kradzież mienia” osoby zwanej „Obywatelem T” i nakazano mu przebywać w areszcie co najmniej do 2 lipca – poinformowała we wtorek rzeczniczka Sądu Rejonowego w Pierwomajskim Elena Oleneva.

Sąd potwierdził, że Black pozostanie w areszcie co najmniej dwa miesiące.

READ  Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekaże Argentynie 4,7 miliarda dolarów, jeśli Javier Miley będzie nalegał na wprowadzenie oszczędności

Jones dodała, że ​​syn powiedział jej, że kiedy zabrano go z samolotu i przesłuchiwano przez kilka godzin, miał na sobie cywilne ubranie.

Black, który dorastał w małym miasteczku na południu Illinois, wstąpił do armii jako żołnierz piechoty w 2008 r. Służył w Iraku od października 2009 r. do września 2010 r. Służył także w Afganistanie od czerwca 2013 r. do marca 2014 r. – powiedział Smith.

Black został niedawno przydzielony do 8. Armii i stacjonuje w Camp Humphreys w Korei Południowej, największej zagranicznej bazie wojskowej USA na świecie, powiedział Smith.

Smith powiedział, że 10 kwietnia Black został „dopuszczony do przetwarzania” i otrzymał dwa tygodnie na dotarcie do Teksasu.

Aktualne wytyczne dotyczące podróży Ministerstwa Spraw Zagranicznych odradzają wszelkie podróże do Rosji.

Jones powiedziała, że ​​syn powiedział jej, że przed podróżą do Teksasu planuje zatrzymać się we Władywostoku.

„Martwiłam się, że odejdzie, ponieważ tamtejszy rząd przejął Amerykanów” – powiedziała.

Wśród schwytanych Amerykanów są reporter „Wall Street Journal” Evan Gershkovitch, który został uwięziony w marcu 2023 r., i były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan, aresztowany w 2018 r.

„Powiedziałem mu, żeby nie jechał” – powiedział Jones. „Bardziej martwiłem się tym, że pojedzie do Rosji, niż wtedy, gdy był w Iraku i Afganistanie”.

Jones powiedziała, że ​​po aresztowaniu syn wysłał jej SMS-a.

„Ostatnią rzeczą, jaką od niego usłyszałam, było: «Nie martw się o mnie, nic mi nie jest»” – powiedziała.

Jones powiedziała, że ​​jej syn umieścił ją jako swój kontakt w sytuacjach awaryjnych i dlatego w czwartek otrzymała telefon z Departamentu Stanu z informacją, że aresztowali go Rosjanie. Powiedziała, że ​​od tego czasu nie miała z nikim kontaktu i nie jest pewna, czy jego żona miała jakikolwiek kontakt z wojskiem.

READ  Samolot Boeing 737 rozbija się w górach w chińskim regionie Guangxi; 132 na pokładzie

„Mają 6,5-letnią córkę” – powiedział Jones. – I tęskni za ojcem.

Jones powiedziała, że ​​Black nie jest jej jedynym synem. Ma jeszcze dwie osoby i córkę. Dzięki temu nie będziesz sama w Dzień Matki.

„Gordon dzwonił do mnie przynajmniej raz w tygodniu” – powiedziała. „Zwykle wysyła mi kwiaty na Dzień Matki. Ostatnim razem było dwadzieścia czerwonych róż. Ale w tym roku chyba tak nie jest”.