19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szwajcarscy wyborcy zgadzają się na globalne minimalne podatki od osób prawnych i cele klimatyczne

Szwajcarscy wyborcy zgadzają się na globalne minimalne podatki od osób prawnych i cele klimatyczne

  • Szwajcaria obniża minimalny podatek biznesowy o 15%.
  • Minimalne podatki obsługiwane przez grupy biznesowe
  • Uchwalenie prawa klimatycznego, które zostało odrzucone w 2021 r
  • Zatwierdzono przedłużenie obowiązywania ustawy COVID-19

ZURICH (Reuters) – Szwajcarscy wyborcy głosowali w niedzielę za globalnym minimalnym podatkiem od osób prawnych i prawem klimatycznym mającym na celu ograniczenie zużycia paliw kopalnych i osiągnięcie zerowej emisji do 2050 r., poinformował publiczny nadawca SRF.

Wyniki pokazały, że 79% głosujących w niedzielnym referendum narodowym poparło podniesienie krajowego podatku od działalności gospodarczej do globalnego minimum 15% z obecnej minimalnej średniej wynoszącej 11%, a 59% poparło prawo klimatyczne.

W 2021 roku Szwajcaria dołączyła do blisko 140 krajów, które podpisały porozumienie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w sprawie ustalenia minimalnej stawki podatkowej dla dużych korporacji, co ma na celu ograniczenie praktyki przenoszenia zysków do krajów o niższych podatkach.

Nawet przy wzroście Szwajcaria nadal miałaby jeden z najniższych poziomów podatków korporacyjnych na świecie Propozycja, która według szacunków przyniesie dodatkowe dochody w wysokości 2,5 miliarda franków szwajcarskich (2,80 miliarda dolarów) rocznie, została poparta przez grupy biznesowe , w większości politycznych. partii i ogółu społeczeństwa.

Prawo klimatyczne, które zostało przywrócone w zmienionej formie po odrzuceniu w 2021 roku jako zbyt kosztowne, wywołało więcej kontrowersji wśród walczących z nim i nabiera rozpędu w ostatnich tygodniach.

Zwolennicy ustawy twierdzą, że prawo to minimum, które bogaty kraj musi zrobić, aby udowodnić swoje zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi, podczas gdy przeciwnicy prawicowej Partii Ludowej twierdzą, że zagroziłoby to bezpieczeństwu energetycznemu.

W niedzielnym referendum wyborcy zatwierdzili również przedłużenie niektórych przepisów krajowego prawa stanu wyjątkowego związanego z COVID-19, wymaganego w szwajcarskim systemie demokracji bezpośredniej, w którym ustawodawstwo jest poddawane publicznemu głosowaniu.

W Szwajcarii znajdują się biura i siedziby około 2000 zagranicznych firm, w tym Google (GOOGL.O), a także 200 szwajcarskich korporacji międzynarodowych, takich jak Nestle (NESNS.S). Chociaż wszyscy zostaną dotknięci, grupy biznesowe z zadowoleniem przyjęły większą pewność, jaką przyniesie nowy podatek, nawet jeśli Szwajcaria straci część swojej atrakcyjności w zakresie niskich podatków.

READ  Król Karol III i królowa Camilla zostają oficjalnie koronowani podczas ceremonii koronacyjnej

„Żaden inny kraj nie miałby niższych podatków. Chcemy, aby dodatkowe dochody z podatków pozostały w kraju i zostały wykorzystane do poprawy jego atrakcyjności dla przedsiębiorstw” – powiedział Christian Frey z grupy lobbingowej Economicswiss.

Grafika Reutera

(1 USD = 0,8937 franków szwajcarskich)

(Reportaż Noela Ellena, Johna Revella i Emmy Farge) Napisany przez Thomasa Janowskiego i Noela Ellena; Montaż przez Frances Kerry, Hugh Lawson i Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.